Polskie Radio
Section05

GospodarkaPR24

"Wzrost PKB to dowód skuteczności polskiego rządu"

Polska gospodarka przyspiesza, w pierwszym kwartale rozwijała się w tempie 4 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane te są zgodne z szybkim szacunkiem, który GUS opublikował w połowie maja. Dane komentowali w audycji Rządy Pieniądza Jerzy Bielewicz (finansista), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Maciej Bitner (WiseEuropa).
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny Komisja Europejska G20 pkb pieniądze Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusz Morawiecki

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski

W 2016 roku nasz kraj po raz pierwszy od ośmiu lat znalazł się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych – wynika z raportu firmy doradczej EY. Poza tym, jesteśmy liderem pod tym względem w naszej części Europy. O inwestycjach w audycji Rządy Pieniądza mówili Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa), Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).
Zobacz więcej na temat:  ekonomia inwestycje Piotr Kuczyński Ministerstwo Rozwoju

Brak porozumienia ws. klimatu podczas szczytu G7

Lakoniczne stwierdzenia po szczycie G7 pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi na temat tego, jak najważniejsze kraje świata chcą widzieć i układać relacje między sobą zwłaszcza w kontekście polityki klimatycznej i wolnego handlu. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump prezydent ekologia Tomasz Wróblewski globalne ocieplenie

„Głos premier Szydło przebił się na zachodzie Europy”

Premier Beata Szydło mówiła w Sejmie do europejskich elit. „Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan i obudź się z letargu”. - Głos premier Beaty Szydło był bardzo cenny. Obserwuję anglojęzyczne strony internetowe i widzę, że jej głos przebił się także na zachodzie Europy. Opozycja nie zostawia na niej suchej nitki, ale głęboko, wręcz tragicznie, się myli – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 poseł PiS Marcin Horała. 
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Beata Szydło Sejm Orlen PGNiG

Poczta Polska wspiera program Mieszkanie Plus

Przedstawiciele BGK Nieruchomości i Poczty Polskiej podpisali we wtorek wstępne porozumienie dotyczące przekazania przez Pocztę na potrzeby programu Mieszkanie Plus pięciu działek: dwóch w Warszawie, a także we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku. Do inicjatywy dołączają także inne miasta. O programie w Polskim Radiu 24 mówił Bartosz Turek, ekspert w branży nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  Mieszkanie Plus Poczta Polska budownictwo mieszkanie dla młodych mieszkanie

Obcokrajowcy inwestują w mieszkania w Polsce

W ubiegłym roku obcokrajowcy mieszkający w Polsce kupili ponad 4,5 tysiąca mieszkań w naszym kraju. Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w kolejnych latach liczba nieruchomości nabywanych przez ludność napływową będzie coraz większa. Ma to związek m.in. z rosnącą liczbą Ukraińców mieszkających w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  obcokrajowcy mieszkanie budownictwo Ukraina inwestycje deweloper

Polskie samorządy gotowe na nowe inwestycje

Samorządy zaplanowały, że wydadzą w tym roku na inwestycje ponad 50 miliardów złotych. To o 44 procent więcej niż przed rokiem. Tak wynika z informacji Pulsu Biznesu. W audycji Rządy Pieniądza o planach samorządów rozmawiali Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge, Marek Wołos z Izby Domów Maklerskich i Piotr Kuczyński z DI Xelion.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia samorząd dotacje unijne dotacje UE pkb budownictwo wzrost gospodarczy

Nawet Ukraińcy nie chcą już pracować za 2 tysiące złotych

Pracownicy sieci handlowych domagają się podwyżek wynagrodzeń. Z protestami związków zawodowych spotykają się m.in. Biedronka i Tesco. Pracownicy Biedronki gotowi są protestować, bo - jak twierdzą - nie dostają możliwości urlopu w okresie letnim. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers), Jakub Borowski (Bank Credit Agricole) i ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  handel hipermarkety hipermarket rynek pracy praca

"Każdy kto jest na siłach może pracę kontynuować"

Trwa kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. W jej ramach resort rodziny pracy i polityki społecznej będzie prezentował zmiany zasad przechodzenia na emeryturę. Ma to związek z ustawą obniżającą wiek emerytalny, która wejdzie w życie od października. O obniżeniu wieku emerytalnego mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Kopeć, członek komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  emerytura zus składki ZUS

Podniesienie płacy minimalnej - kiedy może być niekorzystne?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2100 złotych w 2018 roku. Minister zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia, podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. O płacy minimalnej rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Bartłomiej Godusławski („Puls Biznesu”) i Mariusz Adamiak (PKO BP).
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska ZUS płaca minimalna praca