Polskie Radio
Section05

bitwa warszawska

Msza w Święto Wojska Polskiego. "Módlmy się o zgodę i odwagę do walki ze złem"

Prośmy Boga o ducha zgody i współpracę we wszystkich wymiarach życia społecznego, błagajmy o odwagę do walki z wszelkimi przejawami zła - apelował biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy św., odprawianej z okazji Święta Wojska Polskiego. W homilii bp Guzdek podkreślił, że podstawowym obowiązkiem jest "myśleć i mówić prawdę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Armia Czerwona aktualności katolickie

"Niepodległość trzeba było sobie wyszarpać"

Mija 97. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Polskie zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło zachować młodą niepodległość przez Polskę i przekreśliła sowieckie plany rozprzestrzenienia rewolucji na całą Europę. O znaczeniu Cudu nad Wisłą w Podsumowaniu Dnia mówił Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski Warszawa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 święto wojska polskiego pr24

Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920 roku

Między 13 a 25 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Zwycięstwo nad bolszewikami przekreśliło także plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. O Cudzie nad Wisłą w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Józef Piłsudski Warszawa wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

„Bitwa” – Olga Mickiewicz

Jedni mówią Bitwa Warszawska, chociaż nie toczyła się ona wcale w samejWarszawie. Inni używają sformułowania Cud nad Wisłą, chociaż ta nazwapowstała po to, aby umniejszyć zasługi Józefa Piłsudskiego w sformułowaniugenialnego planu obrony. Kontrowersji i ciekawostek jest więcej: czyfaktycznie Józef Piłsudski odpowiada za powodzenie polskiej armii? Jak małozabrakło, żeby plan obrony przedostał się w ręce żołnierzy Armii Czerwonej?Jaką rolę odegrało 2,5 tysiąca kobiet w szeregach polskiego wojska?
Zobacz więcej na temat: 

"Bez kresów II RP byłaby państwem kadłubowym"

Śmiałe natarcie znad Wieprza pozwoliło w sierpniu 1920 roku powstrzymać bolszewicką nawałę. Niespełna rok później traktat ryski zakończył konflikt i wyznaczył granicę polsko-rosyjską na linii zbliżonej do granicy drugiego rozbioru. W granicach państwa udało sie zatrzymać wschodnie terytoria. "Scenariusz odrodzonej Polski bez kresów trudno sobie wyobrazić" podkreśla historyk, dr hab. Przemysław Piotr Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wojna polsko-bolszewicka