Polskie Radio
Section05

PiS

"Prezydent powinien nadawać kierunek i charakter reform"

Dwa lata temu, 6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Przedstawiciel PiS pokonał w II turze wyborów prezydenckich kandydata PO - Bronisława Komorowskiego różnicą ponad 518 tysięcy głosów. Na Andrzeja Dudę głosowało 51,55 procent Polaków, ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski uzyskał 48,45 procent głosów. Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy podsumowywał w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Kazimierz Kik

"Donald Tusk jest zgrany w naszej polityce"

– Osoba Donalda Tuska jest nadzieją dla wielu polityków obecnej opozycji – powiedział Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Odniósł się w ten sposób do ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Platforma Obywatelska Andrzej Duda Kamila Baranowska Bogumił Łoziński

"Politycy PO nie szanują nawet siebie nawzajem"

- Teraz widzimy, że politycy PO nie szanują nawet siebie nawzajem. Taśmy pokazują, że Grzegorz Schetyna nie może stanąć na czele „totalnej opozycji”, skoro jego koledzy partyjni go nie lubią. W PiS nie przypominam sobie tego typu rozmów, szczególnie w odniesieniu do liderów partii – mówiła w audycji Jeden na Jednego posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Gosiewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Gosiewska Platforma Obywatelska afera taśmowa Donald Tusk Grzegorz Schetyna

Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Ocena politologów

W niedzielę miną dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Swą pięcioletnią kadencję Andrzej Duda rozpoczął 6 sierpnia 2015 r. od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Jak można podsumować ten okres? Co wyróżnia dotychczasowy okres sprawowania urzędu przez Andrzeja Dudę? Na te pytania odpowiedzieli goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24, politolodzy: prof. Kazimierz Kik oraz prof. Rafał Chwedoruk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent Prawo i Sprawiedliwość weto Donald Trump USA Kazimierz Kik

"Opozycja liczy na powrót Tuska do rodzimej polityki"

W Prokuraturze Krajowej trwa przesłuchanie byłego premiera, Donalda Tuska. Obecny szef Rady Europejskiej występuje w charakterze świadka w ramach dochodzenia ws. nieprawidłowości dotyczących sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Piotra Zakrzewskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jacka Liziniewicza, dziennikarza "Gazety Polskiej Codziennie" i Piotra Gabryela z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Platforma Obywatelska Prokuratura Krajowa katastrofa smoleńska Jacek Liziniewicz

"Mamy do czynienia z próbą wpływania na sytuację w Polsce"

Jak pisze „Gazeta Polska”, głównymi sponsorami Akcji Demokracji są niemiecka fundacja Campact oraz Europejska Fundacja Klimatyczna (EFK), której działalność nadzoruje wieloletni wiceminister finansów Niemiec Caio Koch-Weser. O rzekomych powiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski z „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Gazprom Sejm demonstracje manifestacje protest protesty w Warszawie

"Może się czuć zawiedziony decyzjami prezydenta"

Zbigniew Ziobro ocenił w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, że jeśli Andrzej Duda nie poprze radykalnych zmian w sądownictwie, wywoła poważny kryzys. Minister sprawiedliwości już nie po raz pierwszy odniósł się krytycznie do postawy prezydenta ws. reformy wymiaru sprawiedliwości. W Debacie Dnia komentarz Dariusza Grzędzińskiego z Faktu i Karola Gaca z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Ziobro Andrzej Duda Prawo i Sprawiedliwość krs Sąd Najwyższy

Kontrowersje wokół fundacji „Otwarty Dialog”

W mediach pojawiła się informacja, że fundacja „Otwarty Dialog” w 2014 roku uzyskała koncesję na handel bronią. Pozytywną opinię w tej sprawie miał wydać ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel, który usłyszał zarzuty współpracy z rosyjską FSB. W Gorącym Temacie komentarz Jakuba Jałowiczora, publicysty Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 OZE Prawo i Sprawiedliwość Beata Szydło Mariusz Błaszczak

Ziobro ostro o prezydencie. "Czy premier pogrozi palcem?"

– Byłoby dobrze, gdyby głos w sprawie działań prezydenta zabrała premier Beata Szydło w związku z rozdźwiękiem między dwiema partiami tworzącymi rząd: PiS i Solidarną Polską – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak ocenił, słowa ministra sprawiedliwości stoją w kontrze do słów prezesa PiS. Napięcie między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Sprawiedliwości w Debacie Dnia komentowali Michał Matys (Duży Format) i Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Andrzej Duda prezydent Beata Szydło Jarosław Kaczyński

"Decyzja Andrzeja Dudy boleśnie ugodziła rząd"

Po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym wielu ekspertów oraz komentatorów zaczęło mówić o sporze między Pałacem Prezydenckim a Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Czy ten konflikt istnieje naprawdę? Zastanawiali się nad tym w audycji Wróżenie z Faktów Eliza Olczyk („Wprost”) i Roman Imielski („Gazeta Wyborcza”).
Zobacz więcej na temat:  polityka Andrzej Duda krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości

KE przeciw Polsce. "Bruksela nie ma nic do stracenia"

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku z przyjętą ustawą o sądach powszechnych. Oficjalne pismo w tej sprawie zostało wysłane do władz w Warszawie. Polska ma miesiąc na przysłanie odpowiedzi i odniesienie się do zarzutów. Sprawę komentował w audycji Gorący Temat Krzysztof Kokoszczyński z portalu euractiv.pl.
Zobacz więcej na temat:  Europa Komisja Europejska POLSKA reforma sądownictwa Unia Europejska Sąd Najwyższy krs

„Może się okazać, że prezydent gra na PiS”

W poniedziałek prezydent zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Decyzja poprzedzona była kilkudniowymi protestami opozycji w tej sprawie. Tymczasem lider PiS, Jarosław Kaczyński uważa, że zatrzymanie reformy sądownictwa było błędem i należy zastanowić się, jak z tego wyjść. O najważniejszych wydarzeniach w Podsumowaniu Tygodnia mówili Dawid Wildstein (TVP Info) i Maciej Gajek (Newsweek).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa Dawid Wildstein prezydent krs Sąd Najwyższy