Polskie Radio
Section05

Trybunał Sprawiedliwości UE

Solidarna Polska nie wyklucza politycznych konsekwencji po wyroku TSUE. Kaleta: są pewne granice

Jest to reakcja na wyrok TSUE, który oddalił skargę Polski i Węgier na mechanizm warunkowości i uznał, że uzależnienie wypłaty funduszy od kwestii związanych z praworządnością jest zgodne z unijnymi przepisami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Sebastian Kaleta Solidarna Polska Zbigniew Ziobro Mateusz Morawiecki Ministerstwo Sprawiedliwości Polska w Unii Europejskiej

"Bezprawnie atakuje państwa narodowe". Francuski sekretarz o działaniach TSUE

Były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej w latach 1997-2000, członek Rady Naukowej Fundacji Res Publica Jean-Eric Schoettl stwierdził, że "UE implicite domaga się od Polski rozwiązania Trybunału Konstytucyjnego". - Pojęcie rządów prawa stało się koniem trojańskim wszystkich tych, którzy w instytucjach europejskich sprzeciwiają się prawu państwowemu. Odgrywa teraz strategiczną rolę w bezprawnej legitymizacji ataków na suwerenność narodową Polski i Węgier - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Unia Europejska prawo Europa Komisja Europejska Trybunał Konstytucyjny

"Każda samodzielna decyzja będzie obarczona ryzykiem szantażu". Kaleta o oddaleniu skargi Polski i Węgier

- Od dzisiaj każda samodzielna decyzja Polski będzie obarczona ryzykiem szantażu finansowego, który jest faktem od kilku miesięcy, a dziś został w forum UE zalegalizowany - napisał Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do oddalenia skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta polityka Unia Europejska

Mechanizm warunkowości. Lipiec: nie ma podstaw do łączenia funduszy unijnych z praworządnością

- Tak naprawdę w sprawie praworządności Trybunał Sprawiedliwości UE już udowodnił, że nie jest praworządny, albowiem wydaje wyroki niezgodne m.in. z traktatami Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska polityka fundusze unijne fundusze ue

Obrady PE. Debata m.in. o zagrożeniu ze strony Rosji i skargach na mechanizm warunkowości

Parlament Europejski będzie dziś dyskutował o zagrożeniu ze strony Rosji i pomocy, jaką UE może udzielić Ukrainie. W porządku obrad znalazła się również debata na temat wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Polski i Węgier, które złożyły skargi na mechanizm warunkowości. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa serwis wschodni Rosja Ukraina Unia Europejska Parlament Europejski

"Chcemy zażegnać spór z KE i wyjść z impasu". Marek Ast o projektach dot. wymiaru sprawiedliwości

- Prezydent ma podobne intencje jak posłowie wnioskodawcy - chcemy zażegnać spór z Komisją Europejską. Liczymy na to, że z tych dwóch pomysłów powstanie ustawa, która da szanse na wyjście z impasu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Ast, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo sąd Komisja Europejska Andrzej Duda Unia Europejska Sąd Najwyższy Prawo i Sprawiedliwość Marek Ast Krajowa Rada Sądownictwa

Dr Gajewski: uznanie mechanizmu warunkowości nie oznacza, że Polsce można odebrać pieniądze

- Warto przypomnieć, że mechanizm warunkowości jest skonstruowany w ten sposób, że zablokowanie środków UE dla państwa członkowskiego, które narusza zasadę praworządności, może nastąpić jedynie wówczas, kiedy ma to wpływ na interesy finansowe UE - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego, odnosząc się do spodziewanego w środę orzeczenia TSUE ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność". Podkreślił, że Izba Dyscyplinarna nie może wpływać na odebranie Polsce pieniędzy unijnych. W "Debacie poranka" komentowali to także Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" i Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Maciej Kożuszek Sebastian Gajewski ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze ue

Spór o praworządność. Joanna Borowiak: podwójne standardy w UE

- Reguła praworządności jest związana ze sposobem wydatkowania środków unijnych, a nie z prawodawstwem w określonym kraju […]. W Niemczech to politycy powołują sędziów, to jakoś TSUE nie przeszkadza - mówiła w Polskim Radiu 24  Joanna Borowiak (PiS). W audycji wziął udział również Paweł Poncyljusz (PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy reforma sądownictwa sądownictwo Polska w Unii Europejskiej Mirosław Skowron

Nowy projekt posłów PiS ws. odpowiedzialności sędziów. Ast: zdziwiłbym się, gdyby nie było akceptacji ze strony KE

- Szkoda było nie pokazać projektu, który jest efektem deklaracji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Szukaliśmy kompromisu, by uszanować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i wyjść naprzeciw oczekiwaniom TSUE - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Marek As, pytany o nowy projekt ustawy złożony przez grupę posłów PiS, który dotyczy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sąd Najwyższy Sejm sądownictwo

KE chce potrąceń z funduszy unijnych dla Polski. Europoseł PiS: zachowuje się jak paser

- W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której główna sprawa uległa umorzeniu. Teraz otwiera się bardzo szeroka przestrzeń różnych możliwości. Kwestia ta ma charakter absolutnie bezprecedensowy. Jeszcze nigdy do tej pory w historii kierowania Unii Europejskiej TSUE nie nałożył kar finansowych na jakiekolwiek państwo z tytułu niewykonania zabezpieczenia tymczasowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski (eurodeputowany PiS).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Komisja Europejska kopalnia Turów energetyka Unia Europejska Czechy Polska w Unii Europejskiej Karol Karski

KE wniosła do TSUE sprawę przeciwko Polsce dot. ścieków. Jest odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

Komisja Europejska podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej ścieków komunalnych. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury za odprowadzanie i oczyszczanie nieczystości odpowiadają samorządy i ich priorytetem powinno być wypełnienie obowiązków płynących z dyrektywy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo infrastruktury polityka Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej