Polskie Radio
Section05

Błażej Prośniewski

Projektant kanału przez Mierzeję: kluczowa jakość i niezawodność inwestycji

- W toku rozmów z inwestorem dokonaliśmy bardzo poważnych zmian w projekcie, które wiązały się z bezpieczeństwem i niezawodnością tej przeprawy. Zmieniliśmy rodzaj mostów z podnoszonych na obrotowe oraz układ rozwiązań bram śluzy na wrota przesuwne, a nie otwierane, to ma ogromny wpływ na jakość użytkowania i niezawodność inwestycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. arch. Adam Nadolny, jeden z projektantów przekopu Mierzei Wiślanej.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony

"Wenezuela jest dzisiaj na skraju przepaści". Caritas pomaga potrzebującym

- Ogromny kryzys polityczny, hiperinflacja, niestabilna sytuacja na rynku ropy spowodowała, że dziś Wenezuela jest na skraju przepaści i ubóstwa, najbardziej zaś cierpią zwykłe rodziny. W kraju, który ma złoża ropy naftowe porównywalne do tych w Arabii Saudyjskiej, brakuje żywności. Chcemy na to uwrażliwić Polaków, jako naród jesteśmy otwarci na tę pomoc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ameryka Południowa Wenezuela Caritas Polska Caritas

Dr inż. Piotr Szmytkiewicz: przekop ma w minimalny sposób wpływać na brzeg i dno morza

- Samo umiejscowienie przekopu jest bardzo interesujące, wzdłuż wybrzeża przemieszczane są olbrzymie ilości piasku (…) naszą rolą było wskazanie najlepszej lokalizacji przekopu - mówił w Polskim Radiu 24 dr inż. Piotr Szmytkiewicz z Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony

Przekop Mierzei Wiślanej. Kierownik budowy: największym wyzwaniem była logistyka tego zadania

Dziś otwarty zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nowa droga wodna, łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. O wyzwaniach związanych z tym przedsięwzięciem mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Janczewski, kierownik budowy przekopu Mierzei Wiślanej z polsko-belgijskiego konsorcjum spółek NDI oraz Besix.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Elbląg Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony

PR24 "Wydarzenie bez precedensu". Znaczenie przekopu Mierzei Wiślanej dla Elbląga i regionu

- Mam wrażenie, że otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej, to jest bardzo symboliczna puenta i - paradoksalnie - najlepsza ilustracja do naszych jak najgorszych relacji z sąsiadem, relacji złych nie z naszej winy. Ale to jest też taka puenta, że poradziliśmy sobie z tematem - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Fedorczuk, radny miejski z Elbląga.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Elbląg warmińsko-mazurskie regiony POLSKA Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

Prof. Grochmalski: Dugin był autorem koncepcji strategicznego sojuszu Moskwy z Berlinem

- Ten silny sojusz Rosji i Niemiec wynikał z tego, że tylko te dwa narody mają głęboką świadomość ekspansji i wzajemnego interesu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej, przybliżając ideologię polityczną Aleksandra Dugina, którego córka w niedzielę zginęła w zamachu, przypuszczalnie wymierzonym w samego Dugina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Wiech: rozwinięta infrastruktura i dywersyfikacja źródeł zapewniają nam energetyczne bezpieczeństwo

- Samodzielnie polskie magazyny gazu starczają przy pełnym zapełnieniu na nieco ponad miesiąc funkcjonowania gospodarki. Natomiast mamy do tego własne wydobycie, mamy do tego otwarty i działający terminal LNG w Świnoujściu, (...) mamy też drogę dostępu do terminala LNG w Kłajpedzie, do pływającego terminala FSRU, a wkrótce będziemy mieli też gazociąg Baltic Pipe - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz branżowy, ekspert ds. energetycznych, wicenaczelny portalu Energetyka24.com, Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka prąd Jakub Wiech Polskie Radio 24

Dwa lata po eksplozji w Bejrucie. Maciej Dubicki: Libańczycy wciąż potrzebują wsparcia

- Wciąż te dzielnice Bejrutu nie są w pełni odbudowane. Wybuch, do którego doszło 4 sierpnia 2020 roku, spowodował ogromne zniszczenia. To bardzo istotne z tego względu, że miejscowy port odpowiada za dostawy zboża, żywności. Trudno sobie wyobrazić, jak Libańczycy mogliby bez niego funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki, specjalista ds. komunikacji Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Liban Bejrut Caritas Polska Kościół pomoc Polskie Radio 24

"Ustabilizowanie rynku jest sukcesem". Tomasz Wróblewski o wynikach PKN Orlen

PKN Orlen przedstawił najnowsze wyniki finansowe. Koncern odnotował w drugim kwartale 2022 roku wynik netto na poziomie blisko 3,7 mld złotych. Jest to o 64 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Ustabilizowanie rynku już jest niewątpliwie sukcesem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia POLSKA Tomasz Wróblewski PKN Orlen lotos paliwa

PR24 Stałe bazy USA w Polsce? Politolog: mogą raz na zawsze odstraszyć Rosję

Jeśli dojdzie do stworzenia stałych baz USA w Polsce, będzie to kolejna możliwość wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju, możliwość wspólnych ćwiczeń, współdziałania. Dla miejscowości, w których te bazy będą na stałe, jest to oczywiście także gigantyczna szansa - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone polityka zagraniczna USA wojsko Stałe bazy USA w Polsce

"Badacze sondażowi rzadko widzą takie wyniki". Dr Motrenko o nastawieniu Polaków do uchodźców z Ukrainy

- Centrum Badania Opinii Społecznej na przełomie marca i kwietnia przeprowadziło sondaż, z którego wynika, iż na pytania dotyczące przyjmowania uchodźców z Ukrainy ponad 90 proc. Polaków - w tym ponad połowa w sposób zdecydowany - uważa, że należy ich przyjmować - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Motrenko, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Wstrzymanie dostaw gazu do Polski. Prof. Młyńczyk: to wyraz desperacji Rosji

- Wydaje się, że Władimir Putin przyjął kalkulacje krótkoterminowe, na zasadzie, że coś musi się wydarzyć, któraś strona musi "pęknąć". Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy w okresie - szczęśliwie dla nas - kończącym sezon grzewczy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni gaz Gazprom GOSPODARKA POLSKA

Wstrzymanie dostaw gazu. Jakóbik: ultimatum rublowe to tylko pretekst, Rosja chce uderzyć w Polskę

Rosjanie zawsze sobie znajdą jakiś powód, czy to będzie usterka techniczna, jak przy kryzysie zanieczyszczonej ropy czy nawodnionego gazu, czy jakieś sprawy formalne, które nie mają racji bytu (...). Akurat teraz Rosjanie chcieli uderzyć w Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl, komentując wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Jakóbik POLSKA GOSPODARKA energetyka gaz Gazprom Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

"Pomagamy, gdzie to możliwe". Dyrektor Fundacji św. Mikołaja o działalności na Ukrainie

W Mariupolu nie da się bezpiecznie dostarczyć pomocy. Nie jesteśmy w stanie tam teraz działać. Ale działamy w innych miejscach. Mamy organizację partnerską, z którą wszystkie wcześniejsze działania i obecne prowadzimy w Iwano-Frankiwsku. Tam m.in. przekazaliśmy wyposażenie do kilku domów dziecka, przesiedlonych ze wschodu Ukrainy - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Ukraina pomoc uchodźcy