Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

"Transformacja energetyczna wymaga czasu". Soboń o niezależności Polski w dziedzinie dostaw ropy i gazu

W zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polska nie była tak naiwna, jak wiele innych państw Europy Zachodniej i odrobiła swoją lekcję - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Dodał, że transformacja energetyczna musi być prowadzona za zgodą społeczną i wymaga czasu.
Zobacz więcej na temat:  Artur Soboń GOSPODARKA energetyka ropa naftowa gaz energia

Premier Mateusz Morawiecki: koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie otworzył Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie. - Wojna na Ukrainie, pokazała nam jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO i UE i jednocześnie uświadomiła, że nie ma Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy - zaznaczył szef rządu. - Myślę, że koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem - podkreślił premier.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 energetyka Trójmorze Mateusz Morawiecki GOSPODARKA

30 lat od upadku rządu Jana Olszewskiego. Bogdan Pęk: nie chciano rozliczyć zbrodniarzy komunistycznych

- Dzisiaj obserwujemy już drugie lub trzecie pokolenie "resortowych dzieci", grupę ludzi, która uznała, że Polska jako podmiot niezależny nie może istnieć i musi pójść na ogromne ustępstwa gospodarcze i polityczne wobec wielkich tego świata, w tym wypadku Niemiec, które kolaborują wbrew interesom Europy z Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja ropa naftowa GOSPODARKA wojna na Ukrainie Michał Rachoń

Węgry blokują pakiet sankcji UE wobec Rosji. Dr Tolak: próba osiągnięcia dodatkowych korzyści

- Jeżeli rozmawiamy o polityce Viktora Orbana związanej z relacjami z Moskwą czy realizowanej w ramach UE w ostatnim okresie, to ciężko nie stawiać zarzutów, że jest zdecydowany stronnikiem Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny GOSPODARKA węgiel wojna na Ukrainie Magdalena Złotnicka Viktor Orban Węgry

Problemy z nałożeniem sankcji UE na Rosję. Maria Sobuniewska: to także kwestia woli politycznej

- Obserwując negocjacje unijne odnośnie najnowszego pakietu sankcji, możemy wyciągnąć wniosek, że UE, jako organizacja międzynarodowa, nie jest zdolna podejmowania takich decyzji - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Sobuniewska, ekspert ds. energetyki (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny GOSPODARKA węgiel wojna na Ukrainie Antoni Trzmiel

Europa musi zerwać z "ruskim mirem". Raport ETC: należy zająć się bezpieczeństwem energetycznym

Musimy zablokować import zasobów energetycznych, stanowiących 57 proc. rosyjskiego eksportu. Kupując rosyjski węgiel, ropę naftową i gaz, Europejczycy pośrednio finansują wojnę Putina - pisze Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z nowego raportu europejskiej Komisji ds. Transformacji Energetycznej wynika, że import gazu można ograniczyć o co najmniej 50 proc. w ciągu roku, a dalsze redukcje zależą od zmian w zachowaniach konsumentów i przedsiębiorstw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny ropa naftowa Rosja import embargo OZE

Gaz i ropa z Rosji. Jakub Wiech: niektóre kraje Europy są strukturalnie uzależnione od rosyjskiego surowca

- Jest to unikalna szansa dla Polski, by uzbroić europejską transformację energetyczną i klimatyczną w atrybuty dotychczas pielęgnowane przez nas, czyli derusyfikację, odchodzenie od paliw kopalnych z Rosji oraz w atrybut dywersyfikacji, maksymalnego poszerzenia portfela dostaw nośników energii - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (Energetyka24, Defence24).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny GOSPODARKA węgiel wojna na Ukrainie

Koreańczycy chcą budować elektrownie jądrowe w Polsce. "Nasz potencjał finansowy jest wystarczający"

- Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest gotowy objąć 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym, jest gotowy także spełnić inne wymagania, stawiane partnerowi strategicznemu przez polski rząd - powiedział wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim. Pod koniec kwietnia 2022 r. koncern złożył polskiemu rządowi ofertę budowy sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW, z których pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektrownia atomowa energetyka Korea Południowa inwestycje

Wojna na Ukrainie. Dr Krzysztof Rak: Berlin i Paryż chciałyby dogadać się z Rosją

- Niemcy mają oczywiście świadomość, że zmiana, która dokonała się w związku z wojną, jest dla niech niekorzystna. Wydawało im się, że to ich własny scenariusz, który był realizowany do 24 lutego, był dla nich najkorzystniejszy. To z jego realizacją żywili wielkie nadzieje na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Krzysztof Rak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa GOSPODARKA Unia Europejska Rafał Dudkiewicz

Teresa Wójcik o planach sprzedaży Lotosu: prywatyzacja za wszelką cenę

- Donald Tusk zablokował transakcję, jak zaczął się skandal (…). Trzy formy, które zgłosiły się jako chętne, już wtedy były mocno podejrzane - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (biznesalert.pl, "Tygodnik Solidarność"), o planach sprzedaży Lotosu w 2011 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ropa naftowa GOSPODARKA lotos Orlen Donald Tusk POLSKA polityka Antoni Trzmiel

Minister Anna Moskwa w Kijowie: pracujemy nad odnowieniem połączenia energetycznego Polski i Ukrainy

Pracujemy nad odnowieniem połączenia energetycznego między Polską a Ukrainą, zwiększeniem przepustowości granicy i skróceniem czasu przesyłu. Tak dobrej współpracy paliwowej między naszymi spółkami jeszcze nie było - powiedziała w środę w Kijowie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po spotkaniu z minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Juliją Swyrydenko.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie energetyka

Siewiereniuk-Maciorowska: politycy PO chcą przekierować uwagę z tego, co sami robili w sprawie Lotosu

- W tej chwili mówimy o połączeniu Orlenu i Lotosu. Warunkiem KE jest tu sprzedaż pewnej liczby stacji paliw. Nie wyzbywamy się majątku czy bezpieczeństwa energetycznego, ale zyskujemy potężnego partnera, który jest kompletnie niezależny od Rosji - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Współczesnej" oraz "Kuriera Porannego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ropa naftowa GOSPODARKA Michał Rachoń lotos Orlen Donald Tusk POLSKA polityka