– Muszę do toalety!
– Daleko jeszcze?
– Nudzi mi się!
Słowa te padają z tylnej kanapy samochodu podczas wielu podróży z młodymi turystami. Nic dziwnego - większości dzieci trudno wytrzymać kilka godzin w jednej pozycji. Każdy rodzic wie, że długa podróż z małym rozrabiaką to nie lada wyzwanie. Notorycznie powtarzane "daleko jeszcze?", potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszego kierowcę.
Jak zaradzić nudzie w aucie? Z odsieczą przychodzą gry i zabawy, które umilą podróż nie tylko maluchom, ale także dorosłym turystom. W samochodzie najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie takich atrakcji, które nie wymagają rekwizytów – rzucenie, upuszczenie przedmiotu bądź nadmierna ruchliwość dziecka w czasie zabawy, mogą utrudnić jazdę kierowcy i stanowić zagrożenie na drodze.
Jakie zabawy sprawdzą się w trasie?
1. Od słowa do słowa
Zabawy słowne to zawsze dobry pomysł.
a) Pierwsza propozycja to kalambury, które polegają na opisywaniu przez jedną osobę danego przedmiotu i zgadywaniu o czym mowa przez resztę uczestników gry. Hasła mogą być wybierane spośród ustalonych kategorii (np. zwierzęta, rośliny, przedmioty kuchenne).
b) Kolejną grą słowną jest naprzemienne podawanie słów zaczynających się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu (KROWA – ANANAS – SOCZEK). Zabawa ma charakter edukacyjny. Pomaga w opanowaniu alfabetu i wspiera naukę czytania i pisania.
2. Kto da więcej?
Kto nie lubi rywalizacji? Jedną z gier może być liczenie aut konkretnej marki lub koloru. Przykładowo jedna osoba wybiera kolor niebieski, druga biały i ustalają czas, po upływie którego podsumowują jakiego koloru samochodów minęło ich więcej- niebieskich czy białych. Wygrywa osoba posiadająca większą liczbę aut na koncie.
3. Let’s get loud!
Nie lada rozrywkę stanowi także wspólne śpiewanie ulubionych piosenek lub recytowanie wierszyków. Zabawa, poza zabijaniem nudy, rozwija także zdolność zapamiętywania tekstów oraz kształtuje umiejętności muzyczne - m.in. poczucie rytmu.
4. Be smart!
Jeśli takie atrakcje nie znajdują zainteresowania wśród najmłodszych, można uciec się do może mało pedagogicznego, ale skutecznego rozwiązania - chyba wszystkie dzieci lubią oglądać bajki. Nowoczesna technologia pozwala nam włączyć je niemal wszędzie i niemal na wszystkim.
- Niesfornego małego podróżnika można spróbować ujarzmić puszczając film na smartfonie - radzi instruktor nauki jazdy Tomek Kulik.
00:42 KULIK 1 (1).mp3 Czasem elektronika to jedyne wyjście (Rozrusznik/PRK)
W tym przypadku cel uświęca środki. Spokój kierowcy jest w trasie najważniejszy. Po dojeździe do celu wycieczki ogranicz dziecku dostęp do ekranu i wyrównaj spędzony przed nim czas – w końcu jesteście na wakacjach! Świat rzeczywisty jest dużo piękniejszy od tego wirtualnego.
5. W podróży do krainy snów
Każdy, komu kiedykolwiek udało się przyciąć komara w podróży wie, że to najlepszy sposób na zabicie czasu podczas żmudnej drogi. Do uśpienia dziecka w samochodzie przydatna jest muzyka relaksacyjna wybrzmiewająca z głośników. Ważne jest także pamiętanie o zabraniu ulubionych akcesoriów dziecka - zabawek, smoczka lub kocyka, które na co dzień towarzyszą maluchowi w zasypianiu.
Bezpieczne pakowanie
Wybierając się w podróż z dziećmi nie zapominajmy o bezpieczeństwie – od tego nie ma wakacji! Decyduje o nim m.in. odpowiednie zapakowanie samochodu. Zrób to tak, by w drodze po aucie nie "podróżowały" mimowolnie butelki z napojami, telefony czy nawet paczka chusteczek higienicznych. Podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h telefon zyskuje masę 5 kg a 1,5-litrowa butelka wody aż 60 kg. Wszystkie zbędne przedmioty powinieneś odpowiednio zabezpieczyć – najlepiej wsadzić do schowka czy kieszeni w fotelu kierowcy.
– Większą torbę czy plecak, które nie zmieściły się do bagażnika można najzwyczajniej w świecie przypiąć pasami - radzi Tomek Kulik.
00:47 KULIK 2 (1).mp3 Spakuj się mądrze! (Rozrusznik/PRK)
Jeśli korzystasz z dodatkowego bagażnika na dachu, schowaj w nim najlżejsze rzeczy. Ciężkie walizki i torby spakuj do bagażnika auta i rozmieść równomiernie po obu stronach, by nie wpływały na stateczność pojazdu.
Tak przygotowani do drogi zabieramy ze sobą jeszcze jeden, najważniejszy bagaż - dobry wakacyjny nastrój!
A o taki w drodze zadba Polskie Radio Kierowców!
Patryk Michalski, k8
CZYTAJ TAKŻE: