Popkulturowy obraz Korei. Od cukierkowych produkcji do "Squid Game"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2025 12:37
- Obserwujemy teraz falę koreańskich produkcji, które dotykają kwestii społecznych, czasem też kwestii międzynarodowych, czyli przede wszystkim relacji z Koreą Północną. Natomiast jeśli spojrzymy na koreańskie seriale sprzed dziesięciu lat, zdecydowanie dominowały te romantyczne. Służyły one po części budowaniu pozytywnego wizerunku Korei na arenie międzynarodowej - mówiła w Dwójce dr Joanna Beczkowska, koreanistka i filmoznawczyni.
Reżyser Squid Game Hwang Dong-hyuk podkreśla, że serial to przede wszystkim alegoria kapitalistycznego społeczeństwa i obraz współczesnych Koreańczyków
Reżyser "Squid Game" Hwang Dong-hyuk podkreśla, że serial to przede wszystkim alegoria kapitalistycznego społeczeństwa i obraz współczesnych KoreańczykówFoto: Netflix

Nakręcony w 2003 roku film "Old Boy" w reżyserii Chan-wook Parka, choć doceniony za granicą, w samej Korei spotkał się z raczej chłodnym przyjęciem. Po przeszło 20 latach produkcje podobnego typu stały się w tamtejszej kinematografii mainstreamem.

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

- To nie jest tylko "Squid Game". Ten serial jest po prostu najbardziej znany. Jest też choćby serial "D.P.", który opowiada o obowiązkowej służbie wojskowej i pokazuje, jak ona oddziałuje na młodych mężczyzn. W Korei jest ogromny problem konfliktu płci, gdzie mężczyźni podnoszą właśnie, że czują się pokrzywdzeni przez obowiązkową służbę wojskową. Gdy obejrzymy ten serial, zobaczymy, jak to jest traumatyczne przeżycie dla młodych mężczyzn, to zrozumiemy, że problem naprawdę istnieje - przekonywała dr Joanna Beczkowska.

"Squid Game". Bolesna prawda o społeczeństwie Korei

Wspomniany już serial "Squid Game" to opowieść o desperatach, którzy zadłużeni szukają drogi do ocalenia. Sposobem ma być udział w grze; grze opartej na dziecięcych zabawach, ale każdy kto przegra traci życie. Reżyser Hwang Dong-hyuk podkreśla, że to przede wszystkim alegoria kapitalistycznego społeczeństwa i obraz współczesnych Koreańczyków. Przy czym długi to tylko jeden z problemów, z którymi zmaga się to społeczeństwo...

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Przygotowanie: Jakub Kukla

Gość: dr Joanna Beczkowska (koreanistka i filmoznawczyni, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 24.07.2025

Godz. emisji: 22.00

am/pg/k


Czytaj także

Czy "Squid Game" jest oparte na prawdziwej historii? Makabryczne dzieje ośrodków internowania w Korei Południowej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2025 08:00
Twórca serialu "Squid Game", Hwang Dong-hyuk, przyznaje, że pomysł na krwawą przypowieść o tym, do czego bogaci zdolni są wykorzystać desperację biednych, nie wziął się w jego głowie znikąd. Fabuła serialu nie jest oparta na faktach, ale wykazuje niepokojące zbieżności z prawdziwym, wstrząsającym procederem, który miał miejsce kilkadziesiąt lat temu w Korei Południowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dojrzewanie" - serial, o którym rozmawia cały swiat

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2025 13:00
"Dojrzewanie" to serial, który nie schodzi z ust recenzentów i widzów. Opowiada historię nastolatka, oskarżonego o zabójstwo swojej koleżanki ze szkoły. Produkcja składa się tylko z czterech odcinków, jednak otworzyły one wiele ścieżek do dyskusji o problemach współczesnej młodzieży.
rozwiń zwiń