Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Hanna Kowalewska: Zawrocie jest we mnie od zawsze, ale najbardziej lubię opowiadania i słuchowiska

W grudniu ukazała się powieść "Okna z widokiem na Weronę", siódma już książka z cyklu powieści o Zawrociu, miejscowości gdzie bohaterka Matylda otrzymała posiadłość w spadku po babci, którą mało znała. Należąca do Zawrocia Werona, pokryta bluszczem posesja wraz z jeziorkiem w kształcie podkowy, przyciąga ją jak magnes.
Zobacz więcej na temat:  Wiktoria Gorodeckaja Hanna Kowalewska

Zemsta, zbrodnia oraz... gwiazdy XX-lecia międzywojennego

Nagrodzony Złotym Pociskiem oraz nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, tym razem akcję osadził w 1932 roku. Znajdziemy w niej precyzyjnie skonstruowaną intrygę, ukazaną z reporterskim zacięciem realiów Polski lat 30. Grzegorz Kalinowski opowiedział Magdzie Mikołajczuk o swojej najnowszej książce "Śmierć z ogłoszenia". 
Zobacz więcej na temat:  kryminał KSIĄŻKA literatura

Jonathan Carroll: dobrą książkę można interpretować na wiele różnych sposobów

- Jeśli pisarzowi się poszczęści, to jego książka da czytelnikowi coś więcej, niż tylko fakt przeczytania książki. Da coś, co w jakiś sposób rozwinie się w przyszłości - mówi w magazynie "Moje książki" w radiowej Jedynce autor takich powieści jak "Kraina Chichów", "Całując ul", "Zaślubiny patyków", "Kąpiąc lwa" i najnowszej "Mr Breakfast".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA KULTURA

Jachym Topol i jego groteskowe spojrzenie na problemy współczesności

Nowa powieść pisarza zatytułowana "Wrażliwy człowiek" (przetłumaczona przez Dorotę Dobrew) to pełna przygód i kłopotów, ale też filozoficznego namysłu historia o wędrownym aktorze, który z żoną i synami przemierza współczesną Europę, przede wszystkim Środkowo-Wschodnią. Jachym Topol porusza w niej różne tematy, także dotyczące współczesnej polityki, ale wszystko to robi w groteskowy, absurdalny sposób charakterystyczny dla jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA

Piotr Kofta: "Buks Molenda" jest zbudowany na zasadzie spontanicznej gawędy

- Chodzi o to, żeby ktoś gadał, bo jeśli ktoś gada, to dzieje się historia. Jest popychana do przodu historia mała, jednostkowa, ale i historia wielka – historia narodów, w której, gdzieś pomiędzy tymi kołami zębatymi, zagubili się nieszczęśni Ślązacy - mówił gość audycji o drugiej książce Leszka Libery opowiadającej o duchu-utopku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Małgorzata Szymankiewicz Piotr Kofta KSIĄŻKA KULTURA