Polskie Radio
Section05

Tadeusz Różewicz

"Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Słuchowisko Tadeusza Różewicza w  adaptacji i reżyserii Pauliny Pikiewicz

Tadeusz Różewicz w swojej twórczości, zarówno poetyckiej, jak dramaturgicznej i prozatorskiej doskonale diagnozuje problemy oraz kryzysy współczesnych mu czasów. Podobnie,  jak w szeroko znanym, powojennym wierszu "Ocalonym" pokazuje dylematy moralne osób, które przeżyły wojnę, tak w dramacie "Świadkowie albo nasza mała cywilizacja" mówi o trudnej sytuacji historycznej i kulturowej lat sześćdziesiątych XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Paulina Pikiewicz Wiktoria Gorodeckaja Mateusz Rusin

Szymon Kuśmider: dramat "Wyszedł z domu" jest tekstem współczesnym

- To materiał, który ma swój rytm, swoje dźwięki, swoje jedno, drugie, trzecie dno. I kiedy się siedzi w domu w pandemię, to ma się wrażenie, że ten tekst został napisany dwa lata temu, a nie w połowie lat 60. i tylko człowiek czeka, żeby to dać aktorom do czytania - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska "Wyszedł z domu" realizowanego na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Dwójka

Jan Stolarczyk: Różewicz jako poeta czuł się odpowiedzialny za innych

- Kiedyś powiedział mi tak: "Wiesz, to że jestem poetą zawdzięczam tym, którzy ciężko pracują. To oni również pracują na ten mój spokój i możliwość pisania". To było coś poruszającego - mówił w archiwalnym nagraniu na antenie Programu 2 Polskiego Radia redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza. W piątek (24.04) minęła 6. rocznica śmierci poety.
Zobacz więcej na temat:  poezja Kazimierz Kutz Dwójka Dorota Gacek literatura rocznica