Polskie Radio
Section05

NBP

Ile warte były nieruchomości w Polsce w roku 2020? NBP publikuje dane

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w porównaniu z 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Wartość nieruchomości mieszkaniowych odpowiadała ok. 211 proc., a komercyjnych – ok. 13 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości mieszkanie inwestycje oszczędzanie oszczędności infrastruktura

Eksperci: wobec niskich stóp procentowych pojawiają się obawy o przegrzanie gospodarki jesienią

Zgadzam się z prezesem NBP, że w przyszłym roku inflacja najpewniej zacznie spadać. Pytanie jest tylko, czy ten spadek będzie wystarczający do tego, żeby gospodarka się nie przegrzewała - mówił w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Agnieszka Durlik, ekonomistka z Krajowej Izby Gospodarczej wyraziła obawy, że utrzymywanie nadal stóp procentowych na tak niskim poziomie odbije się negatywnie nie tylko na kieszeniach Polaków, ale też na kosztach działalności firm.
Zobacz więcej na temat:  stopy procentowe inflacja GOSPODARKA pieniądze pkb

Eksperci: stale rośnie eksport, ale słaby kurs złotego zwiększa koszty importu

Dane o polskim eksporcie dowodzą, że umacniamy pozycję u naszych tradycyjnych odbiorców, ale również skutecznie poszukujemy nowych rynków zbytu. Pomagają nam w tym poprzerywane z powodu COVID-19 łańcuchy dostaw. Ale coraz ważniejsza staje się skuteczna dyplomacja gospodarcza, która musi wspierać ekspansję przedsiębiorców - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej I prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu  Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport Niemcy handel import Indie Chiny Unia Europejska USA Afryka Australia Japonia kurs walut monetyzacja

Eksperci: rezerwy walutowe zabezpieczają kraj, są dowodem na dobrą sytuację w gospodarce

Zwiększanie rezerwy walutowej to efekt dobrej sytuacji gospodarczej w kraju, w tym w eksporcie. Jednocześnie jest to zabezpieczenie na wypadek sytuacji kryzysowych, konfliktowych, które w obecnym świecie są przecież możliwe. A gromadzenie przez NBP rezerw w złocie jest ruchem odważnym i ciekawym, który w niepewnych czasach nalepy ocenić pozytywnie - mówili w audycji "Rządy pieniądza" eksperci: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura strategii rynkowych w PKO BP i Adam Ruciński z BTFG.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA