Zobacz wideo:
[You Tube Dwójki]
Małgorzata Sarbak
Klawesynistka, fortepianistka, pedagog, na co dzień związana z warszawskim środowiskiem Lado ABC. Na swoim koncie ma pierwszą w Polsce kompletną publikację Partit klawesynowych J. S. Bacha (Lado ABC) oraz nominowaną do nagrody Fryderyk, monograficzną płytę z twórczością Pawła Szymańskiego (Bôłt Records). Dokonała światowych prapremier jego utworów (Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski oraz napisanego specjalnie dla niej i jej dedykowanego Dissociative Counterpoint Disorder). Stworzyła muzykę do kilku spektakli teatralnych. Publikowała w Forum Muzykologicznym.
Studiowała w Warszawie (prof. L. Kędracki, prof. W. Kłosiewicz) i Bostonie (New England Conservatory, prof. J. Gibbons), szlifowała umiejętności z tuzami klawesynu (prof. H. Dreyfus, B. van Asperen, J. Van Imerseel, K. Haugsand, J. Ogg, M. Van Delft). Jest beneficjentką stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Współpracuje z duńską flecistką Bolette Roed. Artystki najchętniej sięgają po fundamentalne dzieła barokowe i prezentują je w nowej odsłonie instrumentalnej (Sonaty na klawesyn i skrzypce, Sinfonie Bacha w transkrypcji na klawesyn i flet prosty).
Czyta także: Małgorzata Sarbak o programie "Miejscówki z Dwójką".
Współtworzy grupę Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico, z którą w 2023 roku otrzymała nagrodę Fryderyk za płytę "Amore assoluto per Ennio". Prowadzi klasę klawesynu w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. W swoich ostatnich działaniach Sarbak skupia się na twórczości F. Chopina, którego Mazurki interpretuje na niezwykle rzadkim fortepianie tangentowym, sięgając po nowe środki wyrazu i czerpiąc z unikatowych możliwości instrumentu.
Bolette Roed
Debiutowała w 2004 roku solowym występem w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, co zapoczątkowało jej muzyczną karierę z licznymi koncertami w Europie i Stanach Zjednoczonych.
W roku 2005 Bolette została wybrana "Artystą roku" Radia Duńskiego, a w roku 2011 była nominowana do Nordic Council Music Prize. W roku 2014 otrzymała prestiżową nagrodę duńskiej krytyki muzycznej.
Wspólnie z trio Alpha, którego jest członkinią i współzałożycielką, była nominowana do Nordic Council Music Prize w 2009 roku. Wcześniej, w 2006 roku, Trio było laureatem Danish State Radio’s Chamber Music Competition oraz finalistą Concert Artist Guild Competition (2008) i Terem Crossover Competition (2010).
Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszały Małgorzata Sarbak i Bolette Roed:
[Facebook Dwójki]
Repertuar Bolette obejmuje nie tylko muzykę klasyczną od średniowiecza do współczesności, ale także muzykę jazzową i improwizowaną. Artystka porusza się pomiędzy różnymi estetykami i stylami, współpracując zarówno z DJ-ami, jak i pianistami jazzowymi. Jako solistka współpracuje z Arte dei Suonatori, Concerto Copenhagen, Danish Chamber Orchestra, Danish Radio Symphony Orchestra oraz Royal Danish Orchestra.
Wzięła udział w wielu nagraniach płytowych: "Royal Recorder Concertos" z Arte dei Suonatori (Dacapo), "Early & Late" z Gáman trio (Dacapo), "Alpha", "Through the Looking Glass" (Dacapo) z Alpha, World (Gateway) z Alpha, "A Joker’s Tale z Paradox (BIS-CD) oraz Bach harpsichord concertos (Concerto Copenhagen, CPO).
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>
Niebawem ukażą się kolejne realizacje płytowe a wśród nich Wariacje Goldbergowskie J. S. Bacha z triem Alpha, Suita a-moll i koncerty podwójne Telemann z orkiestrą Arte dei Suonatori. Od 2012 kieruje Wydziałem Muzyki Dawnej w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, gdzie od 2009 roku uczy gry na flecie prostym.
Bolette jest jedną z najbardziej aktywnych duńskich artystek na polskiej scenie muzycznej. Koncertuje regularnie z Arte dei Suonatori od ich pierwszego spotkania w 2004 roku. Jest częstym gościem festiwali Muzyka w Raju, Poznań Baroque oraz Mazovia Goes Baroque prezentując polskiej publiczności całe spektrum swojego szerokiego repertuaru.
***
Na "Miejscówkę z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (3.06) w godz. 19.00-19.30.
pg