Polskie Radio
Section05

Grudzień 1970

Kamil Bortniczuk: w dekomunizacji borykamy się z fundamentalnymi kwestiami

- Wielu sprawców tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 na Wybrzeżu nie poniosło konsekwencji i do końca swoich dni żyło w luksusie - mówił w radiowej Jedynce Kamil Bortniczuk z Porozumienia. - Ludzie, którzy uczciwie pracowali dla III RP, nawet, jeżeli wcześniej byli na usługach komunistów, mogą uważać, że Polska ich oszukała - ocenił Paweł Zalewski z PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek kamil bortniczuk Paweł Zalewski PRL

Lewica chce wysokich emerytur dla b. esbeków. Historyk: to budzi zgorszenie

Projekt przywrócenia wysokich emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa "moralnie na pewno nie jest w porządku" - stwierdził w Polskim Radiu 24 historyk dr Arkadiusz Kazański z Muzeum II Wojny Światowej i gdańskiego IPN-u. Wybór daty jego złożenia w parlamencie nazwał z kolei "wielce niefortunnym".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka emerytura emerytury mundurowe służba bezpieczeństwa PRL historia Polski HISTORIA kopalnia Wujek stan wojenny Tadeusz Płużański

Grudzień '70. Rocznica krwawych pacyfikacji robotniczych

17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników. Zginęło wówczas 45 osób, a blisko 1200 odniosło rany. - Gdy Stanisław Kociołek wzywa do podjęcia pracy, strajkujący dość grzecznie wracają do stoczni. I wtedy tych ludzi się rozstrzeliwuje. To jest masakra - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny Solidarność Stanisław Kociołek Władysław Gomułka Edward Gierek

Historyk: Gomułka zdecydował o użyciu broni na wybrzeżu

- Początek spisku przeciw Władysławowi Gomułce nie jest znany, natomiast w dniach robotniczej rewolty na wybrzeżu w Grudniu 1970 r. on się rozwija i po tygodniu doprowadza do odsunięcia I sekretarza KC PZPR od władzy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Dudek, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski historia PRL PRL strajki Antoni Dudek Jerzy Jachowicz milicja

Historyk: zbrodnie komunistyczne próbuje się wybielić

Mnóstwo osób internowanych, a także wiele ofiar śmiertelnych. 13 grudnia tego roku przypadła 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jednak miesiąc ten wiąże się również z dramatycznymi wydarzeniami, do których w 1970 roku doszło na Wybrzeżu. O tym, dlaczego pewnych rzeczy nie nazywa się po imieniu, mówił dr Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski stan wojenny Związek Sowiecki Związek Radziecki