Polskie Radio
Section05

Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki

Rząd przyjął uchwałę ws. Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada ona m.in., że dochód na jednego mieszkańca Polski do 2020 roku sięgnie 80 procent średniej w Unii Europejskiej. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali Roman Przasnyski z Gerda Broker, Maciej Bukowski z WiseEuropa i Witold Michałek z Business Centre Club.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Rozwoju ministerstwo gospodarki Justyna Golonko Roman Przasnyski

Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął uchwałę w sprawie Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej potocznie planem Morawieckiego. Poinformował o tym na konferencji prasowej wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który przewodniczył pracom rady ministrów pod nieobecność premier Beaty Szydło.
Zobacz więcej na temat:  polityka Mateusz Morawiecki Plan Morawieckiego Piotr Gliński Beata Szydło

Plan Morawieckiego. Jak wygląda pomysł rządu na gospodarkę

Rada Ministrów pod nieobecność premier Beaty Szydło ma zająć się we wtorek Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, zwaną potocznie planem Morawieckiego. O zakresie planowanych reform i ich politycznych uwarunkowaniach mówili goście Pulsu Gospodarki: Cezary Mech (b. wiceminister finansów), Izabela Kozakiewicz (Business Review Plus) i Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).
Zobacz więcej na temat:  polityka Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju ministerstwo gospodarki budżet Błażej Prośniewski

Przyszłość Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

- Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to najważniejsze dziecko wicepremiera Mateusza Morawieckiego. To opasły dokument liczący ponad 250 stron, który definiuje wszystkie te elementy polskiego życia gospodarczego, które w najbliższych latach będą najważniejsze – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Gość mówił w programie także m.in. o energetyce wiatrowej w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Robert Tomaszewski Ministerstwo Rozwoju

Przegląd ministerstw cyfryzacji i gospodarki wodnej. Komentarze

W ramach przeglądu ministerstw premier Beata Szydło spotkała się z minister cyfryzacji Anną Streżyńską oraz szefem resortu gospodarki morskiej Markiem Gróbarczykiem. Ich dokonania komentowali w Polskim Radiu 24 m.in. Piotr Arak (Polityka Insight), Jerzy Lewandowski (Krajowa Izba Gospodarki Morskiej) i Marcel Klinowski (Fundacja Projektów Obywatelskich).
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło rząd Beaty Szydło Ministerstwo Cyfryzacji Anna Streżyńska Marek Gróbarczyk Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi

Polska gospodarka. "Zadaniem dalsze uszczelnianie VAT"

Premier Beata Szydło w ramach przeglądu resortów spotka się w poniedziałek z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem. O tym, jakie zadania czekają wicepremiera Morawieckiego w 2017 roku i co powinno być jego priorytetem w najbliższych miesiącach, rozmawiali w Pulsie Gospodarki Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Marek Dietl (Instytut Sobieskiego) i Bartosz Sawicki (TNS Brokers).
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki pracodawcy Beata Szydło rząd Beaty Szydło Arkadiusz Pączka podatki vat Henryk Kowalczyk

Polska gospodarka nabiera rozpędu. "Trzeba stawiać na wiedzę"

W tym roku polska gospodarka stopniowo będzie się rozpędzać i wzrost PKB za cały 2017 rok wyniesie powyżej 3 proc. - ocenił w piątek wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński. Wyjaśnił, że jego resort pracuje nad tworzeniem lepszego otoczenia prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Konstytucji dla Biznesu oraz pakietu 100 zmian dla firm. Pobudzane mają być inwestycje i silniejsza ekspansja zagraniczna polskich firm, a przyciągani inwestorzy zagraniczni. O polskiej gospodarce mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Polaczkiewicz (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne).
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Mateusz Morawiecki innowacyjność innowacyjna gospodarka Plan Morawieckiego

Najważniejsze wydarzenia w gospodarce 2016 roku

Rok 2016 to czas wielu zmian w polskiej gospodarce. Objęły one system podatkowy, spółki Skarbu Państwa, Narodowy Bank Polski i Radę Polityki Pieniężnej. Ważnym wydarzeniem było też przyjęcie przez rząd "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", wszedł w życie program Rodzina 500 Plus, obniżony został wiek emerytalny. O sytuacji gospodarki w minionym roku mówili w Debacie Poranka prof. Grażyna Ancyparowicz (Rada Polityki Pieniężnej), prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  pieniądze Rodzina 500+ podatki Konstytucja Biznesu Wojciech Surmacz banki rating NBP OFE Rada Polityki Pieniężnej wiek emerytalny w Polsce

"Sprzedaż za bezcen rodzimych przedsiębiorstw była błędem"

W ostatnich dniach Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju zakupiły pakiet kontrolny akcji Banku Pekao SA. Jak oceniali w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 eksperci – prof. Zbigniew Krysiak z SGH, Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości i Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG – to krok w dobrym kierunku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Pekao PZU Mieszkanie Plus Leszek Balcerowicz banki

PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupują Pekao

Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju kupują od włoskiego UniCredit 32,8 procent akcji Pekao SA za 10,6 mld złotych. Sprawę w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 komentowali prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoły Głównej Handlowej, Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG, a także Grzegorz Błachnio z agencji ubezpieczeniowej Euler Hermes.
Zobacz więcej na temat:  Pekao PZU Elżbieta Mączyńska banki

O energetyce w Planie Morawieckiego

Najważniejsze wyzwania, zapisane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to: zapewnienie stabilnych dostaw jak najtańszej energii, energooszczędność oraz dostosowanie do unijnych wymogów przeciwdziałania zmianom klimatycznym i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. To jednocześnie mniejsze wsparcie dla energii z wiatru i słońca, większe dla biogazowni i kontrowersyjnego współspalania biomasy z węglem. O wyzwaniach energetyki mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wiśniewski (prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej).
Zobacz więcej na temat:  energetyka Mateusz Morawiecki GOSPODARKA