Polskie Radio
Section05

Mirosław Skowron

Polska na "energetycznej autostradzie". Ekspert tłumaczy, co znaczą "ustawione przy niej drogowskazy"

- Ten obraz jest wieloaspektowy i wielowątkowy, w tej chwili jesteśmy w ważnym punkcie montażu finansowego - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Pietruszyński, redaktor naczelny portalu CIRE.pl, komentując polskie plany dotyczące energetyki jądrowej. - Jesteśmy po głośnych komunikatach, że zrobiliśmy poważny krok i wjechaliśmy na autostradę do polskiego atomu, a teraz tym ruchem trzeba zarządzać - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne energia atomowa

Polska zmuszona do podwyżki VAT. Prof. Andrzejewski: gospodarki w UE się różnią, Polska musi się rozwijać

- Niemcy chcą pomagać swoim przedsiębiorcom poprzez dopłaty do cen energii, dostali na to zgodę UE, to ponad 200 mld euro. Pytanie, dlaczego inne kraje Unii muszą iść tą samą drogą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Andrzejewski, kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA polityka bezpieczeństwo energetyczne paliwa Unia Europejska Niemcy

Rodzi się coraz mniej dzieci. Tekieli: nasze społeczeństwo podlega tym sam procesom, co inne europejskie

- Fazę regresu demograficznego mamy dziś właściwie w całej Europie. Natomiast kraje Afryki, jak Nigeria, przeżywają czas "boomu". Tam kobiety rodzą 4-5 dzieci. My jesteśmy statystycznie na poziomie tego, że co roku nas Polaków jest mniej o 200 tysięcy - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i komentator naszej anteny Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli społeczeństwo dzietność

PR24 Dr Bonikowska o kryzysie uchodźczym: powinniśmy móc skorzystać z pomocy UE

- Dobrze by było porozumieć się co do wspólnej polityki migracyjnej, bo wtedy wiedzielibyśmy na co możemy liczyć, i w jakiej formule, od naszych partnerów w Unii Europejskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska. - Póki nie ma procedur, mamy problem - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska uchodźcy wojna na Ukrainie serwis wschodni POLSKA społeczeństwo Ukraina

Wybory w USA a wsparcie Ukrainy. Andrzej Kohut: Republikanie również głosowali za pakietami pomocy

- Uważam, że w najbliższym czasie amerykańska pomoc dla Ukrainy nie ulegnie zmianie, ale (...) można zakładać, że długofalowo, w perspektywie do wyborów w 2024, o ile ten konfklikt będzie tak długo trwał i o ile będą pogłębiały się problemy gospodarcze, Republikanie mogą naciskać na to, by ta pomoc miała nieco mniejszą skalę - powiedział w Polskim radiu 24 Andrzej Kohut, amerykanista z centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. - Przypomnijmy, że Republikanie również głosowali za pakietemi pomocy finansowej i militarnej dla Ukrainy - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna USA wybory w USA Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

Wybór Westinghouse nie spodoba się UE? Wiceszef aktywów państwowych: to decyzja, która nie podlega negocjacji

- Decyzje o współpracy z Westinghouse i o współpracy z firmami koreańskimi nie podlegają już żadnym negocjacjom, jeśli chodzi o poziom europejski - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Rabenda (wiceminister aktywów państwowych). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka atom elektrownia atomowa Unia Europejska Leszek Miller Ministerstwo Aktywów Państwowych

Elektrownia atomowa w Polsce. Mosoń: temat do dalszego grillowania nas w UE

- Czeka nas kolejny ostry spór, jeżeli Leszek Miller i inni członkowie opozycji będą przeszkadzać tym inwestycjom - mówił Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Adam Jakuć ("Kurier Poranny", "Gazeta Współczesna") i dr hab. Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka atom elektrownia atomowa Unia Europejska Leszek Miller

Polska inwestuje w energię atomową. Grzegorz Lorek (PiS): chodzi o rozwój państwa

