Polskie Radio
Section05

Magdalena Merta

"Ślub z Zygmuntem Augustem podniósł znaczenie rodu". Małgorzata Żaryn o Barbarze Radziwiłłównie

Ród Radziwiłłów był wówczas, jakbyśmy to powiedzieli dzisiaj, na dorobku. I fakt, że Barbara poślubiła Zygmunta Augusta, niewątpliwie ten ród podniósł w sensie znaczenia - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn, odnosząc się do ślubu Barbary Radziwiłłówny z królem Polski Zygmuntem II Augustem
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Barbara Radziwiłłówna HISTORIA historia Polski

"Ustawianie kobiet w centrum uwagi było dla niej ważne". Merta o Magdalenie Samozwaniec

- Należała do wielbicieli brydża, ale książki, które mu poświęciła, są także o kobietach. Ustawianie kobiety w centrum uwagi było dla niej bardzo ważne - mówiła w Polskim Radiu 24 o Magdalenie Samozwaniec Magdalena Merta. - Mam osobiste wspomnienia z Magdaleną Samozwaniec, bo, bywała w domu moich rodziców, kiedy byłam dzieckiem - przyznała zaś Maryna Miklaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Samozwaniec KULTURA literatura Maryna Miklaszewska

"Miała naturę duchowości, która była oparta na zachwycie nad żywotem świętych". Dr Maciej Korkuć o św. Kindze

- To nie było żadnym dziwactwem, to było wpisane w ówczesną duchowość, kiedy starano się na bazie pracy nad sobą - również u elit dworskich - dążyć do odnowy Kościoła, który przez całe wieki przechodził przez fale wznoszące i przez upadki, z których się podnosił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć o św. Kindze, księżnej krakowskiej i sandomierskiej, która według legendy przywiozła do Polski sól.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski społeczeństwo Sandomierz sól

"Ambasadorka misyjnego laikatu". Ks. Jarosław Czyżewski o Wandzie Błeńskiej

- Niezwykłe życie pani Wandy inspirowało ludzi na całym świecie. Temu służy także taki krótki film, który jest umieszczony na stronie internetowej. Jan Paweł II nazwał ją "ambasadorką misyjnego laikatu" - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Czyżewski o Słudze Bożej Wandzie Błeńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie beatyfikacja

"Nieobojętność jest wpisana w nasz charyzmat". Działalność sióstr Urszulanek w okupowanej Warszawie

- Kuchnia dla dorosłych wydawała codziennie 2 tys. porcji zupy, a kuchnia dla dzieci - 800 porcji zupy i tyleż samo "podwieczorków", które miały formę drugiego dania - mówiła w Polskim Radiu 24 s. Małgorzata Krupecka, Urszulanka Serca Jezusowego, opowiadając o historii tzw. szarego domku na Powiślu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół II wojna światowa

Wanda Boniszewska - nierozumiana stygmatyczka. "Kiedy miała wizje, pojawiały się u niej krwawe łzy"

- W czasie Adwentu 1934 r. u Wandy Boniszewskiej pojawiły się widzialne stygmaty. Mistyczka nie chciała się z tym ujawniać, ukrywała to, nie od razu przyznała się do tego swojemu spowiednikowi. Kiedy cierpiała, kiedy współodczuwała z Chrystusem i miała wizje pasyjne, pojawiały się u niej krwawe łzy - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Puchalska, autorka książki "Polki, które zmieniły wizerunek kobiety".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia pamięć Jezus Chrystus Polskie Radio 24

"Kamera ją kochała". Maryna Miklaszewska w PR24 o Poli Negri

Przełomem w karierze Poli Negri było poznanie reżysera Ernsta Lubitscha. Punktem kulminacyjnym i najważniejszym w jej karierze, który utorował jej też późniejszą karierę w Stanach Zjednoczonych, był film "Oczy mumii Ma" - mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Postać najsłynniejszej na świecie polskiej aktorki przybliżały w audycji "Polki" wraz z Magdaleną Mertą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA kino FILM Maryna Miklaszewska Pola Negri TEATR

Uratowała kilkaset dzieci z warszawskiego getta. Historia Matyldy Getter

- Niemalże wszystkie placówki prowadzone przez Rodzinę Maryi były miejscem ukrywania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. W audycji "Polki" przypominamy postać przełożonej tego zakonu, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Matyldy Getter, która uratowała kilkaset osób z pożogi II wojny światowej i żadnemu dziecku z warszawskiego getta nie odmówiła pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska POLSKA Żydzi Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata

"Zaszczepiła mi miłość do teatru". Joanna Wnuk-Nazarowa o Halinie Gallowej

- Bardzo dzielna kobieta, która zaszczepiła mi miłość do teatru do tego stopnia, że gdyby nie lekka wymowa, którą mam, a ona była pies na dykcję, pewnie poszłabym nie na dyrygenturę, tylko na aktorstwo. Potem na reżyserię, bo to moja druga pasja - mówiła w Polskim Radiu 24 o Halinie Gallowej Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrygent, kompozytor, wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Joanna Wnuk-Nazarowa KULTURA aktorzy

Magdalena Merta o prof. Izydorze Dąmbskiej: była głęboką patriotką

Wybitna filozof, logik, semiotyk i epistemolog. Pomimo swoich osiągnięć naukowych prof. Izydora Dąmbska znana jest nielicznym, także młodym Polakom, choć jej nazwisko pada w dedykacji do wiersza "Potęga smaku" Zbigniewa Herberta, który znajduje się w spisie lektur licealnych. O życiu i działalności naukowej Dąmbskiej mówiliśmy w audycji "Polki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maryna Miklaszewska filozofia kobieta