Polskie Radio
Section05

Piotr Gursztyn

Publicysta: Konstytucja 3 maja to historia walki o podmiotowość

227 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Święto konstytucji to też okazja do rozmowy o zmianach w obecnej ustawie zasadniczej. O znaczeniu Konstytucji 3 Maja i rewizji obecnej konstytucji mówił w audycji Jakim Prawem historyk i publicysta Piotr Gursztyn.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja 3 Maja

"My jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi"

- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy historia Polski Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata

"Polska to najbardziej życzliwy Izraelowi kraj UE"

„Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami, nieważne, czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji; ważne, czy bronisz Polski” - napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło. Podkreśliła, że „Polska to nasz wspólny obowiązek”. O sporze z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, TVP.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Niemcy Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa historia Polski Benjamin Netanjahu

"Szkołę trzeba głęboko zreformować od środka”

W środę królowały przedmioty humanistyczne, w czwartek czas na matematykę, biologię, chemię, fizykę i geografię. Około 350 tysięcy gimnazjalistów przystąpi do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Trzydniowy maraton zakończy w piątek test z języka obcego. O polskim systemie edukacji rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Pałka (Rebelya.pl), Piotr Gursztyn (TVP) i Hubert Biskupski (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa gimnazjum

Współpraca SKW z FSB. "Były premier musi być o to zapytany"

Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, pojawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Potwierdził to jego rzecznik Preben Aamann. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 m.in. o tej sprawie rozmawiali Agnieszka Burzyńska z „Faktu” i Piotr Gursztyn z Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB prokuratura Rada Europejska Grzegorz Osiecki

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik

Powstanie warszawskie 71 lat później

– Cały mit powstania warszawskiego został ufundowany politycznie. Używały go grupy negujące PRL, dlatego mówienie dziś o tym wydarzeniu wymaga pewnego wykluczenia – oceniał w Polskim Radiu 24 dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mit powstania jest antypeerelowski, ale nie opiera się na wykluczaniu kogokolwiek – komentował Piotr Gursztyn, publicysta. Goście „Debaty Poranka” rozmawiali o tym, jak powstanie warszawskie jest postrzegane przez społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Jacek Wasilewski PRL II wojna światowa historia Polski