Polskie Radio
Section05

Krzysztof Grzesiowski

Prof. Motyka: Polska i Ukraina uległy rosyjskiej prowokacji

- Nie wierzę w żadne porozumienie między polskim a ukraińskim IPN w tej sprawie. Obie strony, mimo że w międzyczasie wybuchła wojna, nie potrafią nawet ze sobą rozmawiać. Ubolewam, że weszły w rosyjską prowokację - w kontrze wobec siebie - jak w masło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Motyka, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ukraina Rzeź Wołyńska historia Polski IPN Grzegorz Motyka

Wsparcie dla studentów po powodzi. "Uczelnie się angażują"

- Mamy uczelnie, które zwiększyły wyraźnie zapomogi dla studentów, inne uczelnie udostępniły miejsca w domach studenta dla poszkodowanych w powodziach, część zwalnia studentów z opłat za kształcenie lub za akademiki. Są też formy darmowego wsparcia psychologicznego - wymieniał w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Szeptycki, wiceszef MNiSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA edukacja szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powódź Sytuacja powodziowa pomoc studenci Andrzej Szeptycki

Powraca sprawa Wołynia. "Nie możemy wiązać Ukrainie rąk"

- Ukraina ma ważniejsze sprawy na głowie, wrzucanie tego tematu jest nieproduktywne, to nie jest właściwy moment. Mamy świadomość tego, że Polska bardzo pomogła Ukrainie [...], która ma dług wdzięczności, ale szantaż, bo to jest polityczny szantaż, nie jest najlepszą metodą rozwiązywania tych tematów - mówił w radiowej Jedynce Jan Piekło, były ambasador Polski w Ukrainie komentując rozmowy dotyczące zbrodni wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Jan Piekło Rzeź Wołyńska Wołyń

Szlachetna Paczka dla powodzian. Potrzebne pralki i lodówki

Wolontariusze są na terenach popowodziowych. Sprzątają, gotują i rozdają posiłki. Przed nimi organizacja pomocy rzeczowej. - Będą odwiedzać rodziny. Dowiedzą się jakiego konkretnie wsparcia potrzebują - powiedziała w radiowej Jedynce Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. Wiadomo już, że będą potrzebne m.in. takie sprzęty jak lodówki czy pralki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powódź Szlachetna Paczka pomoc

Drogi w Kotlinie Kłodzkiej już są przejezdne

- Przywróciliśmy prąd i kanalizację, choć jeszcze nie wszędzie, trwają przygotowania do budowy miasteczka kontenerowego, powodzianie nocują w kwaterach zastępczych - powiedział młodszy brygadier  Grzegorz Różański, rzecznik nadbrygadiera Michała Kamienieckiego, pełnomocnika ministra spaw wewnętrznych i administracji do spraw zarządzania kryzysowego w Lądku Zdroju i Stroniu Śląskim 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio powódź

"Wrocław jest lepiej przygotowany do powodzi niż w roku 1997". Tak sądzi hydrolog z UJ

- Przy tak intensywnych opadach, które są wynikiem gwałtownych zmian w atmosferze trudno się do końca zabezpieczyć, gdy w wciągu doby na metr kwadratowy spada tyle wody ile normalnie przez kilka miesięcy. Wiele zależy od stanu technicznego zapór i samego ukształtowania terenu - powiedział w Radiowej Jedynce, prof. Bartłomiej Rzonca hydrolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio powódź POLSKA

Pomoc dla strażaków i samorządów. Resort podał kwoty

21 milionów złotych w formie dotacji i 100 milionów złotych w nisko oprocentowanych pożyczkach - tyle resort klimatu i środowiska planuje przeznaczyć na pierwszą pomoc dla obszarów dotkniętych powodzią. O wsparciu finansowym w Programie 1 Polskiego Radia mówiła wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powódź Urszula Zielińska Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wzrost zachorowań na COVID-19. Ekspert: ten wirus złagodniał

- Wirus złagodniał, to nie jest ten sam wirus, który zaatakował nas w marcu 2020 roku, ale też populacja się zmieniła. (...) Najsłabsi z nas zostali, brutalnie mówiąc, odsiani. Nabraliśmy też odporności - mówił o COVID-19 w Programie 1 Polskiego Radia dr Ernest Kuchar, pediatra specjalizujący się w chorobach zakaźnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna pediatra COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie Ernest Kuchar

Superpuchar Europy: Real Madryt - Atalanta Bergamo. Warszawa zaprasza do strefy dla kibiców

Już dziś o Superpuchar Europy zagrają w Warszawie Real Madryt i Atalanta Bergamo. W stolicy zorganizowano specjalną strefę Fan Festival dla sympatyków piłki nożnej. - Spodziewamy się kilkudziesięciu tysięcy kibiców - mówi wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. - Piłka przede wszystkim ma łączyć nas wszystkich i dawać fantastyczne emocje - dodaje Łukasz Wachowski z PZPN.
Zobacz więcej na temat:  Renata Kaznowska Warszawa Real Madryt Atalanta Bergamo Aleksander Ziemiańczyk

Gen. Koziej: Rosja tej wojny wygrać już nie może

- To pierwsze od 1941 roku wtargnięcie obcych wojsk na terytorium Rosji. Ma ono ogromne znaczenie psychologiczne dla Rosjan - i dla elit, i dla Putina, który się nie spodziewał i nie wie, co z tym robić - czy wypychać Ukraińców, czy też próbować atakować tam, gdzie do tej pory. To jednak cały czas na Rosjan będzie oddziaływać - skomentował ukraińskie akcje wojskowe na terytorium Rosji gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie bezpieczeństwo wojsko Polskie Radio Stanisław Koziej

Pracownicy przedszkoli i szkół muszą reagować. Jest termin

15 sierpnia wszystkie instytucje, które pracują na rzecz dzieci - w tym szkoły, przedszkola, żłobki i domy dziecka - muszą mieć wdrożone standardy ochrony małoletnich. Przepisy te znalazły się w tak zwanej ustawie Kamilka. - Każdy członek personelu ma być przeszkolony. Ma rozumieć, czym jest wykorzystywanie dzieci i jakie są jego formy. Ma wiedzieć, do kogo się zwrócić - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przemoc społeczeństwo SOS Wioski Dziecięce dzieci Beata Kulig

Oprawcy Kamilka wciąż nieosądzeni. "To trwa za długo"

Od śmierci Kamilka z Częstochowy, która poruszyła cały kraj, minęło już ponad rok. Mimo to nadal nie zakończyło się nawet śledztwo w tej sprawie. - W naszej ocenie to wszystko trwa za długo - mówił w programie "W samo południe" w radiowej Jedynce Piotr Kucharczyk, prezes Fundacji To Ja - Dziecko im. Kamilka Mrozka. Dodał, że apelował do resortu sprawiedliwości o objęcie sprawy specjalnym nadzorem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Adam Bodnar przemoc prokuratura Krajowa Rada Sądownictwa Piotr Kucharczyk

Powstanie wciąż budzi emocje. "Od hagiografii po potępienie w czambuł"

- Dziś wielu powstańców warszawskich, którzy wtedy byli jeszcze dziećmi, a często także ich rodziny, mitologizują konieczność jego wybuchu. Wciąż brakuje nam rzetelnych opracowań o stratach ludności cywilnej - powiedział płk Krzysztof Komorowski, historyk wojskowości, gość audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Krzysztof Komorowski