Polskie Radio
Section05

alkoholizm

Marcin Bortkiewicz: "Tonia" opowiada o moim dzieciństwie

Marcin Bortkiewicz to reżyser i scenarzysta, który bywał także aktorem. Debiutancki film pełnometrażowy, pt. "Noc Walpurgi" sprzed kilku lat został zauważony, był nagradzany. Nagradzano aktorkę, która wystąpiła w głównej roli w tym filmie, Małgorzatę Zajączkowską. Teraz powstał przepiękny poetycki film pt. "Tonia". To drugi film fabularny Marcina Bortkiewicza. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe, takie m.in. jak "Portret z pamięci" czy "Nauczanie początkowe". Niemniej ważne dla ich reżysera jest to, że jest ojcem czwórki dzieci i mężem Anny, psychiatry. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor reżyser FILM kino dzieci dzieciństwo ojciec babcia rodzina alkohol

Posłowie pracują nad zmianami w Kodeksie pracy. Stanisław Szwed tłumaczy zalety rządowego projektu

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed chce by Sejm dalej procedował rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy. W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Planowane zmiany dotyczą, między innymi pracy zdalnej i możliwości prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Szwed Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Sejm polityka praca praca zdalna kodeks pracy alkohol pracownik pracodawcy społeczeństwo zatrudnienie

Piotr Jabłoński o uzależnieniach od alkoholu i narkotyków

- Diagnoza medyczna zalecana przez WHO w kwestii uzależnień od alkoholu i od narkotyków jest podobna. W przypadku uzależnień behawioralnych sytuacja jest bardziej skomplikowana - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotr Jabłoński. Gościem audycji była również zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Katarzyna Łukowska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uzależnienia narkotyki alkohol internet społeczeństwo zdrowie WHO Światowa Organizacja Zdrowia

Macierzyństwo DDA i DDD. Rozmowa z Ewą Podsiadły - Nabitą w butelkę

Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domem. W przypadku Ewy Podsiadły, gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zmiana była diametralna. Zmiana z dziewczynki, która zawsze była miła, uśmiechnięta i serdeczna, nie miała problemów w szkole i była jedną z lepszych uczennic. 
Zobacz więcej na temat:  wychowanie psychologia dziecięca rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Droga od bezdomności ku pomaganiu innym. Filantrop XXI wieku

Co to znaczy być filantropem w XXI wieku, jak dzielić się dobrem, którego nie ma się zbyt wiele? Przemysław Przybecki, prezes Zarządu Fundacji św. Marka opowiedział na antenie Programu 1 dramatyczną historię swojego życia, drogę, która prowadziła od bezdomności do bezinteresownej pomocy innych ludziom. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Kotański Monar społeczeństwo pomoc społeczna bezdomność senior Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha

"Piątek jest dniem katastrofy narodowej". Psychoterapeuci o alkoholizmie w Polsce

- Uważam alkohol za straszne zło. To jest narkotyk legalny, bardzo szkodliwy, niebezpieczny nie tylko w kontekście samego uzależnienia, ale także przy sporadycznym konsumowaniu. (...) Piątek w Polsce jest dniem katastrofy narodowej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 psychoterapeuta Robert Rutkowski. Gościem audycji była także psychoterapeuta uzależnień Hanna Ostrowska-Biskot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uzależnienia alkohol

Dorosłe dziecko alkoholika w roli rodzica. Rozmowa z Konradem Aksinowiczem

10 grudnia do kin trafił prezentowany na Festiwalu w Gdyni film "Powrót do tamtych dni" na temat syndromu DDA, w całości oparty na doświadczeniach reżysera, Konrada Aksinowicza. Twórca filmu zmierzył się z przeszłością u boku ojca alkoholika, a teraz sam musi sprawdzić się jako rodzic. Jak sobie radzi? Jaki wpływ na bycie rodzicem ma syndrom DDA?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci uzależnienia

Alkohol i pandemia koronawirusa. Prof. Krzysztof Wojcieszek: społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy

- Ci, którzy mieli już jakieś tendencje i maszerowali w kierunku alkoholu, pili wyraźnie więcej. Natomiast przeciętnie ludzie trochę ograniczali spożycie alkoholu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości prof. Krzysztof Wojcieszek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 alkohol społeczeństwo pandemia COVID-19 koronawirus

Reportaż "Przebaczyłam". Bardzo trudna lekcja miłości [POSŁUCHAJ]

Przez wiele lat, całe dzieciństwo, młodość, początek dorosłości, Andżelika nie miała dobrych relacji z tatą, który był alkoholikiem – właściwie trudno mówić o jakichkolwiek relacjach z człowiekiem, dla którego najważniejsze były praca, pieniądze i alkohol. Wszystko zmieniło się dopiero wtedy, gdy okazało się, że jest śmiertelnie chory...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo reportaż rodzina dzieci nowotwory Dorota Boniecka-Górny Trójka uzależnienia

Policja: w niedzielę doszło do 61 wypadków, w których zginęło 10 osób

– W niedzielę doszło do 61 wypadków drogowych, w których zginęło 10 osób, a 77 zostało rannych - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Policji. Funkcjonariusze tego dnia zatrzymali 343 nietrzeźwych kierowców. Od piątku w wypadkach zginęło już 18 osób. Zatrzymanych zostało 834 nietrzeźwych kierowców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo policja pomorskie policja polska kierowca kierowcy narkotyki motoryzacja Wszystkich Świętych

Pił piwo, prowadził samochód i relacjonował to przez internet

Policjanci z Kalwarii Zebrzydowskiej zatrzymali pijanego 24-latka, który prowadził samochód i relacjonował to na żywo za pośrednictwem mobilnej aplikacji internetowej. Mężczyźnie grożą dwa lata więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja kierowca kierowcy pijani kierowcy samochody samochód wypadek śmierć bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA społeczeństwo policja policja polska alkohol

Pijani za kierownicą - jak z nimi walczyć?

W ubiegłym roku policja zatrzymała prawie 100 tysięcy pijanych kierowców. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości po polskich drogach porusza się ich nawet 7 razy więcej. Każdy z nich stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. Czy ostrzejsze kary za prowadzenie na podwójnym gazie pomogą z nimi walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy prawo alkohol pijani kierowcy kodeks drogowy kodeks karny bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA śmierć drogi wypadek

"Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich". Sierpień miesiącem trzeźwości

"Abstynent nie jest wrogiem alkoholu. Jest prawdziwym przyjacielem siebie i innych. To odważny świadek trzeźwego, odpowiedzialnego i błogosławionego przeżywania swojego codziennego życia" – czytamy w apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Od lat właśnie w sierpniu obchodzony jest miesiąc trzeźwości.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara Częstochowa alkohol Stefan Wyszyński społeczeństwo