Polskie Radio
Section05

Krzysztof Świątek

Wojciech Murdzek: powinniśmy patrzeć szerzej i być dumni z osiągnięć polskich naukowców

- Oni w wymiarze międzynarodowym nie ustępują swoim koleżankom i kolegom z całego świata - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwo Edukacji Narodowej Wojciech Murdzek Sygnały Dnia POLSKA Przemysław Czarnek edukacja społeczeństwo

Joanna Borowiak: czeka nas pełna rekonstrukcja rządu i jesienna ofensywa programowa

- Ugrupowania wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy zobowiązały się do zredukowania liczby wiceministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu -  powiedziała Joanna Borowiak (PiS) w Programie 1 Polskiego Radia. Jak zaznaczyła, podpisanie umowy koalicyjnej oznacza uzgodnienie stanowisk. Beata Maciejewska (Lewica) mówiła, że jej ugrupowanie już zaczęło jesienną ofensywę programową.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT PiS Platforma Obywatelska zjednoczona prawica Mateusz Morawiecki

Dni Łukaszenki policzone? Publicysta: toczy się dyskusja, jak zostanie podmieniony

- Najważniejsza zmienna jest już jasna: Łukaszenki jako docelowego namiestnika Białorusi już nie ma - ocenił w Polskim Radiu 24 Adam Buła ("Polska The Times"). - Nie mam wątpliwości, że w dużym stopniu klucz do rozwiązania sytuacji leży na Kremlu - mówił Karol Gac z tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś wybory na Białorusi Karol Gac Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka

Sprawa Natalii Nitek-Płażyńskiej. Badzio: trudno odrzucić hipotezę, że sprawa ma wymiar polityczny

- Okazuje się, że mija kilka miesięcy od sprawy Jana Śpiewaka i dochodzi do kolejnych skandali. Trudno odrzucić hipotezę, że ta sprawa ma wymiar polityczny - powiedział w Polskim Radiu 24 o procesie Natalii Nitek-Płażyńskiej Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". Gościem audycji był również Piotr Kubiak, dziennikarz Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Gdańsk mowa nienawiści nazizm reforma sądownictwa

Awaria w "Czajce". Publicysta: to autosabotaż władz Warszawy

- Remont "Czajki" będzie trwał długo i będzie bardzo drogi, a zapłacić będzie musiał samorząd Warszawy, czyli podatnicy. Jeśli nikt przy wybieraniu wykonawcy nie pomyślał, że przepustowość za kilka lat będzie za mała, to także kwestia do zbadania przez prokuraturę - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Popek z Radia Gdańsk. Gościem audycji był również Samuel Pereira z tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa Wisła środowisko ekologia katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Samuel Pereira Rafał Trzaskowski mazowieckie regiony Polskie Radio 24

Łukaszenka grozi Polsce sankcjami. Publicysta: nie wydaje mi się, żeby były bardzo dotkliwe

- Nie wydaje mi się, żeby zagrożenie białoruskimi sankcjami wobec Polski było jakoś szczególnie dotkliwe. Jednak Polska jest krajem większym, potężniejszym, umocowanym w strukturach europejskich. (...) Łukaszenka robi to na pewno na użytek wewnętrzny - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Tygodnika Powszechnego" Rafał Woś. Gościem "Debaty dnia" był również Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Krysztopa ŚWIAT Europa Białoruś protest Aleksander Łukaszenka Rosja sankcje

Dr Andrzej Anusz: tego ciosu PSL mogłoby nie przeżyć

- W tej chwili dla PSL władza na Mazowszu, w sejmiku mazowieckim, to jest jeden z podstawowych elementów utrzymywania wpływów. Pamiętajmy, że Stronnictwo jest od dłuższego czasu w opozycji. Siłą rzeczy tych wpływów w innych miejscach ma dużo mniej. Utrata Mazowsza, w sytuacji, gdy ludowcy balansują na progu wyborczym, to byłoby bardzo duże osłabienie. To mógłby być taki cios, którego PSL mógłby nie przeżyć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Nasz komentarz polityka Andrzej Anusz

"Jasny punkt na naszej scenie politycznej". Publicysta o spotkaniu premiera z opozycją ws. Białorusi

- Wydaje się, że działania ws. Białorusi podejmowane wspólnie przez ekipę rządzącą i opozycję stanowią jasny punkt na naszej scenie politycznej. Jest to ważne, ale nie traktowałbym tego jednak w kategoriach przełomu - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa). Gościem audycji był również Adam Buła ("Polska The Times").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś wybory na Białorusi protest demonstracje Europa premier opozycja Mateusz Morawiecki polityka Polityka zagraniczna Polski

Prof. Henryk Domański o spotkaniu ws. Białorusi: dużo zależy od opozycji, karty rozdał premier

- Zwracanie uwagi na rzeczy, które się dzieją poza naszą granicą powinno być czynnikiem łączącym, odsuwający na drugi plan spory i konflikty wewnętrzne. Komunikat po tym spotkaniu może być jednak taki, że premier, po konsultacjach z opozycją, podjął taką a taką decyzję. To działa na korzyść premiera, na korzyść rządu, ale nie ma tu siły sprawczej opozycji. Nie jest w interesie opozycji podkreślanie tej decydującej roli premiera i przyznawanie się do tego, że to premier, rząd dyktuje politykę zagraniczną - powiedział w "Komentarzu poranka" socjolog prof. Henryk Domański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Nasz komentarz polityka

Szef MON: wszyscy chcemy, by Białoruś była demokratyczna. Wspieramy tendencje wolnościowe

- Cały wolny świat jest oczywiście za tym, żeby Białoruś była państwem demokratycznym, a wola narodu była szanowana przez władze. Widać wyraźnie, że naród białoruski się budzi i te tendencje wolnościowe należy wspierać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Polskie Radio Mariusz Błaszczak POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo Białoruś