Aerosmith - "Walk This Way" Aerosmith to jeden z zespołów z największą liczbą sprzedanych albumów w historii. Szacuje się, że na całym świecie sprzedano ok 150 milionów płyt tej grupy. Pochodząca z płyty "Toys In The Attic" piosenka "Walk This Way" stała się jednym z największych przebojów Aerosmith. Utwór, który powstał w 1975 roku pozwolił grupie znaleźć się w kręgu zainteresowań głównego nurtu muzycznego w latach 70. i miał duże znaczenie na wzrost popularności muzyki Aerosmith. Zobacz więcej na temat:
Sławomir "Makaron" Makaruk - podróżnik, poszukiwacz skarbów, nurek i szybownik. Audycja Krzysztofa Łoniewskiego Sławomir "Makaron" Makaruk skarbów szukał na wielorybniczym statku z początku XX wieku. Nurkował w cenotach na Jukatanie w Meksyku. Latał szybowcem z Sebastianem Kawą nad K2 i to on stoi za cyklem "Boso przez świat". Do tego opowiada tak, że nie sposób nie zasłuchać się w jego słowach - o czym przekonał się Krzysztof Łoniewski. Zobacz więcej na temat:
Czy istnieje alternatywa dla własnych czterech ścian? Audycja Anny Dudzińskiej Polski rynek mieszkaniowy. Jak jest zorganizowany rynek mieszkaniowy w innych krajach? Sprawdziła to reporterka Katarzyna Błaszczyk podczas wyprawy do Danii. Czy cohousing, czyli mieszkanie wspólnotowe może być rozwiązaniem także dla Polaków? Czy może stać się lekiem na samotność w miastach i sposobem na tworzenie zdrowszego społeczeństwa? Zaglądamy do miejscowości pod Kopenhagą, tam gdzie mieszkania wspólnotowe mają ponad 50-letnią tradycję. Jak funkcjonuje cohousing Lange Eng w Albertslund czyli wspólnota, w której mieszka 200 osób - reportaż “Cohousing po duńsku”. Gościni: prof. Agata Twardoch, urbanistka, architektka. Zobacz więcej na temat:
Na co zwracać uwagę przy rozliczaniu się ze skarbówką? Cyberprzestępcy podszywają się pod Urząd Skarbowy przy rozliczeniu PIT, by wyłudzić nasze dane. Co zrobić, by nie dać się oszukać? Jakie są mechanizmy takich incydentów? Gdzie powinniśmy je zgłosić?Iwona Prószyńska, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa, CERT Polska. Zobacz więcej na temat:
Strategiczne poczucie humoru. Czy żarty pomagają osiągnąć sukces? Niejedna osoba, przebywając w towarzystwie, za punkt honoru obiera wywołanie uśmiechu na twarzach innych. Dowcipkowanie niekoniecznie jednak musi wynikać z poczucia humoru. Czasami żarty mogą być elementem strategii. Badania w tym zakresie prowadzi dr Agnieszka Fanslau z Zakładu Psychologii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Zobacz więcej na temat:
Kobieta szef? Teoretycznie jest świetna, ale… nie wszyscy mężczyźni tak uważają Najnowszy "Monitor Pracy" wskazuje, że ponad 1/3 Polaków ma kobietę przełożoną, ale równocześnie taka sama liczba Polaków uważa, że to mężczyźni są bardziej kompetentni na stanowisku kierowniczym. Zobacz więcej na temat: kobieta kadry dyrektor stereotypy mężczyzna pokolenie z Mateusz Żydek Sylwia Zadrożna
Neuratywy - słowa ukute na neutralne wersje słów nacechowanych płciowo Jesteśmy obecnie świadkami i/lub uczestnikami olbrzymich zmian dokonujących się nie tylko w sferze świadomości, lecz także języka. Formy neutralne płciowo właśnie neutratywy, stanowiące różnego typu przekształcenia wyrazów nacechowanych płciowo (de facto mających rodzaj męski lub żeński), stały się faktem językowym i faktem społecznym. Zobacz więcej na temat:
