Polskie Radio
Section05

Magdalena Skajewska

Powrót do negocjacji dot. umowy nuklearnej. Prof. Fyderek: Iran widzi w tym szansę na zniesienie sankcji

Władze irańskie zapowiedziały wznowienie 29 listopada w Wiedniu negocjacji dotyczących "ożywienia umowy nuklearnej". Odbyło się sześć rund rozmów między Iranem i delegacjami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz UE, a także pośrednio USA, po których na początku sierpnia przerwano negocjacje, gdy władzę w Teheranie objął nowy prezydent Ebrahim Raisi.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Iran USA broń jądrowa broń nuklearna

Spotkanie Merkel-Macron. Ekspert: ten tandem ma na swoim koncie sukcesy i osiągnięcia

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmuje ustępującą ze stanowiska kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Pożegnalne spotkanie odbywa się w Beaune, w rejonie Burgundii, gdzie w 1993 roku spotkali się ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz prezydent Francji François Mitterrand. Czy to koniec tandemu francusko-niemieckiego w europejskiej polityce? 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Francja Angela Merkel Emmanuel Macron Unia Europejska Więcej świata

Amerykańskie media alarmują: Facebook przyczynił się do "społecznej wojny domowej" w Polsce

Algorytmy Facebooka, jednego z najbardziej popularnych portali społecznościowych, przez lata miały świadomie i systematycznie promować najgorsze i najbardziej kontrowersyjne treści, które pojawiały się na platformie. Jak podaje jedna z amerykańskich redakcji, źródłem problemu było między innymi wprowadzenie nowych sposobów reagowania na wyświetlane posty.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar media społecznościowe Facebook Trójka społeczeństwo

KE wszczęła dochodzenie w sprawie wzrostu cen energii

W Rzymie rozpoczął się Szczyt G20, czyli grupy najpotężniejszych gospodarczo państw świata. Wśród tematów dwudniowych obrad znalazły się: walka ze zmianami klimatycznymi oraz z pandemią COVID-19, pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz gwałtowny wzrost cen energii na świecie. Ten ostatni temat dotyczy także Unii Europejskiej. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie. - To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski - powiedziała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska GOSPODARKA energetyka polityka energia Gazprom gaz Europarlament Beata Płomecka

Niedobory gazu w Mołdawii. Ekspert: Rosja chce podpisać kontrakt, ale na swoich warunkach

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w czwartek, że Mołdawia padła ofiarą działań Rosji, która wykorzystuje gaz ziemny jako broń do zastraszania tego kraju. Zapewnił o wsparciu Mołdawii w kryzysie gazowym, jak i po wygaśnięciu kontraktu Mołdawii na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. - Rosja chce podpisać kontrakt z Mołdawią, ale na swoich warunkach - mówi w "Więcej świata" Jakub Pieńkowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Mołdawia Rosja Unia Europejska Gazprom gaz ziemny energia elektryczna

Dr Bonikowska: KE i Polska rozumieją, że eskalacja napięcia nikomu nie służy

Podczas dwudniowego spotkania w Brukseli przywódcy państw członkowskich omawiali m.in. temat praworządności w Polsce, kwestionowanej przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. - Polska potrzebuje współpracy z innymi państwami UE, a KE nie ma interesu, żeby konfliktować się z jednym z członków - mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Rada Europejska

Kryzys humanitarny w Afganistanie. Jakub Gajda: rozmowy z talibami są konieczne

Przywódcy krajów G20 zobowiązali się do pomocy Afganistanowi w walce z kryzysem humanitarnym, po tym, jak władze w Kabulu przejęli talibowie. Nadzwyczajna wideokonferencja pod przewodnictwem włoskiego premiera Mario Draghiego dotyczyła zarówno wyzwań humanitarnych, jak i zagrożeń terroryzmem, sytuacji gospodarczej i zdrowotnej w tym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Włochy kryzys Unia Europejska talibowie terroryzm

"Najdłuższy lockdown na świecie". Mieszkańcy Melbourne zamknięci przez 267 dni

Sydney, czyli największe miasto Australii, zakończyło ponad studniowy lockdown. Z kolei inne duże miasto tego kraju, Melbourne, pobiło rekord najdłuższego lockdownu na świecie. - To na pewno nie jest rekord, do którego dążyliśmy, ani taki, który świętujemy - mówi Sally Capp, burmistrz Melbourne. Jak covidowe obostrzenia wyglądają w Australii?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus szczepienia Australia Sydney Melbourne

Dr Wojciech Wilk: talibowie cały czas są uznawani za organizację terrorystyczną

22 tysiące Afgańczyków zostało ewakuowanych przez państwa unijne od momentu przejęcia władzy przez talibów, zaś lista chętnych do ucieczki z Afganistanu nadal jest bardzo długa. Rządy talibów pogłębiają również kryzys humanitarny. - Wykluczone jest, żeby jakiekolwiek kraje zachodnie przekazywały fundusze do rządu prowadzonego przez talibów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i ekspert ONZ ds. rozwiązywania kryzysów humanitarnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Afganistan talibowie ŚWIAT

"Babisz będzie kreował się na ofiarę". Ekspert OSW o aferze Pandora Papers

Czy afera Pandora Papers odbije się na wynikach wyborów w Czechach? Premier Andrej Babisz miał kupić w tajemnicy 12 lat temu, jeszcze jako biznesmen, warty 22 mln dolarów zamek wraz z wielką posiadłością na południu Francji. - Ta sprawa stała się przede wszystkim kolejnym argumentem do krytyki premiera ze strony opozycji i politycznych rywali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Wasiuta z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  polityka Andrej Babisz Czechy

Prof. Sebastian Płóciennik: Niemcy wybrali zmianę, ale kontrolowaną

SPD z niewielką przewagą wygrywa wybory w Niemczech, ale chadecy z CDU/CSU także są gotowi do stworzenia rządu. - Niemcy potrzebują nowego otwarcia i to we wszystkich dziedzinach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. - Niemcy chcą zmiany i dlatego wybrali SPD - dodaje prof. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich i Uczelni Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel polityka wybory w Niemczech

Europa chce być samowystarczalna w zakresie ochrony zdrowia

Sukces szczepień przeciw COVID-19, potępienie Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego, uniezależnienie technologiczne od Azji i praworządność - te wątki poruszyła przewodnicząca Komisji Europejskiej w Strasburgu. Doroczne orędzie o stanie Unii Ursula von der Leyen wygłosiła na sesji plenarnej Europarlamentu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ursula von der Leyen polityka Komisja Europejska Strasburg pandemia szczepienia

"Scholz ma wszystkie karty w rękach". Frymark o wyborach w Niemczech

Dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech główni kandydaci na kanclerza - Annalena Baerbock, Armin Laschet i Olaf Scholz - po raz drugi spotkali się w debacie telewizyjnej. - W tej chwili wydaje się, że Scholz ma z SPD wszystkie karty w rękach, żeby te wybory zakończyły się dla niego bardzo dobrym wynikiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel Francja Emmanuel Macron polityka