Polskie Radio
Section05
Komitet Obrony Robotników

"Kontynuacja dzieła żołnierzy wyklętych". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu i działalności KOR

- Bez KOR-u nic by nie było - ani wolnych związków zawodowych, ani Solidarności. To było wydarzenie fundamentalne dla najnowszej historii Polski, bo to była kontynuacja dzieła żołnierzy wyklętych - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 były opozycjonista Krzysztof Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Piotr Naimski Antoni Macierewicz KOR społeczeństwo

Zofia Romaszewska: Jaruzelski zdradził Polskę, to było wyjątkowo parszywe

- W stanie wojennym mieliśmy masę wzajemnej solidarności, ciepła, wspomagania się, budowaliśmy nasz kraj. Jednak okazało się, że nic z tego nie będzie, bo nas internują. (...) W porównaniu z czasami stalinowskimi to czasy Jaruzelskiego więzienia były jednak dużo łaskawsze - wspominała w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska, działaczka opozycji antykomunistycznej PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL okrągły stół Zofia Romaszewska

45. rocznica powstania KOR. Macierewicz: był pierwszą jawną, niepodległościową strukturą organizacyjną

Z okazji 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników jego współzałożyciele, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, przypomnieli o wszystkich członkach i współpracownikach tego ruchu oraz o jego znaczeniu dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas konferencji w Sejmie Antoni Macierewicz podziękował robotnikom i wszystkim, którzy dołączyli do harcerzy Czarnej Jedynki, rozpoczynających pomoc robotnikom w 1976. Wymienił też studentów i adwokatów, z Janem Olszewskim na czele.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz Piotr Naimski Sejm historia Polski polityka

1977 - śmierć Pyjasa. "Bezpieka nie chciała grać miękko"

- Istnieje interpretacja, że Służba Bezpieczeństwa chciała tą śmiercią dać dowód na to, że nie godzi się na politykę wobec opozycji i ma inny pomysł na rozwiązanie tej kwestii. Tą śmiercią policja polityczna daje władzy sygnał - mówił w audycji "Ślady pamięci" historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Studencki Komitet Solidarności Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Radio Wolna Europa

Ks. Jan Zieja swoim życiem dobitnie świadczył o wyznawanych wartościach

Rok 2020 upamiętnia 100-lecie Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przy okazji zbliżających się obchodów i uroczystości związanych z tym wydarzeniem historycznym przypomnimy postać ks. Jana Ziei, kapelana wojskowego, który zgłosił się jako ochotnik i pełnił służbę w 8 Pułku Piechoty Legionów, a za udział w wojnie został uhonorowany Krzyżem Walecznych.
Zobacz więcej na temat:  Jan Zieja bitwa warszawska Szare Szeregi ROPCIO Katarzyna Jankowska

SYLWETKA Antoni Macierewicz. Co wiemy o marszałku seniorze Sejmu?

Antoni Macierewicz to historyk, opozycjonista, członek założyciel Komitetu Obrony Robotników. Był ministrem i wiceministrem obrony, szefem MSW, przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej WSI, twórcą i pierwszym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W wypowiedziach dla portalu PolskieRadio24.pl Antoni Macierewicz opowiada swoją historię.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz HISTORIA historia Polski Sejm polityka Solidarność

Jan Olszewski. "Ja nie mam w obowiązku poddać się"

- Początek mojej znajomości i kontaktów z premierem Janem Olszewskim datuje się na rok 2011, gdy zaczęłam przygotowywać zbiór relacji członków i współpracowników KOR. Rozmowy były kontunuowanie w następnych latach, zaś w 2016 r. doszliśmy do wniosku, że spróbujemy utrwalić i wydać wspomnienia dotyczące całego życia premiera – mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Błażejowska autorka książki "Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki Krzysztof Masłoń Jan Olszewski PRL