"Tefil". Rozmowa z Rafałem Wojasińskim

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 22:00
"Tefil" to tytuł najnowszej powieści Rafała Wojasińskiego, która ukazała się w czerwcu br. Autor był gościem czwartkowej audycji "Rozmowy na lato".
Rafał Wojasiński
Rafał WojasińskiFoto: Radek Pietruszka/PAP

Rafał Wojasiński (rocznik 1974) - prozaik, dramaturg, autor słuchowisk radiowych - to pisarz doceniany, uhonorowany zarówno Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną (za książkę "Siostry"), jak i Nagrodą Marka Nowakowskiego (za "Olandę").

Pretekstem do spotkania z autorem była jego nowa, dopiero co wydana powieść. "Tefil" jest monologiem, bo choć tytułowy bohater ma rozmówcę, to mówi tylko on.

Rafała Wojasińskiego pytaliśmy, kim jest dziad zwany Tefilem. Łazarzem? Hiobem? O to, czy Tutberg - miejsce, w którym żyje Tefil - jest odpowiednikiem Lubrańca, miejsca urodzenia pisarza. O to, czym jest "zaczynanie", czym jest "wygaszanie", czym jest "wyciszanie". Zapytamy też o przeplatanie życia i śmierci w jego powieści, tego, co za nami i tego, co trwa, także o potrzebę bycia z inną osobą, zwierzęciem. Bo dla Tefila najważniejszy był Prodiż…

Rozmawialiśmy również o sensie życia Tefila. O akceptacji tego, że po prostu jesteśmy, że to jednocześnie i szczęście, i nieszczęście. Że bycie i nie-bycie to dwie strony tego samego medalu.


Posłuchaj
29:13 2022_07_07 21_30_37_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 "Tefil". Rozmowa z Rafałem Wojasińskim (Rozmowy na Lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Rafał Wojasiński (prozaik, dramaturg, autor słuchowisk radiowych)

Data emisji: 7.07.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Miron Białoszewski - człowiek, który przeniósł w sobie dziecko

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 13:00
- Niezwykłość Mirona polegała m.in. na tym, że w jego charakterze były rozwinięte cechy przeciwstawne. Ostre odczucie tragizmu losu człowieka i spontaniczna radość życia - mówiła w Dwójce Jadwiga Stańczakowa - dziennikarka, poetka i przyjaciółka pisarza. Właśnie mija 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" czy "Chamowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacy wśród kobiet życia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 18:20
- Mam wrażenie, że w Witkacym cały czas tkwił chłopiec. Po śmierci Marii Witkiewiczowej, w liście do żony, po swoich urodzinach napisał, że są bardzo smutne bez matki: "nikt nie grał na katarynce, prezentów nie dostałem" - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, która w nowym, uzupełnionym wydaniu książki "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny" odsłania kulisy jego biografii oraz twórczości - pomaga czytać między wierszami i dostrzec historię uwiecznioną na słynnych obrazach.
rozwiń zwiń