Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

"Światłość i mrok". Literacka wyprawa na wielokulturowe Kresy

"Światłość i mrok", pierwsza powieść w dorobku Małgorzaty Niezabitowskiej, to dziejąca się tuż przed drugą wojną światową historia trudnej miłości chasydki i ziemianina – ludzi, których dzieli religia, wychowanie i obyczaje. Na przykładzie losy tej skomplikowanej relacji pokazany jest wielokulturowy, wielobarwny i niepozbawiony problemów świat przedwojennych Kresów, gdzie mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Kresy Małgorzata Niezabitowska

Humor w powieści o wojnie? "To psychologiczna obrona przed rzeczywistością"

Tamara Duda w powieści "Córeczka" udowadnia, że literatura wojenna może łączyć w sobie dramaturgię z humorem i ironią. Zdaniem tłumacza Marcina Gaczkowskiego to "psychologiczna obrona przed rzeczywistością". Autorka jest tym wiarygodniejsza, że w latach 2014-2016 jako wolontariuszka sama niosła pomoc walczącym rodakom.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura Donieck Donbas Jedynka Ukraina Marcin Gaczkowski

"Wielkim lirykiem był". Andrzej Waligórski we wspomnieniach

- W momencie, gdy ktoś stwierdzał o nim, że jest poetą, zawsze od razu ripostował: "Nie, ja jestem satyrykiem". Nie wiem, dlaczego tak się przed tym bronił. Był fantastycznym lirykiem. Miał piękne skojarzenia, bardzo poetyckie, ciepłe, które otwierały inną furtkę w jego duszy - tak Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita" wspominał w archiwalnym nagraniu Andrzeja Waligórskiego. 10 maja minęło 30. rocznica śmierci legendy radiowego kabaretu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Waligórski kabaret Polskie Radio Wrocław

"Bella, ciao". Piotr Siemion: zamiast fantazji wyszedł skrajny realizm

- Kiedy kilka lat temu, bo pisanie "Bella, ciao" zajęło mi trochę, rozmyślałem nad tym, wydawało mi się, że będzie to odebrane nie jako powieść, bo dzieje się w umownym miejscu i czasie, tylko trochę jako film akcji czy gra komputerowa. Tymczasem niestety wyszedł skrajny realizm. To, co kilka lat temu było tylko teoretycznie do pomyślenia, dzisiaj krzyczy do nas z radia czy z internetu - mówił w radiowej Jedynce Piotr Siemion o swojej najnowszej książce "Bella, ciao".
Zobacz więcej na temat:  literatura konflikty międzynarodowe KSIĄŻKA książki

Moda to niebłaha rzecz? "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" Magdaleny Idem

Moda wiąże się z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. To nie zawsze lekki temat. W jaki sposób przedwojenna moda łączyła się z polityką? Czy ubierając się modnie, można było finansować wojnę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce Magdaleny Idem "Manekin w peniuarze. Moda w II RP". Autorka opowiedziała o niej w programie "Moje książki" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura moda Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA

Robert Małecki: zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat

- Jest to opowieść o wstydzie; o tym uczuciu, które pojawia się, gdy przekraczamy normy obyczajowe, moralne czy kulturowe; gdy wstydzimy się za siebie i przed sobą albo za kogoś. Piszę też o konsekwencjach tego wstydu. Przyświecała mi również myśl, by była to opowieść o zderzeniu się świata nastolatków ze światem dorosłych – mówił w radiowej Jedynce Robert Małecki, autor thrillera kryminalnego pt. "Wstyd".
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura KSIĄŻKA

Autorka książki "Czerwone jezioro": miałam świadomość, jaka dziś jest Rosja

- Pisząc ten kryminał, czytałam wiele reportaży rosyjskich, m.in. "Rublowkę" Walerija Paniuszkina. Byli ludzie w Rosji, którzy pisali takie książki, którzy wiedzieli, ku czemu to zmierza. W jakiś sposób przeniknęli działania Putina, ale nikt ich nie słuchał - mówiła w radiowej Jedynce Julia Łapińska. Reportażystka zadebiutowała ostatnio powieścią pt. "Czerwone jezioro".
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura zachodniopomorskie KSIĄŻKA