Polskie Radio
Section05

Grzegorz Małecki

"Proces o cień osła". Słuchowisko Friedricha Dürrenmatta w adaptacji i reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz

Pewien człowiek wynajął osła, aby na jego grzbiecie udać się do sąsiedniego miasta. W połowie drogi przyszło mu do głowy, by chwilę odpocząć w jego cieniu. Wtedy właściciel osła zażądał dodatkowej opłaty za korzystanie z cienia osła. Podróżnemu takie żądanie wydało się bez sensu, ponieważ cień jest częścią osła, a więc ten, kto wynajął całego osła, wynajął także jego cień. Ale właściciel osła był nieugięty i sprawa trafiła do sądu. 
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Anna Wieczur-Bluszcz Andrzej Ferenc jarosław gajewski Artur Barciś Tomasz Borkowski Andrzej Mastalerz Jerzy Schejbal Joanna Pach-Żbikowska Aleksandra Radwan Mateusz Weber

"Mosiężny motylek". Słuchowisko Williama Goldinga w adaptacji i reżyserii Jana Buchwalda

To ironiczna przypowieść o władzy, dziejąca się w dość umownie przedstawionym  Cesarstwie Rzymskim. Opowiada w zabawny miejscami sposób o naturze ludzkiej obawiającej się zmian i o nieubłaganym postępie – nie tylko technicznym.  Zaciekawieni powinni być też liczni dziś  miłośnicy opowieści. W opowieściach tych bowiem mieszają się czasy, ludzie, sytuacje, wynalazki. Najtrwalszym elementem życia pozostaje miłość.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia Stanisław Brudny Lidia Sadowa TEATR słuchowisko Jan Buchwald Sławomir Pacek Mirosław Zbrojewicz

"Trzy paczki papierosów". Słuchowisko Jerzego Fąfary w reżyserii Waldemara Modestowicza

Dymitr Szostakowicz jeden z największych kompozytorów XX wieku. Jest rok 1936. 31 letni  Szostakowicz staje się sławny nie tylko w ZSRR ale i na całym świecie. Jego opera "Lady Mackbet mceńskiego powiatu" przyjmowana jest entuzjastycznie, ale Stalin opuszcza spektakl na początku czwartego aktu. To było jak wyrok.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Katarzyna Dąbrowska Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Waldemar Modestowicz krzysztof stelmaszyk Adam Ferency Wojciech Żołądkowicz Michał Klawiter

Były szef Agencji Wywiadu: sprawa Ludmiły Kozłowskiej pokazuje nieskuteczność państwa

- Mamy do czynienia z nasileniem szkodliwej działalności na rzecz państwa polskiego – mówił w audycji W Gruncie Rzeczy pułkownik Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. Odniósł się m.in. do Fundacji Otwarty Dialog i wystąpienia przed niemieckim parlamentem jej szefowej Ludmiły Kozłowskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agencja Wywiadu Rosja służby specjalne Fundacja Otwarty Dialog

„W Polsce wytrącono z równowagi ekosystem służb, rozbito, skłócono środowisko”

- Urząd Ochrony Państwa w 2001 roku - nim przejął go rząd Leszka Millera - był w bardzo dobrej kondycji i osiągał bardzo dobre efekty co było dostrzegane także przez partnerów z NATO – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. Odniósł się także do obecnego stanu polskich służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 urząd ochrony państwa Leszek Miller służby specjalne Agencja Wywiadu NATO

Służby izraelskie okiem byłego szefa Agencji Wywiadu

- Część legend na temat wszechmocy służb izraelskich jest kreowanych przez same służby. Służby izraelskie działają w specyficznym otoczeniu, czyli w stanie permanentnej wojny, która od 70 lat towarzyszy państwu Izrael. To oznacza ciągły kontakt z niebezpieczeństwem i konkretnymi zadaniami stawianymi na co dzień i od razu weryfikowanymi – mówił o działalności Mosadu w audycji W Gruncie Rzeczy były szef Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Agencja Wywiadu Iran Hamas Hezbollah ŚWIAT

Cyberbezpieczeństwo: czy w internecie trwa zimna wojna?

Wielka ława przysięgłych w USA postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz 3 rosyjskie podmioty ws. ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 roku. W ostatnich dniach koordynator amerykańskich służb wywiadowczych Dan Coats oświadczył także, że Rosja kontynuuje w cyberprzestrzeni ataki na Stany Zjednoczone. Czy zimna wojna trwa na nowo, ale w cyberprzestrzeni? Na to pytanie odpowiadali w audycji 24 Poziom Grzegorz Małecki z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego i Andrzej Kozłowski z serwisu Cyberdefence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA cyberbezpieczeństwo Rosja bezpieczeństwo w sieci zimna wojna wybory prezydenckie w USA Andrzej Kozłowski media społecznościowe