Polskie Radio
Section05

Katarzyna Gójska

Wiceszef MEiN: polski system oświaty może przyjąć nawet 400 tys. dzieci z Ukrainy

- Zakładamy zwiększenie fali migracji do Polski. Nie wiemy, jak sytuacja będzie wyglądała na froncie walki Ukrainy z Federacją Rosyjską o swoją suwerenność i niepodległość. Zakładamy, że system oświaty w Polsce może przyjąć nawet 400 tys. dzieci - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Rzymkowski edukacja społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Europa Wschodnia infografika

Zatwierdzenie polskiego KPO. Sobolewski wskazał datę pierwszej wypłaty środków

- To tylko początek całej procedury. Polska będzie musiała złożyć wnioski o wypłatę kolejnych transz i mają być rozpatrzone. Pierwsze pieniądze mogą popłynąć najwcześniej na przełomie sierpnia i września - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o zatwierdzeniu KPO Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Sobolewski POLSKA polityka Unia Europejska Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy Krajowy Program Odbudowy pieniądze

Naimski: Baltic Pipe bedzie oddany do użytku już jesienią, wszystko zgodnie z harmonogramem

- Gazociag Baltic Pipe jest już na ukończeniu. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem przyjętym sześć lat temu. 1 października tego roku zostanie oddany do użytku, początkowo przy jednej trzeciej jego możliwości, w grudniu dojdziemy do 100 procent - mówił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Piotr Naimski Ukraina Rosja Baltic Pipe gaz ropa naftowa infografika energetyka GOSPODARKA

Piotr Naimski: po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć

- Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć. Polski rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami RP, zwanych jamalskimi, które były podpisane w 1993 roku - mówił w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Piotr Naimski Ukraina Rosja Baltic Pipe gaz infografika

Konieczny: Scholz zdradza intencję powrotu do "business as usual" z Rosją

Słowa kanclerza Niemiec na temat akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej niepokoją i zdradzają intencję powrotu do "business as usual" - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Konieczny z Lewicy. Jak dodał, przyjęcie Ukrainy do UE byłoby sygnałem dla Rosji, że jej działania przynoszą przeciwny skutek w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka serwis wschodni Sygnały Dnia Olaf Scholz Niemcy

Jarosław Sachajko: Putin wywołuje gigantyczny kryzys żywnościowy

- Putin rozpętał wojnę na wielu poziomach, po pierwsze militarnie oraz na naszej granicy białoruskiej, próbując w Polsce zrobić kryzys humanitarny, przerzucając migrantów ekonomicznych, ale również robi gigantyczny, światowy kryzys żywnościowy - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Kukiz'15 Jarosław Sachajko wojna na Ukrainie Ukraina Rosja rolnictwo Henryk Kowalczyk

"Kompromituje polski parlament, kompromituje Senat". Czarnek o Grodzkim

- Pan marszałek Grodzki kompromituje polski parlament, kompromituje Senat. Zarzuty byłego ordynatora w szpitalu, w którym pracował Grodzki, tylko potwierdzają skalę naszych niepokojów dotyczących tego, co tam się działo - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Tomasz Grodzki Platforma Obywatelska opozycja polityka korupcja Sygnały Dnia POLSKA

Gawkowski: wejście Finlandii i Szwecji do NATO będzie czarnym dniem dla Rosji

- Finlandia i Szwecja, przez lata pozostając poza NATO, nie zamykały basenu Morza Bałtyckiego, który de facto stanie się teraz basenem wewnętrznym Sojuszu. I bardzo dobrze, bo to ograniczy możliwości floty rosyjskiej, co oznacza większe bezpieczeństwo dla Polski - mówił w "Sygnałach dnia" Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Gawkowski NATO Szwecja Ukraina Rosja lewica wojna 2022

Kiedy ruszy Centralny Port Komunikacyjny? Wiceminister infrastruktury zdradził szczegóły

- System będzie funkcjonował od 2027 roku, a do 2034 roku będą pojawiać się jego kolejne elementy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury oraz funduszy i polityki regionalnej, zdradzając termin ukończenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Wbicie pierwszej łopaty to rok 2023 - przekazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Horała centralny port komunikacyjny infrastruktura GOSPODARKA

"MSZ będzie wspierać akcję poszukiwania nagrań PR"

- Wśród zadań MSZ jest nie tylko dyplomacja klasyczna, związana z gwarantowaniem bezpieczeństwa Polski, wsparciem Ukrainy, ale i publiczna, która zakłada między innymi poszukiwanie polskości, zaginionego dziedzictwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do akcji poszukiwania nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Ukraina Szymon Szynkowski Polskie Radio II wojna światowa

Krzysztof Gawkowski: są państwa, które przymykają oczy na sytuację na Ukrainie

- Coś takiego dzieje się nie pierwszy raz w historii świata. To wprost kojarzy mi się z obozami koncentracyjnymi, których zachodnia publiczność obserwująca II wojnę światową nie widziała aż do zakończenia tej wojny. A potem wszyscy podnosili larum, jak mogło dojść do masowego mordowania ludzi w XX wieku. Teraz do tego samego dochodzi w XXI wieku - mówił w "Sygnałach dnia" Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie lewica Krzysztof Gawkowski Ukraina Rosja wojna 2022 ŚWIAT Europa

"Zawiera jednoznaczną odpowiedź". Antoni Macierewicz o raporcie ws. katastrofy smoleńskiej

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz powiedział, że raport kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej daje jednoznaczną odpowiedź na temat tego, co stało się 10 kwietnia 2010 roku nad lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej. W Programie 1. Polskiego Radia wyjaśnił, że prezydencki samolot zniszczyły co najmniej dwie eksplozje. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Prawo i Sprawiedliwość