Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Edukacja. "Studenci często nie potrafią pisać"

W ubiegłym tygodniu podczas Narodowego Kongresu Nauki wicepremier Jarosław Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ustawa 2.0 zakłada m.in. poszerzenie autonomii uczelni, nowy model kształcenia doktorantów, zerwanie z minimami kadrowymi i wydłużenie studiów zaocznych. Wicepremier podkreślał, że reforma musi iść w parze ze zwiększeniem nakładów na naukę. O problemach szkolnictwa wyższego w Polskim Radiu 24 mówił dr Marcin Kędzierski, ekspert ds. edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja Jarosław Gowin Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski

"Reforma szkolnictwa wyższego jest potrzebna"

- Nikt nie mówi, że zapowiedziana przez wicepremiera Jarosława Gowina reforma szkolnictwa wyższego to będzie krótka i prosta operacja. Gdy zaczęły się prace - jak dziś ogłoszono – 574 dni temu - pojawiły się pewne założenia. Po dzisiejszych negocjacjach te założenia zostały zmienione. Cały czas jest to dzieło w trakcie tworzenia – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Mikiewicz z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa Jarosław Gowin

Reforma szkolnictwa wyższego. "Przełom jest raczej pozorny"

„Projekt reformy szkolnictwa wyższego jest gotowy” – poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas otwarcia Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Po kilkumiesięcznych konsultacjach ze środowiskiem akademickim zmianami zajmie się rząd. O tzw. Ustawie 2.0 mówił w audycji Gorący Temat dr Marek Kisilowski z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe reforma szkolnictwa Jarosław Gowin

"Minister Gowin mówił o stanięciu w prawdzie"

 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe reforma szkolnictwa lustracja dekomunizacja

"PiS musi zgadzać się na niezależność Gowina"

Wicemarszałek Sejmu wątpi w poparcie parlamentarzystów PiS dla reformy szkolnictwa wyższego, autorstwa ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wicepremier Gowin prezentuje jej założenia podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Przewodniczący klubu PiS – Ryszard Terlecki zastrzegł w radiowej Trójce, że nie zna projektu, ale jego zdaniem, propozycje Jarosława Gowina, mogą budzić wątpliwości. O Ustawie 2.0 w Polskim Radiu 24 mówił Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin edukacja reforma szkolnictwa

Jarosław Gowin: musimy postawić na rozwój nauki

Zmiany w sposobie wyboru rektora, stypendia dla każdego doktoranta, podniesienie jakości studiów i większa współpracy nauki z przemysłem. To tylko niektóre zmiany w przygotowywanym przez MNiSW projekcie ustawy o szkolnictwie wyższym. 19 września podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie Jarosław Gowin przedstawi założenia nowych przepisów. O szczegółach wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin studia studenci szkolnictwo wyższe

Koniec z pracami dyplomowymi na uczelniach?

Uczelnie same zdecydują, czy studia licencjackie i inżynierskie skończą się obroną pracy czy też egzaminem. Tak wynika z projektu nowej ustawy dla uczelni, nad którą pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. - Naszym celem jest mniej regulować, dać uczelniom więcej autonomii, a oceniać je po wynikach – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Bobko sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 studia reforma szkolnictwa wykształcenie

"Błędem było rozbicie studiów na licencjackie, magisterskie"

Nawet siedem lat będą trwać studia zaoczne i wieczorowe. Wydłużenie ich przebiegu będzie miało na celu wyrównanie poziomu nauczania ze studiami dziennymi. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o szkolnictwie wyższym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O stanie polskiego szkolnictwa wyższego mówili w audycji Debata Poranka Prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika i artysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe edukacja studia Kazimierz Kik

Losy absolwentów szkół wyższych pod specjalnym nadzorem

System Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) monitoruje losy absolwentów szkół wyższych, wskazuje, po których kierunkach studiów najłatwiej znaleźć pracę i które gwarantują wysokie zarobki. O narzędziu pozwalającym utrzymywać kontakt z młodymi ludźmi kończącymi studia mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  studia praca zatrudnienie bezrobocie