Polskie Radio
Section05

Bronisław Wildstein

Bronisław Wildstein. "O kulturze i rewolucji"

„O kulturze i rewolucji” to zbiór esejów poświęconych zagadnieniom styku kultury i polityki w Polsce i Europie ostatnich lat. Książkę rozpoczynają rozważania na temat zmierzchu znanej nam dotąd tożsamości europejskiej, ale i roli Europy we współczesnym świecie. Następują po nich szkice o postaciach aspirujących do rządu kulturą i myśleniem dusz, rozważania o współczesnych losach takich pojęć i zagadnień jak wolność, religia, rewolucja, narcyzm czy seks. O swojej książce Bronisław Wildstein mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo polityka filozofia

„Izrael wybiórczo podchodzi do kwestii praw człowieka”

„Izrael jako jeden z kilku państw na świecie, wciąż nie uznał ludobójstwa Ormian. Prawda historyczna, pamięć o pierwszym ludobójstwie XX wieku, które pośrednio doprowadziło do Shoah jest mniej ważne od strategicznych interesów z Turcją. Twarda polityka” – napisał na Twitterze działacz społeczny, prezes Instytutu Pracy i Edukacji Petros Tovmasyan. Do sporu na linii Polska-Izrael odniósł się w Polskim Radiu 24. Gościem PR24 był również publicysta Bronisław Wildstein, członek nowopowołanego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Ormianie Turcja USA prawa człowieka historia Polski Holokaust

Izrael przeciwny nowelizacji ustawy o IPN. Komentarze

Nowelizacja ustawy o IPN dotycząca kar za „polskie obozy śmierci” nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa - podkreślił w niedzielnym komunikacie IPN. Instytut zapewnia, że przepisy służą walce z zakłamywaniem historii i bezczeszczeniem pamięci o ofiarach. O sporze między Polską a Izraelem wokół zakazu używania terminu „polskie obozy zagłady” mówili w audycji Północ-Południe Bronisław Wildstein (publicysta „Sieci” i członek Kolegium IPN) oraz prof. Wiesław Wysocki (historyk z UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Izrael Żydzi Holokaust II wojna światowa historia Polski IPN

Nowy szef MON. "Macierewicz wzbudzał b. dużo kontrowersji"

– Minister Macierewicz wzbudzał bardzo dużo kontrowersji; szczególne wątpliwości mogły prowokować jego relacje z prezydentem, to nie wyglądało dobrze – mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, publicysta. Antoni Macierewicz na stanowisku szefa MON został zastąpiony przez dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Prawo i Sprawiedliwość Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Andrzej Duda prezydent

Prezes TK "Człowiekiem Wolności" tygodnika "Sieci"

"Julia Przyłębska odgrywa rolę nie do przecenienia w odbudowie polskiego porządku prawnego, gwarancji naszej wolności" – napisał Bronisław Wildstein w uzasadnieniu wyróżnienia, zamieszczonym w najnowszym wydaniu tygodnika. Wskazał, że obecna prezes TK „w przeciwieństwie do swojego poprzednika, nie uczestniczy w rozgrywkach partyjnych”. O wyróżnieniu dla Julii Przyłębskiej publicysta mówił w audycji Gorący Temat.
Zobacz więcej na temat:  Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny

"Prezydent i rząd to powinni być partnerzy w reformowaniu"

„Pan Prezydent, zapewne pod ciśnieniem tej fali agresji, rzucił ostatnio nieopatrzne – i także niesprawiedliwe słowa pod adresem Ministra Antoniego Macierewicza” – napisali w liście otwartym ws. Antoniego Macierewicza prof. Bogdan Cywiński, prof. Andrzej Nowak i Bronisław Wildstein. O piśmie ws. Antoniego Macierewicza mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Bronisław Wildstein.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Andrzej Duda prezydent Ministerstwo Obrony Narodowej Prawo i Sprawiedliwość

Ostrzeżenie KE. "Timmermans zachował się skandalicznie"

- Frans Timmermans, który dał Polsce kolejne ultimatum, zachował się skandalicznie. Traktowanie Polski jako podległych sobie urzędasów, których się musztruje i daje im się miesięczne terminy jest niezwykle obraźliwe – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Bronisław Wildstein. Odniósł się także do zapowiedzi Andrzeja Dudy dotyczących jego propozycji reformy sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans Unia Europejska Komisja Europejska reforma sądownictwa Andrzej Duda prezydent PiS

"Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem"

– Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem, pod którym ma załamać się polski wymiar sprawiedliwości – powiedział Bronisław Wildestein z tygodnika „wSieci”.  Zmiany w krajowych sądach były głównym tematem, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Michał Kolanko Senat reforma sądownictwa

Irena Lasota uhonorowana medalem "Odwaga i Wiarygodność”

Działaczka opozycyjna i społeczna Irena Lasota została odznaczona medalem "Odwaga i Wiarygodność”. W uroczystości udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA demokracja Polska Wielki Projekt prawa człowieka Irena Lasota Marek Kuchciński Zdzisław Krasnodębski Kongres Polska Wielki Projekt - poprzednie edycje

Rocznica śmierci Pyjasa. "Zginął to za mało powiedziane"

Mija 40 lat od śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika Komitetu Obrony Robotników i działacza opozycji. Jego ciało znaleziono 7 maja 1977 roku w bramie przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Zdaniem komunistycznych władz, śmierć Pyjasa nastąpiła w wyniku upadku ze schodów. O tamtych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mietkowski, działacz opozycji w PRL-u i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Stanisław Pyjas PRL służba bezpieczeństwa KOR POLSKA