Strategiczne poczucie humoru. Czy żarty pomagają osiągnąć sukces? Niejedna osoba, przebywając w towarzystwie, za punkt honoru obiera wywołanie uśmiechu na twarzach innych. Dowcipkowanie niekoniecznie jednak musi wynikać z poczucia humoru. Czasami żarty mogą być elementem strategii. Badania w tym zakresie prowadzi dr Agnieszka Fanslau z Zakładu Psychologii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, a o swoich obserwacjach opowiedziała Monice Suszek w kolejnej odsłonie "Pikniku Naukowego". Zobacz więcej na temat: Monika Suszek psychologia żart humor socjologia
"Klinika doktora Grossa" - obraz, który budzi grozę Ten odcinek "Trzeciej Strony Obrazu" nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Jarosław Jarry Jaworski, szef Mocnej Kultury, przedstawia w nim państwu szokujące dzieło amerykańskiego malarza Thomasa Eakinsa, gigantyczny obraz "Klinika doktora Grossa" z 1876 roku, który dumnie zdobi dziś ściany Philadelphia Museum of Art. Zobacz więcej na temat:
Warszawska Wola na zdjęciu sprzed ponad 100 lat W naszym fotograficznym cyklu panorama sprzed niemal stu lat. Sklejone krótszymi bokami, dwie fotografie pokazują, jak mieszkało się w Warszawie na początku XX wieku. O zdjęciu Michałowi Matusowi opowiedział Konrad Schiller - kierownik muzeum Woli, kurator wystawy "1905 - nowy początek". Zobacz więcej na temat:
Warszawska Wola na zdjęciu sprzed ponad 100 lat W naszym fotograficznym cyklu panorama sprzed niemal stu lat. Sklejone krótszymi bokami, dwie fotografie pokazują, jak mieszkało się w Warszawie na początku XX wieku. O zdjęciu Michałowi Matusowi opowiedział Konrad Schiller - kierownik muzeum Woli, kurator wystawy "1905 - nowy początek". Zobacz więcej na temat:
Black Sabbath 2025 – pożegnanie legend i jubileusz pionierów metalu Niewiele zespołów może pochwalić się takim dorobkiem jak Black Sabbath. Panowie z Birmingham, aktywni na scenie z przerwami od 1968 do 2017 roku, postanowili ostatecznie zawiesić instrumenty na kołku i zagrać ostatni koncert. Rok pożegnania jest o tyle wyjątkowy, że przypada na niego kilka okrągłych rocznic płytowych - w tym wydania chyba najbardziej znanego z ich dyskografii "Paranoid". Zobacz więcej na temat: Black Sabbath MUZYKA muzyka rozrywkowa metal heavy metal Ozzy Osbourne
"Biały Lotos". Dziś finał trzeciego sezonu. Kto strzelał w Tajlandii? Dziś finałowy odcinek trzeciego sezonu serialu "Biały Lotos". To jeden z największych hitów HBO, który cieszy się ogromną widownią i świetnymi recenzjami. Trzeci sezon serialu, który pokazuje zamożnych turystów na wakacjach w ekskluzywnym kurorcie, tym razem dzieje się w Tajlandii. Czy w finale serii dowiemy się, kto strzelał w pierwszym odcinku? Zobacz więcej na temat: Biały Lotos White Lotus FILM
Prof. Wyrzykowski o rządach PiS: Polska była o krok od upadku - Dramatem lat 2015-2023 było to, że wszystkie konstytucyjne organy państwa świadomie i celowo naruszały konstytucję. Robiły to: parlament, prezydent, rząd, premier, prokurator generalny i Trybunał Konstytucyjny - powiedział w audycji "Bez Uników" w radiowej Trójce prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK w stanie spoczynku. Jego zdaniem w rezultacie rządów PiS Polska była "na granicy upadku państwa konstytucyjnego". Zobacz więcej na temat: Renata Grochal POLSKA polityka konstytucja