Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Wojciech Kolarski: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważny dla prezydenta Andrzeja Dudy

- Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyjątkowym dniem. 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Kolarski społeczeństwo komunizm historia Polski

Dyrektor krakowskiego IPN: mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych" mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami

- Trzeba czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski HISTORIA IPN II wojna światowa fakty opinie ciekawostki Tadeusz Płużański POLSKA

"Ducha narodu i wolności zabić nie można". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

- Walcząc w tym najdłużej trwającym w dziejach Rzeczypospolitej powstaniu, jakim było powstanie antykomunistyczne, pokazali, że ducha narodu i ducha wolności zabić nie można i zabić się nie da - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na temat Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski społeczeństwo

Prof. Panfil: nasza wolność triumfem tych, którzy zginęli

- Dla "Żołnierzy Wyklętych" najważniejsza była przysięga. Nie było w niej fragmentu, że mieli walczyć tak długo, jak będzie to dla nich wygodne. Przysięgali Bogu, Ojczyźnie i sobie, że będą walczyć o Polskę wolną i suwerenną - powiedział prof. Tomasz Panfil historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA fakty opinie ciekawostki historia Polski Robert Tekieli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wolność i Niezawisłość PRL

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dr Łabuszewski: przez lata tworzono ich czarną legendę

- Ma być wyrazem przede wszystkim uhonorowania ludzi, którzy przez 45 lat byli przez propagandę komunistyczną w sposób niezwykle konsekwentny, planowy opluwani - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  IPN historia Polski POLSKA Polskie Radio 24

Historyk: "Warszyc" zdawał sobie sprawę, jak Sowieci traktują żołnierzy AK, wiedział co robić po II WŚ

- Stanisław Sojczyński, na bazie struktur, jakimi dowodził w czasie okupacji niemieckiej, postanowił stworzyć organizację, której głównymi celami były samoobrona przed atakami ze strony Sowietów, ochrona społeczeństwa przed represjami, jak również zwalczanie pospolitego bandytyzmu - powiedział Paweł Wąs, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski Tadeusz Płużański PRL II wojna światowa ludzie

Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Niemal 0 lat temu - 1 marca 2011 roku - odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Dziś możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kolarski HISTORIA Armia Krajowa POLSKA

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku. Wiele tegorocznych obchodów ze względu na pandemię będzie dostępnych tylko podczas transmisji internetowych lub pod specjalnym rygorem sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

Liczne koncerty, wystawy i debata. Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś w Gdańsku specjalny koncert

Koncert piosenek partyzanckich, prezentacja eksponatów należących do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, koncert poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego – to najważniejsze inicjatywy organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej

Historia Żołnierzy Wyklętych. Manasterski: próbuje się zatrzeć granice między katem a ofiarą

- Ta historia przeszkadza wizji PRL, gdzie wszyscy kolaborowali z systemem i nie można było inaczej. Próbuje się zacierać różnice między katem i ofiarą. Przy Żołnierzach Wyklętych widać, że kat nie był ofiarą - powiedział o wykorzystywaniu do celów politycznych historii Żołnierzy Wyklętych Miłosz Manasterski, publicysta. Gośćmi "Debaty w PR24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski i dr Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna PRL zbrodnie sowieckie okupacja sowiecka POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24