Polskie Radio
Section05

Bundestag

Planowali atak na Bundestag. Książę na ławie oskarżonych

We Frankfurcie nad Menem ruszył proces grupy prawicowych ekstremistów, którzy planowali zamach stanu w Niemczech. Na ławie oskarżonych znalazł się m.in. Henryk Trzynasty Książę Reuß, który miał stanąć na czele władzy po przewrocie. Rozbita w grudniu 2022 roku grupa planowała obalić demokratyczne władze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy zamach stanu służby i bezpieczeństwo Adam Górczewski sąd sądownictwo Frankfurt nad Menem

Ciężkie starcia na Ukrainie. Prof. Krzysztof Kubiak: Ukraińcy są wyczerpani demograficznie i sprzętowo

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu zaledwie jednej doby doszło do blisko 100 starć bojowych z rosyjskim wojskiem. Najcięższe walki niezmiennie obejmują okolice Awdijiwki. Tymczasem Bundestag odrzucił wniosek w sprawie przekazania Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Niemcy

Afera wokół Bundestagu. W tle miliony euro. Chodzi o ściąganie nielegalnych migrantów

Pojawiły się doniesienia medialne o poważnych oskarżeniach pod adresem wiceprzewodniczącej Bundestagu Katrin Göring-Eckardt. Sprawa dotyczy fundacji partnera polityk Zielonych, która otrzymała miliony euro na wyławianie nielegalnych migrantów na Morzu Śródziemnym i ściąganie ich do europejskich portów, co ujawniła frakcja parlamentarna CDU/CSU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 CDU