Polskie Radio
Section05
Anna Grabowska

Wiceminister rozwoju: chcemy jak najszybciej zacząć wypłacać środki na wsparcie firm i pracowników

Maksymalne zaangażowanie w przygotowanie przepisów wspierających gospodarkę w związku z epidemią koronawirusa cechują działania wszystkich resortów, urzędu prezydenta czy partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego. Były też spotkania z opozycją. Chodzi o to, żeby już 1 kwietnia "tarcza antykryzysowa" była gotowa i żeby można było wypłacać środki przedsiębiorcom i pracownikom - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa

Eksperci: państwo w dobie kryzysu musi aktywnie wspierać firmy

Obecne rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników przygotowuje rząd. W poprzednim kryzysie, w latach 2009 i 2013 tzw. ustawę antykryzysową opracowali sami związkowcy i pracodawcy. Rząd dopiero potem je przyjął a pieniądze pochodziły w ogromnej większości ze środków europejskich oraz z Funduszu Pracy. W opinii gościa audycji Rządy Pieniądza dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego całkiem słusznie teraz to właśnie rząd bierze na siebie to zobowiązanie, przeznaczając na pomoc gospodarce środki z budżetu państwa.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus firma rząd Mateusza Morawieckiego

Eksperci: działania rządu są właściwe, ale warto silniej wesprzeć pracowników na zwolnieniach i w kwarantannie

Dobrze, że pojawiają się propozycje mające wpierać przedsiębiorców w związku ze stratami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Projekt jest jednak nieco spóźniony. Lepiej, gdyby pojawił się przed decyzją rządu o zamknięciu szkół – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce

Barbara Socha: rząd nie pozostawi samym sobie ani pracodawców, ani pracowników

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a także posiedzenia rządu podejmowane były tematy związane ze wsparciem przedsiębiorców, jeśli ich firmy będą odnosić straty związane z epidemią koronawirusa. Będzie to także wsparcie dla pracowników. Resort rodziny rozpoczął już prace nad odpowiednimi przepisami, a wszystkie nowe informacje będą bezzwłocznie przekazywane przez minister Marlenę Maląg – mówiła na antenie PR24 w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.  
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rozwoju Koronawirus w Polsce firmy

Prezes ZUS: za okres kwarantanny też przysługuje zasiłek chorobowy

Do koronawirusa przygotowujemy się nie tylko od strony medycznej, ale także od strony opieki socjalno-prawnej. Na stronie ZUS zamieszczamy informacje dotyczące prawa do świadczeń. Została też przygotowana specjalna ustawa regulująca kwestie pracownicze – mówiła w programie "Rządy Pieniądza" w PR24, prezes Zakładu Ubezpieczeń społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  ZUS koronawirus zasiłek macierzyński zasiłek emerytura GOSPODARKA

Eksperci: W sprawie koronawirusa musimy skupić się na prewencji, a to też sporo kosztuje

Wydając 200 mln zł z budżetu na działania związane z koronawirusem Polska przeznacza biorąc pod uwagę, że cała Unia Europejska zdecydowała się przeznaczyć na ten cel 230 mln euro. O 2,5 mld dolarów wystąpił do Kongresu prezydent Donald Trump. To wszystko są pieniądze skierowane głównie na przygotowanie szczepionki. Ale równie ważna jest profilaktyka i informowanie o tym, jak ten wirus się przenosi – mówił audycji "Rządy Pieniądza" ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Chiny żywność budżet Polski Unia Europejska

Eksperci: trzynaste emerytury to dowód solidarności międzypokoleniowej

Trzynaste emerytury to realizacja jednej z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Komentarze, że to zbyt mało dowodzą, że ci, którzy tak twierdzą, nie znają rzeczywistej sytuacji seniorów. Zwykle jest to dla nich istotne wsparcie finansowe. Nie ma też żadnego powodu, aby rozliczać ich z tego, na co wydali dodatkowe pieniądze, bo należą się im po prostu w ramach solidarności międzypokoleniowej – mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i redaktor naczelny "Gazety Bankowej" Maciej Wośko.
Zobacz więcej na temat:  emerytura

Eksperci: na negocjacje ws. unijnego budżetu mamy coraz mniej czasu

Do zakończenia negocjacji w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 w tej turze mamy czas tylko do końca czerwca. Jeśli się to nie uda, a jest to prawdopodobne, to Unia europejska pozostanie bez budżetu. Szwecja, Dania, Austria i Holandia mają swój cel w tym, żeby budżet był jeszcze niższy niż planowano i wynosił zaledwie 1 proc PKB unijnych państw – mówił w audycji Rządy Pieniądza Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue

Eksperci: Brukselska administracja, dbając o budżet Unii, powinna zacisnąć pasa

Moment ostatecznego ustalenia unijnego budżetu jeszcze zdecydowanie przed nami. Problem jest teraz zarówno po stronie przychodowej jak wydatkowej. Wcześniej uzgadniano na co przeznaczyć unijne środki, a teraz trzeba jeszcze uzgodnić kto ma więcej dopłacić, bo w związku z brexitem w unijnej kasie znalazło się blisko 9 mld euro rocznie mniej. Bardzo trudno będzie mieć więcej za mniej – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Paweł Cymcyk - prezes Związku Maklerów i Doradców.
Zobacz więcej na temat:  budżet UE 2021-2027 fundusze unijne budżet Polski Brexit

Eksperci: zatrudnienie i płace jeszcze rosną, ale już widać spowolnienie

To, że cały czas rośnie zatrudnienie, wynika z ciągłego zapotrzebowania na pracowników, choć stopniowo ono maleje. Nie należy też spodziewać się już tak znacznego wzrostu wynagrodzeń. To, które obserwujemy obecnie, wynika przede wszystkim ze skokowej podwyżki płacy minimalnej - powiedział w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomista Marek Zuber, odnosząc się do danych GUS za styczeń 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  płace praca zarobki gus

Eksperci: "Inicjatywa Trójmorza" potrzebuje środków na inwestycje w infrastrukturę

Środki, które zostały zadeklarowane przez Stany Zjednoczone na rozwój infrastruktury państw "Inicjatywy Trójmorza" mają być przede wszystkim przeznaczone na infrastrukturę energetyczną. A to prowadzi do odejścia od stałego uzależnienia od Rosji jako głównego dostawcy surowców stanowiących podstawą wytwarzania energii w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to więc cenne wsparcie, mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej handlowej.  
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia BGK Trójmorze USA

Prezes ZUS: emeryci w kwietniu dostaną trzynastki, ale aż 40 proc. z nich chce nadal pracować

Wszystko jest gotowane do wypłaty 13. emerytury, która będzie wypłacona już w kwietniu wszystkim, którzy na koniec marca będą mieć uprawnienia do świadczeń emerytalno-rentowych - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych. Dodała jednak, że z najnowszego raportu ZUS wynika, że ok. 40 proc. Polaków nie odchodzi na emeryturę mimo uzyskania odpowiedniego wieku, tylko nadal pracuje.
Zobacz więcej na temat:  ZUS emerytura

Eksperci: wzmocnienie nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa to potrzebna rewolucja w obrocie gospodarczym.

Wzmocnienie nadzoru właścicielskiego nad spółkami jest jak najbardziej uzasadnione. Planowane zmiany mają być szerokie i objąć także spółki handlowe, a nie tylko spółki Skarbu Państwa - powiedział gość "Rządów Pieniądza" Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Aktywów Państwowych Orlean PZU