Polskie Radio
Section05
Komitet Obrony Robotników

Czerwiec'76. "Strajki miały podłoże ekonomiczne"

Czerwiec ’76 to fala strajków i demonstracji ulicznych. Protesty rozpoczęły się 25 czerwca 1976 roku. Uczestniczyło w nich około 80 tysięcy osób w 90 zakładach pracy. Nad przyczynami i skutkami tego buntu społecznego lub, jak chcą niektórzy, powstania robotniczego, zastanawiali się w audycji Nos Kleopatry 2017 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Kupiecki z Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czerwiec 1976 historia Polski PRL komunizm Instytut Pamięci Narodowej Jan Olszewski Radom Płock Ursus

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Czerwiec 1976 wybory w Polsce Poznań 1956 PRL Solidarność IPN Instytut Pamięci Narodowej KOR

Kulisy Spraw: "kariera" Jerzego Folcika

Jerzy Folcik pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia pełnił funkcję dyrektora administracyjnego w Telewizji Polskiej. Sprawował ją dzięki temu, że ukrył pewne fakty ze swojego życia – kilkanaście lat wcześniej, pod koniec lat 70., był liderem bojówki, która pod egidą Służby Bezpieczeństwa rozbijała wykłady Towarzystwa Kursów Naukowych, zwanego „Latającym Uniwersytetem”.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek historia Polski Jerzy Jachowicz komunizm KOR PRL stan wojenny

Powielacz dla podziemia. KUL i grupa Janusza Krupskiego

W połowie lat 70. XX wieku, pod rządami I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, realny socjalizm w Polsce zdawał się być w rozkwicie. Jedną z nielicznych enklaw wolności był wtedy Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie azyl znajdowali studenci, którzy nie mogli lub nie chcieli uczyć się gdzie indziej.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Bogdan Borusewicz HISTORIA Jacek Raginis-Królikiewicz Janusz Krupski Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Piotr Jegliński Piotr Naimski PRL

Nieznana historia KOR

Książka „Harcerską drogą do niepodległości. Od „Czarnej Jedynki” do Komitetu Obrony Robotników. Nieznana historia KOR i KSS „KOR” to zbiór wspomnień ludzi wywodzących się z legendarnej „Czarnej Jedynki” i Gromady Włóczęgów Czarnej Jedynki – warszawskiej drużyny harcerskiej im. Romualda Traugutta. O książce mówiła w Polskim Radiu 24 jej autorka Justyna Błażejowska.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Justyna Błażejowska Antoni Macierewicz Piotr Naimski Jan Olszewski