Grabarka - prawosławna Jasna Góra

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 12:19
W związku z prawosławnym świętem Przemienienia Pańskiego (18-19 sierpnia) wybraliśmy się w podróż na wschód. Kolejnym przystankiem w naszym wakacyjnym cyklu "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" była święta Góra Grabarka koło Siemiatycz.
Wotywny las krzyży na świętej Górze Garbarce
Wotywny las krzyży na świętej Górze GarbarceFoto: Jan Kanty Zienko/PR2
  • Przez niektórych określana mianem prawosławnej Jasnej Góry.
  • Cel pielgrzymek wiernych z całego świata. Symbol wiary, ale też i tożsamości zwana górą tysiąca krzyży.
  • Mowa o świętej Górze Grabarce - miejscu otoczonym puszczą, nieopodal Bugu. 

Ta przygraniczna miejscowość w powiecie siemiatyckim to najpopularniejszy cel pielgrzymek gromadzących prawosławną społeczność Podlasia. Święta Góra Grabarka – tam udaliśmy się w ramach cyklu "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" w przededniu prawosławnych obchodów święta Przemienienia Pańskiego.

Grabarka - jedno ze świętych miejsc Podlasia 

Tropar wypisany na sklepieniu cerkwi na Górze Grabarce był refrenem audycji. Nie zabrakło w niej również opowieści o ludziach, którzy na Grabarkę się udają. Celem pielgrzymek jest źródełko które znajduje się u jej podnóży. Ale na Podlasiu tych świętych źródeł jest więcej...


Posłuchaj
109:47 dwójka na miejscu 17.08.2024.mp3 Grabarka - prawosławna Jasna Góra (Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią) 

O źródłach, o ikonach, o wotywnym lesie krzyży i otaczającym monastyr prawdziwym lesie, o białoruskojęzycznej literaturze oraz tożsamości tego wielokulturowego regionu - zapraszamy na spotkanie z naszymi gośćmi i ich fascynującymi historiami.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią

Prowadzili: Andrzej Zieliński i Karol Furtak

Data emisji: 17.08.2024

Godz. emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Radziuszka, perebory, sejpak i kilimy - tajniki pracy tkacza

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 11:59
W poniedziałkowym "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy Podlasie, a dokładnie pracownie tkacką. Poznaliśmy sekrety pracy tkacza, o których opowiedzieli nam prawdziwi eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice kuchni podlaskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 15:13
W audycji pogłębiona refleksja na temat kuchni podlaskiej, która dotyczy zwłaszcza nowoczesnej kuchni tego regionu. Jest mowa o pożegnaniu z kartoflem i sięganiu do (innych) korzeni. 
rozwiń zwiń