Polskie Radio
Section05

Bartosz Panek

Karolina Wasielewska: bohaterki "Cyfrodziewczyn" pojawiły się pod koniec lat 50.

- W latach 50. produkcja komputerów weszła w taką fazę, że one rzeczywiście działały. Od tego momentu było wiadomo, że potrzebna jest grupa ludzi którzy będą go programować i będą wiedzieć też, jak to zrobić. Wtedy w tej grupie pojawiła się pierwsza kobieta - mówiła w Dwójce autorka książki "Cyfrodziewczyny" o pionierkach polskiej informatyki.
Zobacz więcej na temat:  książki Dwójka informatyka programista KSIĄŻKA

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia o wieloletnim temacie tabu

- Inne tematy się pojawiały, choć po 1945 roku były odpowiednio prezentowane, natomiast były nagrywane. Bitwa Warszawska była absolutnie zakazanym tematem, gdzieś do połowy lat 80 - w audycji "Wybieram Dwójkę" Wojciech Barcikowski opowiadał o specjalnym dwupłytowym albumie Polskiego Radia "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia oraz archiwów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  płyta 1920 Dwójka Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa

Adam Woronowicz: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" to arcydzieło prozy

- Miron Białoszewski to w sobie nosił przez tyle lat. Jak sam powiedział, Powstanie, to było najważniejsze wydarzenie w jego życiu, zamurowane, które musiało się w pewnym momencie wyrazić. I po 20 latach od zakończenia wydarzeń związanych z Powstaniem on to przelał - mówił w Dwójce aktor i autor spektaklu teatralnego na podstawie pamiętnika polskiego poety Mirona Białoszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Adam Woronowicz Dwójka 1944 Miron Białoszewski KULTURA

Dariusz Łukaszewski: Wilno to miasto, któremu się ufa

- Ufać miastu to znaczy mieć pewną świadomość, że tkanka miejsca, tkanka ludzka, tkanka cywilizacyjna jest złożona z wielu różnych elementów, z wielu mniejszych lub większych depozytów, po które możemy sięgnąć, ale nie musimy. I chyba nie przypadkiem powolutku uczymy się w naszej cywilizacji ufać przyrodzie, ale także na szczęście co pewien czas mamy odwagę zaufać miastu - mówił współautor książki "Miasto / Miestas".
Zobacz więcej na temat:  Wilno Dwójka

Anna Łazar: projekt "Stół kobiet" odnosi się do historii domu Nałkowskich

- W Domu nad Łąkami w Wołominie mieszkali Wacław, Zofia, Hanna i Anna Nałkowscy. Był to dom związany z tradycją polskiej postępowej inteligencji, która miała bardzo dużo etycznego zapału do tego, żeby przeciwdziałać nierównościom i wykluczeniom, a także żeby pod koniec XIX wieku mówić o prawach kobiet - mówiła kuratorka artystyczno-historycznego przedsięwzięcia "Stół kobiet".
Zobacz więcej na temat:  kobieta Wołomin Zofia Nałkowska muzeum Dwójka

"Wokół domu". Fotoreportaże z kwarantanny

- Z perspektywy wizualnej można na tym obrazie znaleźć zwykłą pustkę i nieobecność. Wybierałem instytucje, które zazwyczaj są odwiedzane przez szerokie rzesze swoich użytkowników, więc spotęgowanie tej nieobecności właśnie w tych przestrzeniach wydawało się specjalnie dojmujące - mówił w Dwójce Rafał Milach - jeden z artystów biorących udział w przedsięwzięciu "Wokół domu. Fotograficzny dziennik czasu odosobnienia".
Zobacz więcej na temat:  fotografia Dwójka KULTURA