Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

"Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę także po zakończeniu II wojny światowej. - Ich decyzja o pozostaniu w lasach i prowadzeniu działalności konspiracyjnej, stanowiła bardzo skuteczną zaporę przeciwko planom sowietyzacji Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Krzysztof Szwagrzyk IPN

Żołnierze Wyklęci. Nadal nieodnalezieni

W ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się odnaleźć miejsca ukrycia ciał setek żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Wciąż jednak nieznane są liczne miejsca ukrycia śladów zbrodni dokonanych na wielu wybitnych żołnierzach i oficerach walczących z sowiecką okupacją. Wśród nich jest m.in. zamordowany 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński. Przedstawiamy sylwetki 10 znanych nazwisk, nadal nieodnalezionych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojciech Kolarski: to oddanie sprawiedliwości

-  Przyjęta 10 lat temu ustawa ustanawiająca 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest efektem inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to przebudzenie pamięci o powstaniu antykomunistycznym, o drugiej konspiracji, o fenomenie zmagań o wolność w latach 40., 50. z władzą komunistyczną to ogromna, osobista zasługa prezesa IPN Janusza Kurtyki - powiedział w Programie 1. Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.     
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka Katarzyna Gójska Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta historia Polski Janusz Kurtyka Lech Kaczyński

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości państwowe i oferta edukacyjna

1 marca obchodzony jest Narodowy Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji odbędą się m.in. uroczyste odznaczenia żołnierzy niezłomnych przez prezydenta Andrzeja Dudę, uroczystości na "Łączce" Wojskowych Powązek i odsłonięcie tablicy poświęconej członkom IV Zarządu "WiN" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Andrzej Duda Muzeum Żołnierzy Wyklętych Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych społeczeństwo

Wojciech Kolarski: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważny dla prezydenta Andrzeja Dudy

- Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyjątkowym dniem. 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Kolarski społeczeństwo komunizm historia Polski

Dyrektor krakowskiego IPN: mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych" mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami

- Trzeba czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski HISTORIA IPN II wojna światowa fakty opinie ciekawostki Tadeusz Płużański POLSKA

"Ducha narodu i wolności zabić nie można". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

- Walcząc w tym najdłużej trwającym w dziejach Rzeczypospolitej powstaniu, jakim było powstanie antykomunistyczne, pokazali, że ducha narodu i ducha wolności zabić nie można i zabić się nie da - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na temat Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski społeczeństwo

Prof. Panfil: nasza wolność triumfem tych, którzy zginęli

- Dla "Żołnierzy Wyklętych" najważniejsza była przysięga. Nie było w niej fragmentu, że mieli walczyć tak długo, jak będzie to dla nich wygodne. Przysięgali Bogu, Ojczyźnie i sobie, że będą walczyć o Polskę wolną i suwerenną - powiedział prof. Tomasz Panfil historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA fakty opinie ciekawostki historia Polski Robert Tekieli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wolność i Niezawisłość PRL