Polskie Radio
Section05

broń chemiczna

ONZ: spór w Radzie Bezpieczeństwa ws. Syrii

Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o współodpowiedzialność za atak z użyciem broni chemicznej, w którym zginęły co najmniej 72 osoby, w tym kobiety i dzieci. Rosja twierdzi, że doszło do prowokacji ze strony opozycji. W Świecie w Powiększeniu relacja Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Syria ONZ Marek Wałkuski Baszar al-Assad USA Rada Bezpieczeństwa ONZ

Atak chemiczny w Syrii. Zginęło kilkadziesiąt osób

Co najmniej 58 osób miało zginąć w ataku chemicznym w prowincji Idlib w Syrii. Wśród ofiar jest 11 dzieci. Informacje takie podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka w Londynie, które powołuje się na świadków w Syrii. Według ośrodka, ataku chemicznego miało dokonać syryjskie lub rosyjskie lotnictwo. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował prof. Maciej Michał Münnich z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Syria Wojna w Syrii Rosja Baszar al-Assad

40 tys. ton broni chemicznej w Bałtyku. "Znamy tylko rejony"

Instytut Oceanologii PAN jest zaangażowany w 3-letni europejski  projekt o akronimie „DAIMON”. Celem przedsięwzięcia jest namierzenie składowisk niemieckiej broni chemicznej i amunicji, które po II wojnie światowej zostały intencjonalnie zatopione przez aliantów w wodach Bałtyku.  O projekcie mówił w audycji Czas Na Naukę prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Bałtyk Morze Bałtyckie Polska Akademia Nauk II wojna światowa NAUKA