- To jest inwestycja, która powinna być zrealizowana 50 lat temu. Bardzo się cieszę, że rząd podjął decyzję o jej realizacji, jest ona niezmiernie ważna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i bardzo ważna dla polityki klimatycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek (Prawo i Sprawiedliwość), który rozmawiał z Urszulą Nowogórską (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska energia atomowa bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna

"Rosja od wielu lat tak robi". Wojtas o protestach przeciw polskiemu atomowi

- Będziemy mieli do czynienia z takimi ruchami. Rosja od wielu lat to robi, odkąd Putin zaczął rządzić, czy jako prezydent, czy jako premier. Wspierano tego typu (proekologiczne) ruchy po to, by kupować cały czas rosyjski gaz i węgiel - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, odpowiadając na pytania o możliwe protesty przeciwko polskiej elektrowni atomowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne

Nota ws. reparacji. Mularczyk: brak odpowiedzi będzie dla Niemców fatalny

- Czekamy na odpowiedź Niemiec w sprawie noty dyplomatycznej, ale nie próżnujemy, przygotowujemy różne warianty i analizy potencjalnych działań w tej sprawie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, pytany o postępy w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. - Jeśli odpowiedź będzie negatywna, to zrobimy wszystko, by zaprezentować Niemcy jako kraj niepraworządny (...) brak odpowiedzi będzie dla Niemców fatalny - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne relacje polsko-niemieckie Niemcy II wojna światowa historia Polski

PR24 Prof. Andrzej Podraza o aferze taśmowej: wracanie do tego nie ma większego sensu

W ostatnich dniach znów głośno zrobiło się o tzw. aferze taśmowej - aferze, która wybuchła w 2014 roku w związku z wypłynięciem nagrań wielu wpływowych polityków podczas prywatnych spotkań, na których omawiane były istotne sprawy państwowe. W Polskim Radiu 24 odniósł się do tego prof. Andrzej Podraza, politolog z KUL-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Donald Tusk afera taśmowa afera podsłuchowa

KO chce komisji, która zbada aferę podsłuchową. Publicyści o szansach na jej powstanie

O wniosku złożonym przez KO ws. powołania komisji śledczej w sprawie afery podsłuchowej rozmawiali: Adam Borowski (szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej"), Paweł Krulikowski (politolog i publicysta), Adam Jakuć (redaktor naczelny "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Donald Tusk Platforma Obywatelska Marek Falenta afera podsłuchowa

Pawliczak: Rosja jest państwem terrorystycznym, w tej sprawie lewicowi europosłowie się pomylili

Kiedy europosłowie EKR złożyli projekt rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczne, pierwotnie liderzy ugrupowań lewicowych i liberalnych ją odrzucili. W Polskim Radiu 24 Karolina Pawliczak z Nowej Lewicy stwierdziła, że "w tej sprawie europosłowie popełnili błąd". - Po tym, co się stało w Irpieniu, w Buczy, po tym, jak atakowana jest ludność cywilna, infrastruktura cywilna - można uznać, że Rosja jest państwem terrorystycznym - stwierdziła polityk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowa Lewica ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie

Będzie komisja śledcza ws. afery podsłuchowej? Jarosław Sellin wyjaśnia

- Jest formalny wniosek złożony przez PO, żeby powołać komisję ds. afery podsłuchowej. Musimy się do tego ustosunkować. Gdybyśmy powiedzieli "nie" komisji śledczej, to oczywiście byłby to asumpt dla naszych przeciwników, że coś ukrywamy - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Donald Tusk Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego afera podsłuchowa

Spór o środki z KPO. Piotr Kaleta: możemy się spierać w kraju, ale polskie stanowisko w UE powinno być zbieżne

- Walka o polską tożsamość, niepodległość i niezawisłość polega na tym, że nawet urzędnikom z Niemiec trzeba powiedzieć "nie", jeśli mamy do czynienia z interesem, który nie jest dobry dla naszej ojczyzny - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (PiS), który o pozycji Polski w Unii Europejskiej dyskutował z Urszulą Nowogórską (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krym Unia Europejska