Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Edukacji Narodowej

TYLKO U NAS "Siermiężnie ociosana". Ekspert o podstawie programowej

- Wrażenie jest takie, że zostało to dosyć "siermiężnie ociosane", by zmniejszyć liczbę treści w dokumencie - ocenia prof. Sławomir Jacek Żurek, odnosząc się do zmian w podstawie programowej z j. polskiego. Dodał, że trzeba ją odchudzić, ale w rządowej propozycji z lutego br. nie widać "nawet śladu jakiejkolwiek koncepcji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA język polski językoznawstwo społeczeństwo szkoła dzieci dziecko edukacja

Wiedza o zdrowiu - nowy przedmiot w szkołach? MEN pracuje nad zmianami w systemie edukacji

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w systemie edukacji. Do tej pory pojawiły się propozycje odchudzenia podstawy programowej, uszczuplenia listy lektur czy zniesienia prac domowych. Od jakiegoś czasu mówi się też o odnowionej edukacji zdrowotnej. Wprowadzenie nowego przedmiotu postulował niedawno Rzecznik Praw Pacjenta; MEN z kolei zapowiada, że ma już pewne plany w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Ministerstwo Zdrowia edukacja szkoła uczniowie reforma szkolnictwa

Ograniczenie prac domowych. MEN doprecyzuje rozporządzenie

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała, że resort chce doprecyzować przepisy dotyczące ograniczenia prac domowych. Na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży wiceszefowa MEN zapowiedziała, że w rozporządzeniu ws. ograniczenia prac domowych pojawi się definicja "pisemnych prac" i - prawdopodobnie - "pracy praktyczno-technicznej". Do projektu negatywnie odnieśli się posłowie PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Sejm polityka Katarzyna Lubnauer praca domowa szkoła

TYLKO U NAS Lekcje religii osobno płatne? Ekspert: to dyskryminacja

- Koncepcja lekcji religii wyraża współdziałanie społeczności kościelnej i świeckiej – mówi ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a zarazem koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP i konsultor Komisji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła religia Kościół prawo polityka rodzina dzieci aktualności katolickie Przemysław Goławski

NASZ WYWIAD Co dalej z religią w szkołach? Specjaliści katechetyki mówią o europejskich rekomendacjach

Rząd zapowiedział prace nad wyłączeniem ocen z religii i etyki ze średniej. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił już do konsultacji społecznych. Szefowa MEN Barbara Nowacka zapowiadała także ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach. Dyskusja wokół katechezy prowadzona jest także w Konferencji Episkopatu Polski. Eksperci dziedziny mówią o potrzebie szerokich rozmów rządu ze związkami wyznaniowymi i rodzicami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła religia Kościół prawo polityka rodzina dzieci aktualności katolickie Przemysław Goławski

MEN proponuje zmiany w spisie lektur. Ekspert: to powinien być korpus dzieł

- W liceum przedstawiałem uczniom zestaw nieobowiązkowych dzieł, których nie ma w programie nauczania. Mówiłem, że jeżeli chcą być ludźmi wykształconymi i kulturalnymi, to powinni to przeczytać. Przynajmniej powinni wiedzieć o tych lekturach, że istnieją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja lektury szkoła POLSKA

TYLKO U NAS Usuwanie treści "nieprzystających do XXI wieku". Wiceminister edukacji o zmianach w szkołach

- Odchudzanie podstawy programowej to kwestie związane m.in. ze zbyt dużą liczbą przykładów, treściami, które są nieprzystające do XXI w., które są niepotrzebne w procesie edukacji. To także odchudzenie listy lektur, włączenie do kanonu więcej twórców z XXI w. - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister edukacji narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komisja śledcza pegasus edukacja szkoła Paulina Piechna-Więckiewicz