Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Reforma energetyki w Polsce. Wicepremier Sasin: najważniejsze, aby zmiany miały akceptację społeczną

- Tak jak w przypadku transformacji górnictwa udało się osiągnąć porozumienie ze stroną społeczną - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do parafowanego porozumienia ws. reformy energetyki. Zapewnił, że umowa w tej sprawie zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna OZE POLSKA społeczeństwo

Eksperci: ważne są nie tylko ceny, ale też bezpieczeństwo, a polscy przedsiębiorcy dobrze sobie radzą

Pod wpływem nadzwyczajnych wydarzeń, jak pandemia czy wojna, świat gospodarki zaczyna rozumieć, że nie chodzi w niej tylko o to, żeby było taniej. Ważne jest, żeby było też bezpiecznie. Stąd skracanie łańcuchów dostaw, na czym korzysta polska gospodarka. Stąd dobre wyniki naszego eksportu, choć pojawiają się już problemy związane ze spadkami popytu i zamówień. Nakłada się na to wysoka inflacja i niestety od lat niedoszacowana wartość złotego - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca SGH i Aleksander Łaszek, firma Deloitte i Towarzystwo Ekonomistów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone inflacja dolary stopy procentowe

UE dyskutuje nad dziewiątym pakietem sankcji. "Nowe restrykcje muszą realnie uderzać w rosyjską gospodarkę"

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk wyraził nadzieję, że w tym tygodniu na szczeblu unijnym uda się uzgodnić szczegóły dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji. Gość Programu 3 Polskiego Radia zwrócił uwagę, że nowe restrykcje muszą realnie uderzać w rosyjską gospodarkę. Jak mówił, Polska postuluje, by było jak najmniej wyłączeń z pakietu sankcji. "Jeżeli to zostanie zagwarantowane, to poprzemy koszyk sankcyjny i zostanie uzgodniony" - powiedział minister.
Zobacz więcej na temat:  handel ropa naftowa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie gaz ziemny ŚWIAT

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 r. Sprawdź, na co zostaną przeznaczone państwowe środki

W 2023 roku dochody państwa wyniosą ponad 604 miliardy złotych, a wydatki prawie 673 miliardy złotych. Ważne miejsce zajmują wydatki na oświatę, zdrowie oraz obronność. Poza środkami zapisanymi w budżecie, na obronność pójdą dodatkowe pieniądze z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego źródła rząd planuje pozyskać dodatkowych około 30-40 miliardów złotych.
Zobacz więcej na temat:  oszczędności podatki Podatki 2022 Sejm

Polska przyciąga coraz więcej firm z kapitałem zagranicznym. Nowe technologie są dla nich przewagą konkurencyjną

W 2021 r. na terenie Polski działalność prowadziło 23,3 tys. firm z kapitałem zagranicznym, a łączna wartość kapitału ulokowana w polskiej gospodarce wyniosła 231,5 mld PLN. To o 7,4 proc. więcej niż w 2020 r. - jak wynika z danych GUS. Jest to w dużej mierze efekt napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  finanse biznes elektronika informatyka

Zaostrza się konkurencja o fabryki mikrochipów. UE ma plan na uniezależnienie się od Chin

12 mld USD kosztuje nowa fabryka mikrochipów budowana przez tajwańskiego giganta TSMC w Arizonie. Inwestycja ta jest ważna nie tylko z biznesowego punktu widzenia (zmniejsza ryzyko opóźnień w dostawach mikrochipów, które wystąpiły w latach 2020 i 2021), ale także z geopolitycznego. Z tego powodu budowę odwiedzili prezydent Joe Biden i Tim Cook, prezes Apple.
Zobacz więcej na temat:  finanse biznes elektronika informatyka

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Uzgodniono umowę społeczną

Gwarancje pracownicze dla zatrudnionych w przedsiębiorstwach, które w związku z powołaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego zostaną objęte zmianami - zawiera umowa społeczna parafowana przez przedstawicieli rządu, organizacji związkowych i spółek energetycznych. Agencja ma zostać utworzona do końca I kwartału 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna produkcja Ministerstwo Aktywów Państwowych

Jak finansowane są media publiczne w Europie? Kwoty znacznie wyższe niż w Polsce. Przedstawiamy przykłady

System funkcjonowania największych mediów w Europie opiera się głównie na finansowaniu publicznym. We Francji w jego skład wchodzą bezpośrednie dotacje, z kolei w Niemczech oprócz wsparcia federalnego czy landowego dochodzą wpływy z abonamentu. Europejska Unia Nadawców (EBU) wskazuje, że model biznesowy publicznych mediów na Starym Kontynencie to w ponad 79 procentach pomoc publiczna, a tylko nieco ponad 17 procent stanowią wpływy z działalności komercyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media publiczne dziennikarstwo Europa Niemcy Francja Wielka Brytania