Polskie Radio
Section05

Święto Niepodległości

"Kochana Polsko, Twoja odzyskana niepodległość ma dziś 104 lata". Prezydent Ukrainy złożył życzenia Polakom

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył Polsce i Polakom życzenia w dniu Święta Niepodległości. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych ukraiński prezydent po polsku mówił, że Polska i Ukraina są związane przyjaźnią, a to Polska 30 lat temu wspierała Ukrainę, gdy ta ogłosiła niepodległość.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wołodymyr Zełenski Ukraina Europa

A. Sowa: Mieliśmy szczęście, wszyscy zaborcy przegrali wojnę

- My jako Polacy ciągle mieliśmy pecha, ale wtedy, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość, mieliśmy kilka wagonów szczęścia. Ukraińcy, którzy byli licznym narodem i również mieli swoje legiony, nie odzyskali wolności, a my tak. Tak więc mieliśmy szczęście, bo wszyscy zaborcy przegrali wojnę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Sowa, pisarz, dziennikarz, autor kalendarium "Niepodległa - dzień po dniu". 
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Niepodległa Andrzej Sowa historia Polski Daniel Wydrych

"Historia o polskim DNA". Eryk Mistewicz o projekcie "Opowiadamy Polskę światu"

- To są historie o tym, co zdarzyło się na terenie między Rosją a Niemcami w ciągu ostatnich 110-120 lat. To teksty o uszanowaniu, umiłowaniu przez Polaków wolności, solidarności, demokracji - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, wydawcy miesięcznika opinii "Wszystko co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Józef Piłsudski II Rzeczpospolita 11 listopada historia Polski Polskie Radio 24 społeczeństwo

PR24 "Tegoroczna edycja jest inspirowana przebogatą historią Śląska". Wiejski-Górski o Koncercie Niepodległości "Silesia"

- Koncert jest inspirowany przebogatą historią Śląska i to całego Śląska, nie tylko Górnego, ale i Dolnego oraz Opolskiego i Cieszyńskiego. Historia ta bywa bardzo odkrywcza, bardzo zaskakująca - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Wiejski-Górski, producent, reżyser, organizator koncertów, prezes Fundacji Dziedzictwo Rzeczypospolitej. Polskie Radio jest patronem medialnym widowiska.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita 11 listopada historia Polski koncert Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA

NASZ WYWIAD 104. rocznica odzyskania niepodległości. Współczesność z pieczęcią II RP

- Z II RP zostało nam bardzo wiele, jeśli chodzi o fundamenty demokracji. Np. dwuizbowy parlament. Jesteśmy pod tym względem ciekawostką, bo jest bardzo niewiele państw unitarnych, czyli jednolitych, które mają takie samo prawo, ustrój, administrację w obrębie granic, które posiadają dwuizbowy parlament. Zostało to ustalone w roku 1921, w konstytucji marcowej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Marek Sioma, historyk, prof. UMCS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita 11 listopada historia Polski Józef Piłsudski

Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta. Sprawdź harmonogram

Dziś (11.11) w Warszawie odbędą się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Rano prezydent złoży kwiaty przed pomnikami Ojców Niepodległości znajdującymi się przy Trakcie Królewskim: Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niepodległość 11 listopada Andrzej Duda prezydent

Władysław Raczkiewicz. Powrót do Polski po 75 latach

12 listopada zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie i złożone w nowo powstałym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Do kraju powrócą prochy Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Władysława Raczkiewicza, który w 1939 roku przejął funkcję prezydenta z rąk internowanego Ignacego Mościckiego. W "Eurece" przybliżyliśmy sylwetkę Władysława Raczkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Władysław Raczkiewicz Stanisław Ostrowski August Zaleski historia Polski Ignacy Mościcki Kazimierz Sosnkowski

"Naród" - co dziś znaczy to pojęcie?

- Wspólnotę możemy tworzyć z osobami, które znamy, z którymi mamy kontakt. Nie mamy kontaktu ze wszystkimi członkami naszej wspólnoty politycznej. Naród jest to więc coś wyobrażonego, opartego na pewnych artefaktach kulturowych, głównie języku - mówił w Dwójce dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  filozofia państwo patriotyzm społeczeństwo Dwójka Michał Szułdrzyński

"Polska walka o niepodległość była podobna do tej, którą toczy Ukraina". Artykuł premiera w amerykańskim "Newsweeku"

Premier Mateusz Morawiecki w artykule pt. "Niepodległa Polska jako fundament bezpieczeństwa Zachodu" opublikowanym w czwartek w amerykańskim tygodniku "Newsweek" napisał, że "losy Polski i Ukrainy dowodzą, iż historia nie jest pułapką, z której nie można się wyrwać, i nawet najpotężniejsze mocarstwo musi liczyć się z siłą, jaką jest naród pragnący wolności".
Zobacz więcej na temat:  11 listopada wojna na Ukrainie bezpieczeństwo Mateusz Morawiecki ŚWIAT Ameryka