Często pozostawały w cieniu królów
Posiadały własne dwory, ludzi i kancelarie. Czasami miały także własne drogi, niekiedy krzyżujące się ze ścieżkami ich małżonków. Mowa o polskich królowych późnego średniowiecza, które często - choć nie zawsze - pozostawały w cieniu królów.
Jakie miały znaczenie w ówczesnej Polsce?
W tym wydaniu "Mediewanny" rozmowa o dworach królowych od Jadwigi - żony Łokietka po Elżbietę Rakuszankę. Prof. Bożena Czwojdrak, mediewistka z Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, opowiedziała o tym, jak były one zorganizowane, co i kto wchodził w ich skład oraz jakie miały znaczenie w ówczesnej Polsce.
60:12 2023_12_02 22_59_39_PR2_Mediewanna.mp3 Dwory polskich królowych - jakie miały znaczenie w ówczesnej Polsce? (Mediewanna/Dwójka)
***
W jednym z poprzednich wydań audycji tropiliśmy średniowieczne toposy w filmach i serialach. Tematem audycji były filmy, które bynajmniej nie traktują o średniowieczu, ale są jak średniowiecze. Prześledziliśmy pewne motywy, które w wiekach średnich były obecne i powszechnie zrozumiałe, a które dziś pojawiają się w kinie, ale jako średniowieczne rozpoznawane nie są.
Odjeżdżający ku zachodowi słońca samotny bohater; przedmiot, który przez pokolenia jest w jednej rodzinie i który wymaga czci; potrzeba tego, by wszyscy członkowie zgromadzenia zaakceptowali nowego przywódcę; inwestytura, czyli oblekanie w specjalne szaty i wyposażanie w specjalne przedmioty - współczesne kino (np. filmy Wesa Andersona czy Quentina Tarantino) nie wyszło ze średniowiecza.
Naszym gościem był prof. Jacek Banaszkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
***
Tytuł audycji: Mediewanna
Prowadził: Łukasz Modelski
Gość: prof. Bożena Czwojdrak (mediewistka z Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 2.12.2023
Godzina emisji: 23.00
mo/kc