Polskie Radio
Section05

Tajwan

PR24 Echa wizyty Pelosi na Tajwanie. Dr Górka-Winter wskazuje na ukraiński kontekst

- Pokazywanie, że Stany Zjednoczone nie odpuszczają również na odcinku Tajwanu, to sygnał dla Chin by nie angażowały się w większą pomoc Rosji niż do tej pory - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Górka-Winter, wiążąc wizytę Nancy Pelosi na Tajwanie z wojną na Ukrainie. - Chińczycy powinni czuć oddech Amerykanów na plecach w swoim regionie i to powinno powstrzymać ich przed angażowaniem się w nieswoje wojny - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel ŚWIAT Chiny USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Azja

Konflikt na linii Chiny-Tajwan. Hanna Shen: wojna już trwa, ale bez użycia armii

- Zachód bardzo pasjonuje się tym, kiedy Chiny uderzą w Tajwan, ale my powinniśmy zrozumieć, że ta wojna już się toczy - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen polska dziennikarka mieszkająca na Tajwanie. Jak wyjaśniła "Chiny podjęły działania wojenne bez użycia armii w wielu dziedzinach. W biznesie, w świecie akademickich, mediach".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Rafał Dudkiewicz USA Stany Zjednoczone konflikty międzynarodowe

Piotr Plebaniak o polityce USA: konflikt nie tylko z Chinami

- Atakując dwóch najsłabszych przeciwników, Amerykanie zyskują przewagę, wypadają z gry Rosja i Niemcy, zostają Chiny, które bez tych dwóch państw nie mają szans na zbudowanie bloku gospodarczego. Wojna na Ukrainie jest elementem tej rozgrywki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, ekspert ds. relacji Chiny-Tajwan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny USA Azja Rafał Dudkiewicz

Co łączy politykę Chin i Rosji? Dr Lubina wskazuje trzy główne cechy wspólne

- Chiny ze zrozumieniem podchodzą do rosyjskich działań w Europie, a Rosja ze zrozumieniem podchodzi do chińskich działań w Azji - powiedział w Polskim Radiu politolog, dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pytany o podobieństwa między oboma krajami. - To jest ententa, wzajemne zrozumienie - dodał, wskazując trzy punkty zrozumienia między Pekinem a Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Azja Azja Wschodnia Antoni Opaliński Rosja

Gustavo Petro. Kim jest nowy prezydent Kolumbii?

W minioną niedzielę, w obecności stu tysięcy rodaków zgromadzonych na Placu Bolivara w Bogocie, zaprzysiężony został nowy prezydent Kolumbii. 62-letni ekonomista Gustavo Petro to pierwszy w historii 50-milionowego kraju lewicowy polityk, który obejmuje to stanowisko. – To jest nowa era. Od 7 sierpnia, kiedy Gustavo Petro przejął władzę, podejmuje decyzje, które pokazują, że w Kolumbii wiele się zmieni – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Kolumbia Ukraina Węgry Korea Południowa Malezja Kosowo Serbia Chiny

Chiny chcą "pokojowego zjednoczenia". Stanowcza odpowiedź Tajwanu

- Republika Chińska, Tajwan, to suwerenne państwo. Jedynie demokratycznie wybrany tajwański rząd może na arenie międzynarodowej reprezentować tajwańskie społeczeństwo. Rząd Komunistycznej Partii Chin ani przez jeden dzień w swojej historii nie rządził Tajwanem i oczywiste jest, że nie ma prawa reprezentować Tajwanu i nie jest jego suwerenem - stwierdziła rzecznik tajwańskiego MSZ Joanne Ou.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny USA kryzys wojsko

"Są sygnały woli odprężenia ze strony Pekinu". Behrendt o sytuacji wokół Tajwanu

- Z jednej strony decyzja o przedłużeniu ćwiczeń na czas nieokreślony służy utrzymaniu napięcia, ale z drugiej strony są pewne sygnały deeskalacyjne, woli odprężenia ze strony Pekinu. Tutaj bardzo istotne jest to, czego Chiny nie robią - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Azja Chiny infografika

Wizyta Pelosi na Tajwanie. "Dużą wagę ma polityka wewnętrzna"

- Należy wyjść poza Cieśninę Tajwańską i spojrzeć na ten konflikt z kilku perspektyw - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego, który skomentował wizytę szefowej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów na Tajwanie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański ŚWIAT Ameryka Azja Stany Zjednoczone Chiny

Napięcie wokół Tajwanu. Tomasz Wróblewski: Chiny stają się nieprzewidywalnym mocarstwem

- Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie jest pewnym zadrażnieniem dla Chin, ale to nie jest jedyna przyczyna najważniejszych spięć na linii Waszyngton - Pekin, gromadzą się one co najmniej od 2017 r. i nałożenia sankcji na Chiny przez USA, potem było już tylko gorzej, napięcia rosły - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Fundacja Warsaw Enterprise Institute).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny USA Tomasz Wróblewski Magdalena Złotnicka Azja