Polskie Radio
Section05

Świat w południe

Sprawca zamachu w Nowej Zelandii będzie miał naśladowców?

28-letni sprawca masakry w meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii Brenton Tarrant wcześniej napisał 74-stronicowy manifest, w którym wychwalał sprawcę strzelaniny na norweskiej wyspie Utoya Andersa Breivika. Pisał też o zamachu na Drottninggatan w centrum Sztokholmu w Szwecji - atak ma być zemstą za śmierć 11-letniej Ebby Akerlund - jednej z pięciu ofiar zamachu w stolicy Szwecji. Jej imię miał nawet napisane na jednym z karabinów maszynowych.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Nowa Zelandia zamach terroryzm ŚWIAT Magdalena Skajewska

Wybory w Szwecji będą sukcesem skrajnej prawicy?

- Duża siłą Szwedzkich Demokratów jest to, że przesunęli debatę w stronę dyskusji o tym co zrobić, żeby ratować Szwecję, podczas gdy jeśli spojrzemy na rosnący eksport i bardzo silny przemysł to o "ratowaniu" nie może być tutaj mowy - powiedziała na antenie Jedynki Katarzyna Molęda, była Konsul RP w Sztokholmie. Skrajnie prawicowa szwedzka partia SD liczy na dobry wynik w nadchodzących wyborach parlamentarnych w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk Beata Płomecka Magdalena Skajewska Szwecja imigranci w Europie Donald Trump Stany Zjednoczone Europa Parlament Europejski ŚWIAT

Śmierć Zacharczenki. Wojna na Ukrainie nigdy się nie skończy?

- My się już za bardzo przyzwyczailiśmy, że to jest konflikt zamrożony, ze on będzie trwał rok, dwa, trzy, dziesięć, piętnaście, bądź nigdy się nie zakończy. Nigdy, ponieważ mało prawdopodobne jest, aby strona rosyjska zrezygnowała z takiego instrumentu wywierania wpływu na Ukrainę jaką są te dwie zbuntowane republiki, doniecka i ługańska - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie Donieck Donieck Rosja Agnieszka Bryc

Michał Kacewicz: spotkanie Trump-Putin wydarzeniem medialnym

- Pojawiają się domniemania, że doszło do jakiegoś układu, czyli zachowania reżymu Assada w Syrii, ograniczenie wpływów Iranu oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa Izraela i zaangażowanie go w kwestie syryjskie – mówił gość audycji "W samo południe" Michał Kacewicz, dziennikarz Biełsatu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ameryka Donald Trump Władimir Putin Piotr Pogorzelski Łukasz Jasina Stany Zjednoczone Rosja

Wojna handlowa między USA a Chinami. Kto wygra w tym sporze?

Stany Zjednoczone nałożyły cła na chińskie produkty o wartości 34 mld dolarów. Pekin "odwdzięczył" się tym samym. Prezydent Xi Jinping ocenił sytuację krótko: to wojna handlowa. Gość audycji "W samo południe" Mariusz Dąbrowski, znawca Azji z Uniwersytetu w Białymstoku tłumaczył, do czego może doprowadzić gospodarczy konflikt gigantów.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Donald Trump handel gospodarka USA ŚWIAT Magdalena Skajewska

Przymusowa relokacja uchodźców przechodzi do historii

- Szef RE Donald Tusk w liście do przywódców, że wprawdzie nie mamy na razie takiego kryzysu migracyjnego, z jakim mieliśmy do czynienia w 2015 roku, że ta fala migracyjna została ograniczona o 96 proc., ale to właśnie dlatego, że jest lepsza ochrona granic zewnętrznych i skuteczniejsza współpraca z krajami trzecimi - mówiła na antenie radiowej Jedynki Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Agata Kasprolewicz Beata Płomecka imigranci w Europie Donald Tusk uchodźcy

"Erdogan nigdy nie miał aż tak silnej opozycji"

W niedzielę mieszkańcy 82-milionowej Turcji wybiorą prezydenta i parlament. Według Wojciecha Cegielskiego, specjalnego wysłannika Polskiego Radia w Turcji, stawką tych wyborów m.in. nowy ustrój państwa, bo jeśli w głosowaniu zwyciężą obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan oraz jego partia AKP, to wprowadzą w kraju system prezydencki, dający głowie państwa niemal nieograniczoną władzę. Zwycięstwo władz nie jest jednak pewne, bo na drodze stoi mocna opozycja i pogarszający się stan gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  Turcja ŚWIAT Wojciech Cegielski Recep Tayyip Erdogan migracja imigranci w Europie Bruksela