Polskie Radio
Section05

Monika Małkowska

"Kwadratura kultury". 400 procent normy, czyli przodownicy pracy w czasach PRL

W słynnej scenie z filmu Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru" (1977) podczas bicia kolejnego rekordu w wydajności pracy na budowie koledzy podkładają Mateuszowi Birkutowi rozgrzaną cegłę. To przykład niechęci, jaką "zwykli robotnicy" darzyli przodowników pracy. Gościem Moniki Małkowskiej był Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor programów w TVP Historia, autor książek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Kwadratura kultury". Podzwonne dla chińskiej euforii  

Mniej więcej dwie dekady temu artyści chińscy zaczęli odnosić niespodziewane sukcesy w technikach, które były obce tej kulturze: monumentalnym malarstwie olejnym, performance’ach, wideo i innych nowych mediach. Ich światowe sukcesy przełożyły się na komercyjny sukces. Niestety, krótkotrwały. Dziś najbardziej znani są… chińscy twórcy-dysydenci. Gościem Polskiego Radia 24 był Krzysztof Darewicz, sinolog, publicysta, znawca kuchni i kultury chińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kuchnia chińska

"Kwadratura kultury". Kuchnia chińska - głębia tradycji

Kuchnię chińską uważa się za "matkę" dla wielu innych narodowych azjatyckich kuchni. Oczywiście, ze względu na wielki obszar Państwa Środka, ma wiele odmian o wyraźnych cechach. Ogólna zasada brzmi: wszystko, co się rusza, nadaje się do spożycia i nic nie może się zmarnować. Gościem Polskiego Radia 24 był Krzysztof Darewicz, sinolog, publicysta, wieloletni korespondent z Chin i Korei, mistrz kuchni chińskiej, edukator kulinarny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kuchnia chińska

Od Pompejów do Somosierry. Panorama w sztuce historycznej i współczesnej

Do 10 września w warszawskiej Galerii Kordegarda oglądać można "Panoramę Somosierra" Wojciecha Kossaka i Michała Wywiórskiego. To szkic do obrazu, który miał mieć 120 metrów długości i 17 metrów wysokości, miała być większa niż "Panorama Racławicka" i mieć powierzchnię ponad 1900 m kw. Niezwykłe dzieło służy Monice Małkowskiej i Katarzynie Haber za punkt wyjścia do rozmowy o rozmaitych pomysłach artystów, którzy różnymi sposobami malowali "szerokie widoki" - czyli panoramy na płótnach bądź freskach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo

Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu

W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo

"Kwadratura kultury". Książka "Dwa słowa" Anny Taraski

- Poważne traktowanie literatury dziecięcej, to podejście, które chcielibyśmy widzieć we wszystkich nagrodach literackich, jest to potrzebne, by się ona rozwijała, była wartościowa i żeby czytelnicy dostawali informacje z wiarygodnych źródeł, które książki są szczególnie godne uwagi - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Byliniak, redaktor, tłumacz, współpracownik wydawnictwa "Dwie Siostry".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki dla dzieci

"Kwadratura kultury". Początki prywatnego radia w Polsce czyli "Radiostory"

"Złote czasy radia" w Polsce zaczęły się wraz z nastaniem czegoś, co stanowiło zaczyn kapitalizmu - we wczesnych latach 90. ub. wieku. Wtedy to rozkręcenie prywatnych biznesów mogło okazać się wielkim sukcesem lub wielką klęską.. O trudnych początkach prywatnej radiofonii mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Hydr, producent, reżyser i scenarzysta filmu "Radiostory".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Maria Stangret. Gra w miejsca". Wystawa w krakowskiej Cricotece

Maria Stangret nie miała łatwego życia - jako żoną Tadeusza Kantora prowadziła ich krakowski dom, potem także dom w Hucisku, zajmowała się wszystkimi życiowymi potrzebami, podejmowała licznych gości męża, a nade wszystko, jako aktorka Cricot 2 poświęcała mnóstwo energii teatrowi, w tym - rozlicznym podróżom po świecie. Siłą rzeczy, na własną twórczość miała ograniczony czas i miejsce. O twórczości artystki mówił dr Lech Stangret, historyk sztuki, kurator, prezes Fundacji im. Tadeusza Kantora.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Kantor

"Kwadratura kultury". Grzegorz Sieczkowski o współczesnej fascynacji czasami PRL

- Czasy PRL zawsze mnie intrygowały, ale już w latach 90. ub. wieku, gdy pisałem teksty odnoszące się do tamtych czasów, ludzie bardzo chętnie je czytali i reagowali. Myślę, że dlatego, iż odnosiły się do spraw dotyczących codzienności - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Sieczkowski, historyk, dziennikarz, pisarz, autor filmów i audycji telewizyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL

"Klasycy nowoczesności". Marcin Fedisz o działalności Galerii "Opera"

- Lubię mówić o tej Galerii, że jest "programowo niemodna" chcemy pokazać artystów, dla których nie ma już miejsca w innych instytucjach, nie dlatego, że są gorsi, ale ponieważ przyszli następni (...), a o tych starszych warto pamiętać - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz, kurator wystaw i szef Galerii "Opera" w Teatrze Wielkim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Teatr Wielki - Opera Narodowa Akademia Sztuk Pięknych