Polskie Radio
Section05

PiS

Grzegorz Długi: brakuje pomysłu na politykę zagraniczną

- Kładąc główny nacisk na relacje z Wielką Brytanią, stosunki z Niemcami były z boku. Szkoda, że nie zauważono, że w przeciwieństwie do prasy niemieckiej, rząd Angeli Merkel nie krytykował Polski i był bardzo powściągliwy np. w sprawie oceny tzw. praworządności. Nie wykorzystano tego, nie pokazaliśmy, że ważne są nasze relacje z Niemcami. Nasza narracja była nacechowana antyniemieckością, również w kwestii zrozumienia dla problemów imigracyjnych - powiedział w programie 24 Pytania Grzegorz Długi z Kukiz '15. Poseł odniósł się w ten sposób do polityki zagranicznej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Witold Waszczykowski MSZ Kukiz'15 Grzegorz Długi Niemcy Angela Merkel

Śledztwo ws. reprywatyzacji. 2,5 miliona zł łapówki?

Wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej, seminarium dotyczące działania programu Rodzina 500 Plus oraz wszczęcie śledztwa dot. korupcji ws. reprywatyzacji w Warszawie. To wydarzenia, które komentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński program 500+ reprywatyzacja Warszawa korupcja Unia Europejska Angela Merkel Elżbieta Rafalska Andrzej Duda Amber Gold

Wizyta kanclerz Merkel w Warszawie. "Nowe otwarcie"

Relacje dwustronne, przyszłość Unii Europejskiej, sytuacja na Ukrainie i relacje transatlantyckie - te tematy zdominowały rozmowy kanclerz Niemiec w Warszawie. Angela Merkel przyleciała do Polski na zaproszenie premier Beaty Szydło. Rozmawiała także z prezydentem Andrzejem Dudą i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wizytę komentowali w Debacie Poranka dr Karolina Libront (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych), Janusz Tycner (dziennikarz zajmujący się problematyką niemiecką) i Jakub Dymek (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Angela Merkel Beata Szydło Niemcy

"Są konkretne efekty działania komisji ds. Amber Gold"

Komisja ds. afery Amber Gold przesłuchuje pracowników Komisji Nadzoru Finansowego. W środę zeznania złożą zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - Lesław Gajek i Wojciech Kwaśniak. Świadkowie będą pytani między innymi o współpracę KNF i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – Cały czas mam wątpliwości, czy najważniejszy organ administracji państwowej zrobił wszystko, aby te 19 tys. Polaków nie zostało oszukanych – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Joanna Kopcińska, członek sejmowej komisji śledczej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Amber Gold komisja śledcza Donald Tusk Sejm

Merkel lepsza od Schulza. "Delikatniejsza w działaniach"

Angela Merkel dziś spotka się w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Tymczasem, niemiecka kanclerz ma coraz poważniejszego kandydata w wyborach parlamentarnych, Martina Schulza. Czy zmiana na stanowisku szefa niemieckiego rządu byłaby korzystna dla Polski? O tym w audycji Punkt Widzenia mówił Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel Martin Schulz Jarosław Kaczyński

„Oczy Europy są skierowane na Warszawę"

– Najważniejsi politycy europejscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest wizyta Angeli Merkel w Warszawie – mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. – Coraz więcej osób uważa, że Unia może być uratowana dzięki współpracy dwóch, dużych stabilnych państw, czyli Polski i Niemiec – dodawał polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel Niemcy Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Ryszard Czarnecki Wielka Brytania Brexit Włochy

Adam Szłapka: w Nowoczesnej nie ma opozycji

- W sytuacji, z jaką mamy do czynienia dziś w Polsce - gdy kolejne obszary państwa są absolutnie zawłaszczane – trudno, by wytwarzała się wewnętrzna opozycja w Nowoczesnej. Musimy działać wspólnie nie tylko wewnątrz ale też współpracować ze wszystkimi partiami i organizacjami opozycyjnymi – powiedział w programie 24 Pytania Adam Szłapka z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna Adam Szłapka samorząd Platforma Obywatelska Lech Wałęsa ordynacja wyborcza IPN CBA Jarosław Kaczyński

"Działalność gospodarcza dla wszystkich na równych prawach"

- Jeśli chce się wspierać polską gospodarkę to nie należy tworzyć "stref specjalnej troski dla przedsiębiorców zagranicznych". Polacy w Polsce mają prowadzić działalność gospodarczą na równych prawach ze wszystkimi, a jeśli nie – niech będzie jedna, specjalna strefa ekonomiczna na terenie całej Polski. Nie płaćmy wówczas podatków wszyscy – tak jak Niemcy w Polsce - i oczekujmy od rządu, że da nam 90 mln na inwestycje – powiedział w programie 24 Pytania poseł Marek Jakubiak, wiceprzewodniczący Kukiz’15. Gość odniósł się także do rozpoczynającej się we wtorek wizyty kanclerz Angeli Merkel w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Marek Jakubiak Angela Merkel Niemcy Jarosław Kaczyński

Ustawa o ustroju Warszawy. Metropolia większa niż Paryż?

- W Warszawie będą dzielnice, a poza granicami Warszawy - gminy ze swoimi budżetami, burmistrzem, radami gmin. Te kompetencje nie zostaną ograniczone. Konstytucyjna gwarancja niezależności gmin obowiązuje – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Uściński, poseł PiS, były starosta wołomiński. O planach stworzenia metropolii warszawskiej mówił także Krzysztof Turek, wójt podwarszawskiej gminy Stare Babice.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Wołomin Legionowo aglomeracja warszawska

"Utworzenie nowej metropolii będzie wyzwaniem"

Powstanie metropolii warszawskiej, która swym zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa, wywołuje dyskusje. O wadach i zaletach reformy zmieniającej ustrój miasta stołecznego Warszawy i życie mieszkańców podwarszawskich gmin, mówili goście Debaty Poranka: Paulina Piechna-Więckiewicz (radna m.st. Warszawy), Robert Perkowski (burmistrz Ząbek), Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich) oraz Oskar Hejka (radny m.st. Warszawy).
Zobacz więcej na temat:  Warszawa aglomeracja warszawska aglomeracja