Polskie Radio
Section05

Błażej Prośniewski

Krajowy Plan Odbudowy. Ekspert: może przełożyć się na wyższy wzrost gospodarczy

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska otrzyma blisko 160 mld zł, w tym ponad 100 mld zł bezzwrotnych dotacji. - Warto korzystać ze środków, które mogą zwiększyć produkcję. To może przełożyć się na wyższy wzrost gospodarczy naszego kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Piotr Arak

Gospodarcze podsumowanie 2022 roku. Komentarz ekspertów

Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, inflacja - te trzy słowa nie schodziły z czołówki mediów. jaki był rok 2022 dla polskiej i światowej gospodarki? Goście Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak, biuro strategii rynkowych PKO BP, Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, prof. Zbigniew Krysiak, Instytut Myśli im. Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krajowy Plan Odbudowy polityka gospodarka polska inflacja

PR24 Wybuch Nord Stream. Wiech wskazuje na Kreml i apeluje o ochronę infrastruktury

- Jeżeli przyjmiemy, że to Rosja stoi za sabotażem Nord Stream 2, to z dużą dozą pewności można zakładać, iż Rosjanie mogą posunąć się dalej i zaatakować kolejne elementy infrastruktury - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com. - Powinniśmy otoczyć naszą infrastrukturę krytyczną szczególną ochroną kontrwywiadowczą i kinetyczną, by móc zapobiegać i radzić sobie z takimi zagrożeniami - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Wiech ŚWIAT energetyka Nord Stream Nord Stream 2 wojna na Ukrainie Rosja bezpieczeństwo energetyczne

Ekspert o ustawie o bezpieczeństwie strategicznym

Do Sejmu trafił projekt ustawy zakładającej powołanie rady ds. bezpieczeństwa strategicznego. Struktura miałaby się zajmować pięcioma najważniejszymi spółkami skarbu państwa. - Taka rada siłą rzeczy musiałaby się opierać na jakimś ponadpartyjnym konsensusie - ocenił w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Dawid Piekarz polityka Sejm POLSKA

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Psychoonkolog: dziś ta choroba to nie wyrok, dzięki profilaktyce

- W obecnym stanie wiedzy w medycynie rak to absolutnie nie jest już wyrok, zwłaszcza dla młodych osób - mówiła w Polskim Radiu 24 Mariola Orłowska (psychoonkolog, dramaterapeuta). Gościem audycji był również dr Piotr Furga (kierownik oddziału chirurgii onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo zdrowie rak piersi

Projektant kanału przez Mierzeję: kluczowa jakość i niezawodność inwestycji

- W toku rozmów z inwestorem dokonaliśmy bardzo poważnych zmian w projekcie, które wiązały się z bezpieczeństwem i niezawodnością tej przeprawy. Zmieniliśmy rodzaj mostów z podnoszonych na obrotowe oraz układ rozwiązań bram śluzy na wrota przesuwne, a nie otwierane, to ma ogromny wpływ na jakość użytkowania i niezawodność inwestycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. arch. Adam Nadolny, jeden z projektantów przekopu Mierzei Wiślanej.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony

"Wenezuela jest dzisiaj na skraju przepaści". Caritas pomaga potrzebującym

- Ogromny kryzys polityczny, hiperinflacja, niestabilna sytuacja na rynku ropy spowodowała, że dziś Wenezuela jest na skraju przepaści i ubóstwa, najbardziej zaś cierpią zwykłe rodziny. W kraju, który ma złoża ropy naftowe porównywalne do tych w Arabii Saudyjskiej, brakuje żywności. Chcemy na to uwrażliwić Polaków, jako naród jesteśmy otwarci na tę pomoc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ameryka Południowa Wenezuela Caritas Polska Caritas

Dr inż. Piotr Szmytkiewicz: przekop ma w minimalny sposób wpływać na brzeg i dno morza

- Samo umiejscowienie przekopu jest bardzo interesujące, wzdłuż wybrzeża przemieszczane są olbrzymie ilości piasku (…) naszą rolą było wskazanie najlepszej lokalizacji przekopu - mówił w Polskim Radiu 24 dr inż. Piotr Szmytkiewicz z Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony

Przekop Mierzei Wiślanej. Kierownik budowy: największym wyzwaniem była logistyka tego zadania

Dziś otwarty zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nowa droga wodna, łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. O wyzwaniach związanych z tym przedsięwzięciem mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Janczewski, kierownik budowy przekopu Mierzei Wiślanej z polsko-belgijskiego konsorcjum spółek NDI oraz Besix.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Elbląg Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony

PR24 "Wydarzenie bez precedensu". Znaczenie przekopu Mierzei Wiślanej dla Elbląga i regionu

- Mam wrażenie, że otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej, to jest bardzo symboliczna puenta i - paradoksalnie - najlepsza ilustracja do naszych jak najgorszych relacji z sąsiadem, relacji złych nie z naszej winy. Ale to jest też taka puenta, że poradziliśmy sobie z tematem - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Fedorczuk, radny miejski z Elbląga.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Elbląg warmińsko-mazurskie regiony POLSKA Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

Prof. Grochmalski: Dugin był autorem koncepcji strategicznego sojuszu Moskwy z Berlinem

- Ten silny sojusz Rosji i Niemiec wynikał z tego, że tylko te dwa narody mają głęboką świadomość ekspansji i wzajemnego interesu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej, przybliżając ideologię polityczną Aleksandra Dugina, którego córka w niedzielę zginęła w zamachu, przypuszczalnie wymierzonym w samego Dugina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Wiech: rozwinięta infrastruktura i dywersyfikacja źródeł zapewniają nam energetyczne bezpieczeństwo

- Samodzielnie polskie magazyny gazu starczają przy pełnym zapełnieniu na nieco ponad miesiąc funkcjonowania gospodarki. Natomiast mamy do tego własne wydobycie, mamy do tego otwarty i działający terminal LNG w Świnoujściu, (...) mamy też drogę dostępu do terminala LNG w Kłajpedzie, do pływającego terminala FSRU, a wkrótce będziemy mieli też gazociąg Baltic Pipe - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz branżowy, ekspert ds. energetycznych, wicenaczelny portalu Energetyka24.com, Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka prąd Jakub Wiech Polskie Radio 24

Dwa lata po eksplozji w Bejrucie. Maciej Dubicki: Libańczycy wciąż potrzebują wsparcia

- Wciąż te dzielnice Bejrutu nie są w pełni odbudowane. Wybuch, do którego doszło 4 sierpnia 2020 roku, spowodował ogromne zniszczenia. To bardzo istotne z tego względu, że miejscowy port odpowiada za dostawy zboża, żywności. Trudno sobie wyobrazić, jak Libańczycy mogliby bez niego funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki, specjalista ds. komunikacji Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Liban Bejrut Caritas Polska Kościół pomoc Polskie Radio 24

"Ustabilizowanie rynku jest sukcesem". Tomasz Wróblewski o wynikach PKN Orlen

PKN Orlen przedstawił najnowsze wyniki finansowe. Koncern odnotował w drugim kwartale 2022 roku wynik netto na poziomie blisko 3,7 mld złotych. Jest to o 64 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Ustabilizowanie rynku już jest niewątpliwie sukcesem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia POLSKA Tomasz Wróblewski PKN Orlen lotos paliwa