Polskie Radio
Section05

Jezus Chrystus

Znaczenie świąt Wielkiej Nocy. "Nasze życie jest nieudane najczęściej przez brak pokory"

- Mąż udaje, że kocha żonę a ją zdradza i odwrotnie. Nasze życie jest nieudane najczęściej przez brak pokory. Mowa tu o życiu codziennym i duchowym. Dlatego kapłan całemu Kościołowi przypomina, że bez pokory i uniżenia jakiego dokonał Chrystus, nie ma miłości i odkupienia - powiedział ks. prof. Ignacy Kosmana.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta Kościół Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Znaczenie ciszy. "Jest bardzo dobrym wstępem do sensownych słów"

- Cisza jest bardzo dobrym wstępem do sensownych słów. Z głębokiej ciszy wychodzą dobre słowa. Jest to miejsce, gdzie możemy wejść w naszą głębie. Biblia mówi o tym, jako sercu. Nie chodzi tu o znaczenie medyczne, ale o centrum naszej osobowości - powiedział o znaczeniu ciszy, także w kontekście Wielkiej Soboty, teolog Piotr Słabek.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara Wielkanoc święta POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Ks. prof. Mazurkiewicz: Kościół przeżywa dziś pewnego rodzaju ciszę

- Dziś wieczorem, tradycyjnie po zachodzie słońca, odbywamy Liturgię Wigilii Paschalnej i kończy się procesją rezurekcyjną, która wypada ok. północy. Jest to początek świętowania Zmartwychwstania Pańskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. ks. Piotr Mazurkiewicz. Gościem Adriana Klarenbacha była także prof. Henryk Domański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Wielkanoc Triduum Paschalne wiara pandemia Henryk Domański Adrian Klarenbach Polskie Radio 24

"Spełnienie prośby Jezusa i duchowe przygotowanie". W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek w Kościele katolickim tradycyjnie już rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Do nowenny można dołączać podczas transmisji z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. O godzinie 15.00 odmawia się Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy na dany dzień nowenny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo religia Wielkanoc katolicyzm

Tajemnicza historia św. Graala

Św. Graal powszechnie kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, który został następnie użyty przez Józefa z Arymatei do zebrania kropel krwi umierającego Chrystusa. Taka opowieść i taka konotacja po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero pod koniec XII wieku w utworze jednego z francuskich poetów z kręgu autorów legend arturiańskich.
Zobacz więcej na temat:  wiara Hiszpania Kościół katolicki legendy Wielka Brytania HISTORIA Katarzyna Kobylecka

"Najważniejszy moment naszego roku liturgicznego". O. Michał Legan o przeżywaniu Triduum Paschalnego

W tym roku wielu z nas podczas Triduum Paschalnego nie odwiedzi świątyni fizycznie, ale będzie uczestniczyć w liturgii wirtualnie. - Jestem przekonany, że to wszystko, co dla nas Bóg przygotował na ten czas, otrzymamy - tylko że otrzymamy przy większym wysiłku wiary niż zwykle - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze o. Michał Legan. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc epidemia wiara Kościół katolicki

Lisicki: racjonalistyczni ideologowie powołują się na rozum i naukę, jednak żadnej realnej nauki nie reprezentują

- Polemizuję z tymi, których określam racjonalistami, ateistami lub racjonalistycznymi ideologami. Powołują się na rozum i naukę, jednak żadnej realnej nauki nie reprezentują. (…) Poza tym nauka nie jest w stanie udowodnić boskości Jezusa, to nie jest jej dziedzina i zakres działania. Nie są to kwestie naukowe - powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Paweł Lisicki religia wiara chrześcijaństwo katolicyzm