Polskie Radio
Section05

Jean Claude-Juncker

„Sam fakt, że doszło do spotkania, jest przełomem”

Premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wydali wspólne oświadczenie, w którym informują, że spotkają się ponownie, by kontynuować dyskusję ws. praworządności. Jak zaznaczyli, ma ona przynieść postępy do końca lutego. – To bardzo ważna deklaracja – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Unia Europejska Komisja Europejska reforma sądownictwa Piotr Wawrzyk

Mateusz Morawiecki spotka się z szefem Komisji Europejskiej

Różne są opinie europosłów na temat planowanej na godz. 20.00 w Brukseli kolacji polskiego premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Deputowany PiS Ryszard Legutko nie wierzy w zmianę nastawienia Brukseli, europoseł PO Janusz Lewandowski nie liczy na zmianę kierunku polskiej polityki.W Polskim Radiu 24 wizytę premiera zapowiadała Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Komisja Europejska Janusz Lewandowski Ryszard Legutko Beata Płomecka Unia Europejska reforma sądownictwa

„Juncker chce bliżej poznać szefa polskiego rządu”

We wtorek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. - Juncker chce poznać bliżej szefa rządu piątego co do wielkości państwa Unii Europejskiej po Brexicie i największego państwa nowej Unii – powiedział w audycji 24 Pytania europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans Unia Europejska Mateusz Morawiecki Ryszard Czarnecki PolskieRadio 24 POLSKA

Poseł PiS; zachowanie Róży Thun szkodzi Polsce

W piątek premier Mateusz Morawiecki spotka się na kolacji z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Zdaniem rzeczniczki KE Miny Andreew głównym tematem, jaki Juncker chce poruszać z nowym szefem polskiego rządu, będzie kwestia praworządności. W audycji Jeden Na Jednego komentarz Zbigniewa Gryglasa - posła PiS i wiceszefa Porozumienia Jarosława Gowina.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Gryglas Unia Europejska Komisja Europejska reforma sądownictwa Róża Thun Prawo i Sprawiedliwość kryzys w Unii Europejskiej

Koniec strefy Schengen? "Jest obawa przed migracją"

Grupa krajów chce zaostrzenia reguł w strefie Schengen i przyzwolenia na przywrócenie dłuższych kontroli granicznych. Austria, Dania, Niemcy, Francja i Norwegia przygotowały wspólny dokument, który został zaprezentowany na posiedzeniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Pod znakiem zapytania może znowu stanąć przyszłość strefy Schengen, która miała gwarantować swobodne podróżowanie, bez konieczności okazywania paszportów czy dowodów tożsamości na granicach. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Strefa Schengen imigranci w Europie Unia Europejska

Ryszard Czarnecki: bez Polski reformy UE nie da się zrobić

Trwające nieco ponad godzinę doroczne przemówienie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera o stanie UE, jakie wygłosił w Strasburgu, było okazją do zaprezentowania programu zmian, jakie mają być przeprowadzone do końca obecnej kadencji KE i europarlamentu. Przemówienie Junckera komentował wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska

Unijny budżet po 2020 roku – nowe cele i presja na cięcia

Unijny budżet po 2020 roku może już nie być dla Polski tak hojny jak obecny. Z UE wychodzi bowiem Wielka Brytania, postawiono nowe zadania przed Wspólnotą, są też groźby ukarania tych, którzy nie przyjmują uchodźców. A Polska obecnie z unijnej kasy otrzymuje najwięcej funduszy. O negocjacjach ws. unijnego budżetu mówiła w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Brexit Antonio Tajani budżet ue budżet UE 2014-2020 budżet unijny Beata Płomecka

"Zaczęło się nowe - po Brexicie - ustawianie UE"

- W Unii Europejskiej po wyborach w Niemczech nastąpi bardzo szybkie przyspieszenie procesu integracji. Polska jest poza strefa euro, ale jest też zmarginalizowana jeśli chodzi o zawieranie koalicji – mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się także do relacji na linii Warszawa – Komisja Europejska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Frans Timmermans Angela Merkel Unia Europejska Niemcy wybory w Niemczech Komisja Europejska Francja Wielka Brytania Brexit