Polskie Radio
Section05

Błażej Prośniewski

Wybory w Holandii. Ekonomiści: dobry sygnał na przyszłość

Za nami prawdopodobnie dwa najgorętsze wydarzenia marca. W środę wieczorem amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z prognozami analityków, podniosła o 25 punktów bazowych stopy procentowe w USA. Dowiedzieliśmy się również, że wybory parlamentarne w Holandii wygrała Partia Ludowa obecnego premiera Marka Ruttego. Na te wiadomości pozytywnie zareagowały rynki. To dobry sygnał przed kolejnymi europejskimi wyborami, oceniają goście „Pulsu gospodarki”.
Zobacz więcej na temat:  fed USA stopy procentowe Holandia wybory w Holandii giełda papierów wartościowych kurs walut kurs walutowy

Ozusowanie umów o dzieło nie rozwiąże problemu emerytur?

Oskładkowanie umów o dzieło nie rozwiąże żadnego problemu, a może doprowadzić do rozrostu szarej strefy – uważa dr Wojciech Nagel, ekspert Business Center Club ds. ubezpieczeń społecznych i pracy. I choć rząd nie ma na razie w tej kwestii sprecyzowanego stanowiska, to co jakiś czas ten pomysł się pojawia. Umowy o dzieło to margines.
Zobacz więcej na temat:  umowa o dzieło składka zus zus składki Sylwia Zadrożna Dariusz Kwiatkowski pracodawcy pracownicy

Ukraina: swastyka i "śmierć Lachom" na polskich grobach

W ostatnich dniach w Podkamieniu na Ukrainie doszło do profanacji pomnika Polaków pomordowanych przez UPA. Wandale sprofanowali również lwowski pomnik polskich profesorów zamordowanych przez hitlerowców. W obu miejscach pojawił się napis "Śmierć Lachom". W Podkamieniu na krzyżu namalowano także swastykę. To już kolejne po Hucie Pieniackiej i Bykowni incydenty tego rodzaju. Władze ukraińskie wskazują na działania rosyjskich służb. O dewastacjach mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina UPA Rosja Wołyń

Nowe pomysły rządu na reformę emerytalną

Zmieniła się koncepcja zmian w systemie emerytalnym. Według rządowych zapowiedzi pieniądze z OFE nie trafią na indywidualne konta emerytalne, ale na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, a Polski Fundusz Rozwoju nie będzie zarządzał pracowniczymi programami kapitałowymi. O planach reformy emerytalnej dyskutowali w Pulsie Gospodarki były wiceminister finansów Cezary Mech, Krzysztof Mroczkowski (Nowy Obywatel) i Bartosz Sawicki (Dom TMS Brokers).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ekonomia OFE reforma ofe

Jak wyzwolić potencjał kobiet na rynku pracy?

Sytuacja kobiet na rynku pracy się poprawia, jednak wciąż daleko jej do ideału. Zaledwie 50 proc. kobiet w wieku produkcyjnym jest aktywnych na rynku pracy, a jeżeli już pracują, to zarabiają mniej od mężczyzn i rzadziej zajmują prestiżowe stanowiska w firmach, czy zakładają własny biznes. W kobietach tkwi zatem niewykorzystany potencjał, którego uruchomienie przyniosłoby korzyści nie tylko rynkowi pracy, ale i całej polskiej gospodarce.
Zobacz więcej na temat:  kobieta finanse pieniądze Justyna Golonko

Co Unia Europejska różnych prędkości oznacza dla Polski?

Europa wielu prędkości niekorzystnie odbije się na naszej gospodarce, mówią goście "Pulsu gospodarki" w Polskim Radiu 24. Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na poniedziałkowym szczycie w Wersalu opowiedzieli się za Unią Europejską różnych prędkości. Takie rozwiązanie ma pozwolić chętnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska wzrost gospodarczy pkb strefa euro