Redakcja Polska

Poseł Bundestagu: Polska wciąż czuje się niewystarczająco słuchana przez Niemcy

01.09.2024 13:42
- Polska czuje się niewystarczająco słuchana przez Niemcy, szczególnie w kwestii polityki obronnej - zaapelował w niedzielę przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Bundestagu Paul Ziemiak. To nie silne Niemcy przerażają dziś Polaków - ale słabe - podkreślił poseł CDU.
Niemcy: łatwiej będzie odzyskać mienie zagrabione przez nazistów
Niemcy: łatwiej będzie odzyskać mienie zagrabione przez nazistówJuergen Nowak / Shutterstock

W rozmowie z portalem web.de opublikowanej w niedzielę, w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Ziemiak podkreślił, że Berlin musi bardziej zaangażować się we wzmocnienie relacji z Polską oraz że w dwustronnych stosunkach pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Zdaniem chadeka Polska nadal czuje, że nie jest wystarczająco słuchana przez Niemcy, szczególnie jeśli chodzi o obronność. W tym obszarze – wskazał – „Niemcy popełniły błędy w przeszłości”, np. decydując się na większe wsparcie dla Ukrainy po rosyjskiej agresji dopiero „pod presją sąsiednich krajów”.

Przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Bundestagu powiedział, że Niemcy nie rozumieją krajów, które nie chcą nadmiernej migracji. Niemcy powinny przestać „pouczać Polaków o europejskich wartościach” - zaznaczył.

Po przejęciu władzy w Polsce przez rząd Donalda Tuska w 2023 r. „nastał nowy początek w stosunkach polsko-niemieckich”, ale "teraz to Niemcy muszą się wykazać" - ocenił Paul Ziemiak.

Polityk CDU zwrócił uwagę, że Polska chce, aby Niemcy postrzegali ją jako równą sobie, a nie jak gorszego partnera. „(W Polsce - PAP) panuje poczucie, że nie jest postrzegana jako taka, jaka jest w rzeczywistości: jako silny, ważny kraj w sercu Europy, który może zdecydowanie przyczynić się do lepszego zrozumienia Europy Wschodniej” – wskazał Paul Ziemiak.


PAP/ho

Na Westerplatte i w Wieluniu obchody 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 06:00
85 lat temu wybuchła II wojna światowa. Premier Donald Tusk przyznał na Westerplatte, że "nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji", z kolei w Wieluniu - gdzie miały miejsce pierwsze walki - prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie wolno ustępować imperializmowi".

Instytut Pileckiego w Berlinie pokaże instalację "Erozja" w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

01.09.2024 10:00
W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentuje na tle Bramy Brandenburskiej instalację kolektywu panGenerator "Erozja", zwracającą uwagę "na zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej" o II wojnie w Niemczech i na świecie - poinformował rzecznik instytutu Patryk Szostak.

Historyk: Niemcy nadal zbyt mało wiedzą o znaczeniu 1 września 1939 r. dla Polaków

01.09.2024 09:00
W centrum obchodów rocznicy 1 września 1939 r. w RFN długo znajdowała się „walka o pokój”. Losy i cierpienia Polaków pomijano lub marginalizowano. Do przełomu doszło w 1989 roku, ale wiedza o polskiej traumie jest nadal niewystarczająca – uważa dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt Peter Oliver Loew.

Szef MON: pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany

01.09.2024 13:18
- Pamiętamy rachunek krzywd, który nie został uregulowany; w każdej polskiej rodzinie są spadkobiercy tych, którzy wtedy zginęli - powiedział w Krakowie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.