Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Koniec z pracami dyplomowymi na uczelniach?

Uczelnie same zdecydują, czy studia licencjackie i inżynierskie skończą się obroną pracy czy też egzaminem. Tak wynika z projektu nowej ustawy dla uczelni, nad którą pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. - Naszym celem jest mniej regulować, dać uczelniom więcej autonomii, a oceniać je po wynikach – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Bobko sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 studia reforma szkolnictwa wykształcenie

"Błędem było rozbicie studiów na licencjackie, magisterskie"

Nawet siedem lat będą trwać studia zaoczne i wieczorowe. Wydłużenie ich przebiegu będzie miało na celu wyrównanie poziomu nauczania ze studiami dziennymi. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o szkolnictwie wyższym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O stanie polskiego szkolnictwa wyższego mówili w audycji Debata Poranka Prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika i artysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe edukacja studia Kazimierz Kik

Losy absolwentów szkół wyższych pod specjalnym nadzorem

System Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) monitoruje losy absolwentów szkół wyższych, wskazuje, po których kierunkach studiów najłatwiej znaleźć pracę i które gwarantują wysokie zarobki. O narzędziu pozwalającym utrzymywać kontakt z młodymi ludźmi kończącymi studia mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  studia praca zatrudnienie bezrobocie

Jakie studia wybrać? Obalamy mity

Jeszcze tylko przez kilka dni maturzyści będą mieli czas na wybór kierunku studiów. W piątek absolwenci szkół ponadgimnazjalnych poznali wyniki matur i teraz mają czas na wprowadzenie rezultatów do internetowych systemów rekrutacyjnych na wybranych przez siebie uczelniach. Jakie kierunki studiów powinni wybrać? W Polskim Radiu 24 mówił o tym Piotr Müller, dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 matura matura 2017 szkoła ponadgimnazjalna

Reforma szkolnictwa wyższego. Doktoraty na innych zasadach

- W ramach reformy szkolnictwa wyższego chcemy gruntownie przebudować model kształcenia doktorantów – zadeklarował szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin. Zapowiedział m.in. odejście od pojęcia studiów doktoranckich i wprowadzenie trzech ścieżek doktoryzowania. O zapowiadanych zmianach mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Renata Nowakowska-Siuta z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe studia

Zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym

W III RP znacznie wzrósł współczynnik skolaryzacji w Polsce. Czy przełożyło się to na poziom wykształcenia i wiedzy absolwentów? W prowadzonym od 2003 roku rankingu - tzw. liście szanghajskiej - znajdują się tylko dwie polskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski i to dopiero w piątej, ostatniej setce zestawienia. Co może pchnąć polską naukę ku rozwojowi?
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski studenci Jarosław Gowin edukacja

Czy studenci medycyny zapłacą za swoją naukę?

Zdaniem wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina studia medyczne powinny być odpłatne. Studenci otrzymywaliby stypendia, które później musieliby odpracować w kraju. Wszystko to dlatego, że obecnie wielu absolwentów, wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. O zagadnieniu odpłatności za studia medyczne mówili w Polskim Radiu 24 Krzysztof Krajewski-Siuda, ekspert Instytutu Sobieskiego, Krzysztof Hałabuz i Krzysztof Ostaszewski z Porozumienia Rezydentów.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie lekarz Jarosław Gowin medycyna służba zdrowia emigracja zarobkowa

Zmiany w finansowaniu uczelni wyższych

Od nowego roku wejdzie w życie nowy sposób podziału dotacji między uczelnie. Nowe rozporządzenie ministra nauki wprowadza zmiany w sposobie podziału dotacji podstawowej z budżetu państwa. Główne cele algorytmu to podniesienie jakości kształcenia, odejście od masowości, a także wzmocnienie potencjału badawczego i powiązania procesu dydaktycznego z kształceniem. O nowych rozwiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkolnictwo wyższe