Polskie Radio
Section05

Trybunał Sprawiedliwości UE

Prof. Czesław Kłak: występuje kolizyjność orzecznictwa krajowego i europejskiego

- Państwa członkowskie Unii Europejskiej starają się zwrócić uwagę na to, że organy europejskie muszą ściśle przestrzegać swoich kompetencji, nie mogą interpretować ich rozszerzająco i dodawać sobie kompetencji, których nie mają - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Czesław Kłak, prawnik i sędzia Trybunału Stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata Niemcy Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Jakie mogą być skutki konfliktu Niemiec z Komisją Europejską?

– Tak naprawdę, wszystkie komentarze wskazują, że jedynym powodem, że KE zareagowała tak szybko, jest to, że werdykt niemieckiego TK świadczy o racjach, jeśli chodzi o spór Polski z TSUE. Po prostu, niemiecki Trybunał jasno wyłożył argumenty, które Polska mocno ogłasza – mówi Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski Kuba Strzyczkowski Niemcy Bundestag Jarosław Guzy

"Robi wrażenie". Zbigniew Kuźmiuk o decyzji niemieckiego trybunału konstytucyjnego

- Jeśli jakiś kraj europejski próbował coś stopować, spór był kierowany do TSUE, a ten wydawał zwykle werdykt korzystny dla Komisji Europejskiej. Niemiecki trybunał to przeciął i dał sygnał, że nie będzie to akceptowane - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska Niemcy sądownictwo europejski bank centralny Zbigniew Kuźmiuk Mateusz Drozda

Niemiecki TK sprzeciwił się TSUE. Saryusz-Wolski: unijne instytucje nie mają prawa na nowo pisać traktatów

- Niemiecki Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że TSUE działa poza swoimi kompetencjami. (…) Ktoś musi kontrolować działania instytucji unijnych, takich jak TSUE i Komisja Europejska - powiedział Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Saryusz-Wolski POLSKA polityka Adrian Klarenbach Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny

"Konstytucje państw członkowskich mają pierwszeństwo nad prawem europejskim". Prof. Grabowska o orzeczeniu ws. TSUE

- Nie wszystko, co ogłasza i mówi Bruksela jest ostateczne i niepodważalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Czy wyrok Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zmieni porządek prawny w Unii Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata Komisja Europejska Unia Europejska Niemcy Genowefa Grabowska Marta Szpala

Saryusz-Wolski: orzeczenie niemieckiego TK ws. TSUE ważne z punktu widzenia Polski

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski powiedział, że dzisiejsze orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego jest ważne z punktu widzenia Polski. Niemieccy sędziowie uznali, że unijny Trybunał Sprawiedliwości wykroczył poza kompetencje wspólnotowe, akceptując skup obligacji prowadzony przez Europejski Bank Centralny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny prawo konstytucja

TSUE przekracza kompetencje UE. Tak orzekł niemiecki Trybunał Konstytucyjny

"Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Niemiec stwierdza, że decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przekraczają kompetencje UE" - poinformował na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Oznacza to, że niemiecki TK stwierdził, iż orzeczenie TSUE dot. decyzji EBC wobec tego kraju wykracza poza kompetencje UE.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa Unia Europejska sąd ŚWIAT Jacek Saryusz-Wolski europejski bank centralny

"Ważne, żeby nie było destabilizacji". Beata Kempa o konieczności przeprowadzenia wyborów prezydenckich

- Mam wiarę w ludzi, z którymi do tej pory pracowaliśmy ręka w rękę w ramach Zjednoczonej Prawicy. (...) wierzę, że zagłosujemy wspólnie tak, jak było do tej pory nad rozwiązaniami, które trzeba przyjąć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Kempa. Eurodeputowana PiS oceniała szanse na uchwalenie przez Sejm ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. po jej powrocie z Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Kempa sądownictwo Sąd Najwyższy Unia Europejska Andrzej Duda wybory prezydenckie 2020

Beata Kempa: do zażegnania kryzysu potrzebne jest sprawne państwo

Europoseł PiS przekonywała, że wybory prezydenckie powinny zostać przeprowadzone w wyznaczonym przez marszałek Sejmu terminie. - Musimy myśleć, jak najszybciej zażegnać kryzys zdrowotny i gospodarczy, a do tego jest potrzebne sprawne państwo, sprawne organy i dlatego wybory prezydenckie są potrzebne, czy to się opozycji podoba, czy nie - powiedziała Beata Kempa w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Beata Kempa wybory prezydenckie prezydent Piotr Gociek wybory prezydenckie 2020 polityka Andrzej Duda

Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej: to akcja polityczna przeciwko Polsce

– Unia Europejska, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do wstrzymywania możliwości działania organów konstytucyjnych państwa członkowskiego – podkreślił w w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta reforma sądownictwa Sąd Najwyższy