Polskie Radio
Section05

Trójka

Karetki covidowe zjeżdżają do garaży. Ratownicy medyczni: "symboliczny moment"

28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem placówek leczniczych oraz aptek. COVID-19 zaczął być traktowany jak m.in. grypa – znikają oddziały covidowe, kombinezony ochronne znikają w szafie, a karetki covidowe w garażach. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy ignorować wirusa. Przypominają o tym ratownicy medyczni, dla których apogeum zakażeń było jednym z najtrudniejszych okresów w życiu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan COVID-19 pandemia ratownik medyczny Koronawirus w Polsce

Komety w Trójce. Zespół świętuje swoje 20-lecie [ZOBACZ WIDEO]

Głos i teksty Lesława, poetycko niejednoznaczne, często rozgrywające się w pejzażach Warszawy – to znak rozpoznawczy grupy Komety, która w niedzielę 3 kwietnia wystąpiła na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej. Koncert, który odbył się z udziałem publiczności, transmitowany był na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych i na kanale YouTube stacji. Dostępny był również streaming wideo. 
Zobacz więcej na temat:  koncert MUZYKA

Pary literackie emigracji. Adam Pragier i Stefania Zahorska

W czasach emigracyjnych pisali razem rubrykę "Puszka pandory". Niekiedy była ona dzielona na głosy, choć po latach to raczej Pragier był z nią kojarzony, zauważa prowadząca "Trójkę literacką". Obecnie te role się niego odwróciły. – Zahorska przeżywa taki moment renesansu w związku z tym, że jest czas przywracania pamięci o twórczości kobiet – zauważa dr Paweł Chojnacki, historyk. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Magdalena Złotnicka

"Nakręcone w Łodzi". Które słynne filmy powstały w filmowej stolicy Polski?

"Dzieje grzechu", "Zaklęte rewiry", "Zazdrość i medycyna", "Zezowate szczęście", a także obie adaptacje "Ziemi obiecanej" – to tylko niektóre należące do klasyki polskiej kinematografii produkcje, które powstały w Łodzi. W marcu tego roku ukazała się książka "Nakręcone w Łodzi", którą napisali wspólnie Anna Michalska i Jakub Wiewiórski. Autorzy przedstawiają lokacje, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór wśród widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek KULTURA FILM Łódź Andrzej Wajda kino miasto łódzkie